Aj chovateľ jednej ošípanej sa musí zaregistrovať u veterinárov
Chovatelia ošípaných nezávisle od počtu chovaných jedincov si musia svoje chovy zaregistrovať v Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat. Európska komisia (EK) zrušila Slovensku a aj ďalším krajinám výnimku z povinnosti registrácie chovu ošípaných pre šírenie afrického moru ošípaných (AMO) v Európe. Informovala o tom Zuzana Peiger Ačjaková z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.
Predstavitelia EK podľa nej zrušili výnimku z povinnosti registrácie chovu ošípaných, kde sa chová len jedna ošípaná. Táto novinka sa týka aj Slovenska. Chovatelia, ktorí vlastnia len jednu ošípanú pre vlastnú spotrebu, sa po novom musia tiež registrovať na Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe (RVPS) SR.
Pripomenula, že predmetná výnimka sa uplatňovala okrem Slovenskej republiky aj v Českej republike, vo Francúzsku, v Portugalsku, Slovinsku a v Taliansku. Povinnosť registrácie chovov vrátane chovov ošípaných upravuje zákon o veterinárnej starostlivosti, ktorý ukladá povinnosť pred začatím chovu hospodárskych zvierat požiadať miestne príslušnú RVPS SR o registráciu chovu hospodárskych zvierat. Po výkone kontroly na mieste a splnení všetkých požiadaviek RVPS potvrdí tlačivo na registráciu chovu hospodárskych zvierat s uvedením dátumu potvrdenia najneskôr 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu.
“Držiteľ hospodárskych zvierat zasiela potvrdené tlačivo do Centrálneho registra hospodárskych zvierat, ktorý mu pridelí jedinečné registračné číslo chovu podľa typu chovu. Podľa nariadenia vlády SR o identifikácii a registrácii zvierat musí byť každá ošípaná označená identifikačnou značkou čo najskôr a vždy predtým, ako opustí chov,” uviedol Jozef Bíreš, ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR.
Peiger Ačjaková dodala, že podrobnosti označovania ošípaných sú uvedené vo vyhláške MPRV SR. Uvedená zmena bola zo strany EK prijatá v súvislosti so šírením AMO v Európe. Mor predstavuje v dôsledku vysokého počtu diviačej zveri v prihraničných oblastiach Slovenska vysoké hospodárske a ekonomické riziko pre chovateľov ošípaných na Slovensku, zdravie ľudí neohrozuje.
Kolko kontrol bolo vykonaných v revíroch? u nás na južnom slovensku sa kŕmi zver ďalej ako by nič to by mali pani z RVPS odsledovat v prvom rade a nie to kto doma chova prasiatko
Ako za socializmu po vojne!!! Ešte pani Pieger Ačjaková nám udá aka vyhlaška resp.zákon to nariaďuje,a vymysli “zakaliace”povolenia ak budeme chcieť prasa zabiť pre vlastnú potrebu! Že pre evidenciu na mor? Áno,ale aká je úspešnosť šírenia moru,ktorý úmyselne založili v Estonsku,aby vyhubili ošipane vo Východnej Európe,potom nám dodaju zo Západnej… Celý komentár »
Treba si uvedomiť, že na Slovensku je domáci chov a domáce zabíjačky tradíciou aj keď už nie v takej miere ako v minulosti. Tí, ktorý budú chcieť chovať tak si prasiatko zabezpečia. Väčších chovatelia budú musieť prestať predávať a menší budú predávať “na čierno”. Najhoršie na tom je, že sa… Celý komentár »
Dobrý, a od kedy táto vec platí???? resp. čo už z nakúpenými odstavčatami… a vidim ešte za tým aj inú vec.. ked všetci budú evidovaný v CEHZ tak nemôžu to len tak zabiť a všetko musia dať kontrolovať .. .čo stojí peniaze… čiže ludia ktorý si chovali 1 priasiatko doma… Celý komentár »
Európska komisia zrušila výnimku Vykonávacím rozhodnutím 2018/1669 zo 6.11.2018 takže od tohto dátumu by už mal byť teoreticky chov registrovaný. Neviem presne aká bude prax ale pravdepodobne všetci čo majú doma prasa by si mali farmu zaregistrovať o uviesť počiatočný stav napr. 1ks. Treba sa informovať na príslušnej RVPS. To… Celý komentár »
ved to že my si chovame jedno pre seba, jedno pre svokrovcov .. odstavčata kupujem od družstva.. a teraz mam riešiť tolko papierov.. a viete a problém že ten chov Vám musia najprv schváliť… priestory .. somariny.. potom začnú riešiť hnojisko….moje určite “nie je podľa predpisov”…a to nehovorím o zabíjačke….… Celý komentár »
Presne tak pán Slocík, chcú ľudí donútiť žrať dovezený bordel. Je to zas len ich sprostá politika. Každý kto má možnosť a chuť si dochovať ošípanú a zabezpečiť pre svoju rodinu a deti aspoň ako tak “zdravé” mäsko tak si dochová. A zas to bude len o klamstve, ktoré začalo… Celý komentár »
Brusel opúšťajú posledné zvyšky zdravého rozumu –> nasledovať bude hydina (aj jedna slepka), papagáje… – lebo vtáčia chrípka, mačky a psy sme už vyriešili čipovaním, ….. ani sa nečudujem Angličanom, že opúšťajú tento spolok…a my euroúradníkov, ktorí nie sú zodpovení nikomu ešte platíme….skrátka euromasochizmus v praxi… Ozaj čo na to… Celý komentár »
Ak si dobre pamätám, tak každá kauza ktorá vznikla, sa diala v čase, keď začína nejaká sezóna. Či to bola sezóna chovu hydiny- vtáčia chrípka hlavne na jar, potom mor ošípaných a teraz africký mor. Mne sa zdá, že sa niekto snaží umelo rozširovať správy z ktorých majú najväčší osoh… Celý komentár »
Ospravedlňujem sa, pán Socík.
Mňa by zaujímalo akým spôsobom rozšíri tá jedna ošípaná v domácom chove AMO. Ona totiž nechodí na návštevu k priateľom. Prenos skôr hrozí od diviaka ktorý migruje po prírode ako sa mu zachce. Nepozná hranice ani nezmyselné opatrenia chovu pre vlastnú spotrebu. Nie som proti registrácii ,ale ak to má… Celý komentár »
pan Stivko ma pravdu o švajčiarke ale aj danke švedke nemke lebo tam rolnik nesmrdi ani dedine ani vlade tam si ho važia a toleruju a to sme v jednej EU priklad naš UKSUP kontroluje zemiaky na bakteriozy z každych 5-10 ha ked su pozitivne mate problem dovoz z holandska… Celý komentár »
starý gazda veď ty si tej nemke danke švajčiarke na hony vzdialený už len výměrou tak počtom v dedine a o hotovej konkurenceschopnej produkcii s vlastným peradajom už ani něhovoriac a mal si na to 3Orokov!Čo tu porovnávaš a bedákaš!Ty by si to na tých výměrách něrobil ani náhodou!!!
Mali by sa skor zamerat na tie diviaky nie na nase 2 alebo 3 prasiatka je to obycajne svinstvo lebo tie diviaky im prachy nedaju ale od nas ich budu tahat furt