Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Zaujímavosti Zo sveta

Ukrajina si pripomína 85. výročie hladomoru

Ako Deň spomienky na obete hladomoru z rokov 1932-1933 si Ukrajina každý rok v štvrtú novembrovú sobotu pripomína tento pamätný deň. V tomto roku pripadol na 24. novembra a Ukrajinci si túto udalosť pripomenú viacerými podujatiami. Vo vtedajšej Ukrajinskej sovietskej socialistickej republike (USSR) zomrelo na následky umelo vyvolaného hladu vyše sedem miliónov ľudí. Súčasná Ukrajina hladomor spred 85 rokov označuje slovom genocída.

Podľa portálu ukrinform.ua zo 195 krajín sveta hladomor na Ukrajine uznalo na medzinárodnej úrovni okrem Ukrajiny 15 členských štátov OSN a Vatikán. Rusko je proti termínu genocída preto, lebo pod útlakom boľševického režimu trpeli všetky národy a národnosti bývalého ZSSR, vrátane ruského.

Každý rok v štvrtú novembrovú sobotu o 16.00 h obyvatelia Ukrajiny tradične zapaľujú sviečky a kladú ich na parapety pred oknami, ale aj na námestiach, pri pamätníkoch hladomoru či v chrámoch.

Niekoľko desaťročí bola téma hladomoru tabuizovaná. V čase socialistického spoločenského poriadku bolo aj hovoriť o hladomore z rokov 1932-1933 prísne zakázané. Až 28. novembra 2006 Verchovna rada Ukrajiny schválila zákon o hladomore. V súlade s ním bol hladomor vyhlásený za genocídu ukrajinského národa.

Ekonomicky neopodstatnená vynútená kolektivizácia v Sovietskom zväze na konci 20. a začiatkom 30. rokov 20. storočia viedla k úpadku poľnohospodárskej produkcie, vrátane obilia. Napriek tomu plán na dodávky obilia bol zvýšený. V roku 1930 z Ukrajinskej SSR bolo vyvezených 7,7 milióna ton obilia, ktoré išli najmä na pokrytie exportných záväzkov ZSSR. Aj v nasledujúcom roku bola USSR nútená dodať plánovaných 7,7 milióna ton obilia, pričom sa úroda obilnín znížila na päť miliónov ton. Navyše v piatich regiónoch ZSSR – v západnej Sibíri, Kazachstane, na Urale, na strednom a dolnom Povolží – vypukla v roku 1931 v dôsledku sucha neúroda. Tým sa v ZSSR značne znížili zásoby obilia. Následkom nekompetentnej politiky v poľnohospodárstve a extenzívneho exportu obilnín sa v ďalšom období stala situácia kritickou. V roku 1932 pokračoval prepad výroby potravín, čím trpeli najmä krajiny a oblasti produkujúce obilniny – USSR a Kubáň. 

Začiatkom 30. rokov 20. storočia štát na ukrajinskom vidieku odobral všetko obilie. Ľudí, ktorí nemali, resp. nedodali obilie, štát udeľoval „potravinový trest“, teda im odoberal potraviny. Už pred kolektivizáciou teda roľníkom zabavovali dobytok.

Vedúci predstavitelia ukrajinskej komunistickej strany sa v roku 1932 obrátili na vodcu Josifa Vissarionoviča Stalina so žiadosťou, aby znížil plán na dodávky obilia. USSR nedostala žiadne ústupky. 

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1571 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

2 komentáre

 1. blank
  G.S.
  26. novembra 2018

  Nehnevajte sa ale v článku sú s prepáčením bludy. To , že počet obetí sa každoročne navyšuje, to ma už neprekvapí. Takisto , že to Ukrajina vyhlasuje za genocídu len ukrajinského národa a najviac o nej kričia na Haliči, ktorej sa to nijako nedotklo. Najviac postihnutý bol východ a juh Ukrajiny. A tam mali vždy výrazný podiel etnickí Rusi. Zabudli ste ale spomenúť, že dosť výrazný podiel na tom, že neúroda sa zmenila na hladomor v Kazachstane, Povolží, Ukrajine, severnom Kaukaze a západnej Sibíri mali miestne boľševické kádre a embargo Západu. Napríklad Ukrajina bola z dvoch tretín už kolchozná. A práve kolchozom vyrúbili zvýšené odvody , lebo väčšina veľkých a stredných súkromníkov už bola dávna vysídlená(specpereselenci) alebo v gulagoch, či popravená. O tom , že nebola selektívne postihnutá len Ukrajina svedčia napríklad hlásenia OGPU z ktorých je jasne vidno, že veľmi zlá situácia bola aj inde. Z 680000 ľudí napríklad na Ukrajine bez povolenia z dedín za prácou a chlebom ušlo len okolo 120000 ľudí a z Kazachstanu 100000 a Povolžia vše 270000. Počty obetí zas vôbec nie sú reálne zdokumentované a vychádza sa len z odhadov zo sčítaní obyvateľstva. A tie vychádzajú pod 3 mil na Ukrajine a to tam započítavali aj nenarodených. A ešte pre zaujímavosť. Rovnakou metodikou v USA musel takisto počas krízy zúriť hladomor, lebo tie kdesi stratili 5 mil obyvateľov medzi sčítaním v roku 1930 a 1940.

  Odpovedať
 2. blank
  Ján Bukovčík
  28. novembra 2018

  G.S. zo dňa 26.11.2018— páči sa mi tento článok. Hospodárska kríza bola v USA aj v Európe. Následky 1.svet.vojny zanechali svojú daň……..!

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.