Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Štát rozbieha zelenú naftu

Štát rozbieha zelenú naftu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Projekt zelenej nafty, s ktorým už dopredu ráta aj návrh budúcoročného štátneho rozpočtu, je už odobrený Bruselom aj našim Protimonopolným úradom. Oznámila to ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

„Musím povedať, že historicky prvýkrát ide o takéto systémové opatrenie. Ide o sumu 30 miliónov eur,“ potvrdila šéfka rezortu.

Peniaze majú byť určené pre pestovateľov citlivých komodít, aj pre chovateľov hospodárskych zvierat.

„Z rastlinných komodít to bude napríklad ovocie, zelenina, konzumné zemiaky, cukrová repa, sója, mak, ľan, konope, chmeľ a koreninové a liečivé rastliny. V živočíšnej výrobe to bude podpora chovu hovädzieho dobytka, ošípaných, oviec, kôz, koní a hydiny,“ dodala.

V tomto roku sa projekt zelenej nafty uskutočňuje len v prvotnej podobe nenotifikovanej Bruselom, a teda sa neviaže priamo na spotrebu nafty. V budúcom roku s ňou už podpora bude spätá.

„Hovoríme o vratke DPH. Vychádzali sme z toho, že sme objektívne a vedecky stanovili normatívy. Ide o stanovenie spotreby nafty na určitú operáciu v rastlinnej a živočíšnej výrobe. V rastlinnej výrobe hovoríme o konkrétnych komoditách a  jednotkou, na ktorú sme to spracovali, je jeden hektár. Pri živočíšnej výrobe sme stanovili normatívy na konkrétne druhy hospodárskych zvierat. Tam ich je 6, ktoré sú vybrané, a samozrejme podľa jednotlivých kategórií stanovujeme aj jednotlivé operácie, ktoré sú nevyhnutne späté aj s chovom hospodárskych zvierat. Rozdielna je spotreba nafty, ak hovoríme o kravách produkujúcich mlieko a iná u kráv, ktoré sú orientované na produkciu mäsa,“ vysvetlil generálny riaditeľ Sekcie poľnohospodárstva na MPRV SR Štefan Ryba.

Projekt zelenej nafty ministerstvo avizovalo už asi pred rokom. Prvé výzvy by malo vyhlásiť v polovici budúceho roka, peniaze by sa k agropodnikateľom mohli podľa Matečnej dostať do konca roka 2019. Výpočty podpory označila za nespochybniteľné.

„Výmery, ktoré budú vstupovať do tohto výpočtu, budú použité z integrovaného administratívneho kontrolného systému, ktorým disponuje Pôdohospodárska platobná agentúra. Bude sa vychádzať z dát predchádzajúceho roka. Tieto čísla už budú overené a skontrolované, čiže nebude spochybnená ani výmera, ktorú žiadateľ žiada,“ vysvetlila ministerka.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora systém považuje za dobrý. 

„Rozdelenie 30 miliónov eur pre citlivé komodity na základe objektívne vypočítaných nákladov na spotrebu nafty pri každej jednej podporenej oblasti je tým správnym a najmä spravodlivým spôsobom, ako pomôcť tým poľnohospodárom, ktorí prinášajú pridanú hodnotu pre krajinu. Veríme, že zelenú naftu využijú poľnohospodári pracujúci v živočíšnej a špeciálnej rastlinnej výrobe a na podporu si nebudú nárokovať tí, pre ktorých nie je určená.“ uviedla hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Farmári po navýšení národných podpôr volajú dlhodobo. Oproti iným krajinám sú totiž u nás zanedbateľné, čo znižuje konkurencieschopnosť našich agropodnikateľov.

„Zelená nafta nám samozrejme pomôže, lebo konečne budeme medzi krajinami Európskej únie, ktoré ju majú, a tých je väčšina. My po 14 rokoch zisťujeme, aké šialené peniaze tlačia západoeurópske krajiny do svojich agrosektorov. Uvedomujú si, že to, čo sa doma vyrobí, je vždy najkvalitnejšie, najlacnejšie a zabezpečuje sa tak potravinová bezpečnosť,“ uviedol Robert Kovács, predseda Zväzu pestovateľov cukrovej repy a člen predstavenstva Zväzu pestovateľov zeleniny a zemiakov.

„Ovocinári vítajú to, že je to systémové riešenie, ale stále je tam veľa rizikových faktorov. Za hlavný rizikový faktor považujeme to, že normatív, ktorý sa bude vypočítavať, je iný pre jablká a iný samozrejme pre orechy. Iný by mal byť aj pre jablone, ktoré sú z produkčných sadov a iný pre neprodukčné výmery. Akonáhle urobíme priemer zo všetkých sadov, tak normatív ide veľmi nízko a možno to bude výhodné len pre tých, ktorí poberajú dotácie na hektár sadov, ale nemajú takmer žiadnu produkciu. Pre tých, ktorí dodávajú ovocie na slovenský trh, tam by ten normatív mal byť vypočítavaný z produkčných sadov. Teraz je to priemer a je to na jeden hektár a dostane to každý bez ohľadu na to, či je dobrý ovocinár a má dobré úrody, alebo je len taký papierový,“ myslí si Marián Varga z Ovocinárskej únie Slovenska.

Podľa neho sa napríklad jablká dajú pestovať intenzívne pri spotrebe 1000 litrov nafty na hektár, ale aj pri spotrebe do 100 litrov.

„Pre nás by bolo najlepšie, keby to bola odpočítateľná položka z dane z minerálnych olejov, a aby to bol odpočet presne zo spotrebovanej nafty. Pre ovocinárov by to bolo najobjektívnejšie a boli by hneď z kola von tí, ktorí spotrebujú málo nafty,“ dodal.

Podporu zo zelenej nafty by mali dostať stovky až tisíce poľnohospodárov. Do projektu sú zahrnutí napríklad aj chovatelia zvierat, pri ktorých sa nafta vo veľkom nespotrebúva. Ide napríklad o chovateľov mäsového dobytka, ošípaných či hydiny. Predsedovia ich zväzov pomoc vítajú, dosiaľ však presne nevedia, akým spôsobom a nakoľko budú podporení.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Optimista
Optimista
21. november 2018 23:08

Je pozitívne, že sa zlepší ekonomická situácia chovateľov zvierat a dôjde k zvýšeniu rentability chovov.

abraka
abraka
21. november 2018 23:57

každý dobrý krok je treba oceniť

Anton Spišák
Anton Spišák
22. november 2018 12:25

Zas vela kriku. Nie je pravda,že na Slovensku je prví krát zelená nafta. Za predošlého režimu polnohospodári mali zelenú naftu,dokonca aj farbenú. Na cestách sa robili kontroly a zisťovalo sa,či zafarbenú naftu majú v nádrži aj nepolnohospodárske vozidlá.Pri tomto systéme sa vtedy veselo podvádzalo.Teraz keď to bude mať na starosti… Celý komentár »

G.S.
G.S.
22. november 2018 16:54

Vraj historicky prvýkrát. V 90-tych rokoch som na daňový úrad nosil mesačne bločky od nafty a časť dane nám vrátili. Boli určené normatívy na ha podľa produkčných oblastí. Ja som mal tuším 60 l/ha. To bol jednoduchý systém. Je zaujímavé čítať vyjadrenia. Niektorí už vedia presne výpočty a normatívy a… Celý komentár »

realista
realista
23. november 2018 9:07

pre G.S. vyzerá to na ten suchý chlieb – podľa legislatívneho návrhu (ak som dobre pochopil) – jedná sa o notifikovanú štátnu pomoc – takže sa treba pripraviť – „za fúrik potvrdení a čestných prehlásení“, pravidelná kontrola , pridať policu resp regál v archíve, …..a nastáva otázka stojí to za… Celý komentár »