Tak ako celé Slovensko, aj vinári sa v týchto dňoch nadýchnu čerstvého vzduchu. V ich ponímaní to znamená najmä postupné otváranie terás reštaurácií, či pomalé prebúdzanie domáceho cestovaného ruchu. Od uvoľňujúcich sa protipandemických opatrení si sľubujú, že spotrebitelia siahnu po víne, ktoré pochádza od slovenských vinohradníkov a vinárov. Je to pre nich zásadné, keďže dominantný objem vína predávajú vo vinotékach a v segmente hotelov, reštaurácií a kaviarní (HORECA).
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR víta iniciatívu zo strany Cechu vinohradníkov a vinárov Slovenska na riešenie nepriaznivého stavu v sektore vinohradníctva a vinárstva. Rezort zároveň vníma problémy a snaží sa riešiť nepriaznivú situáciu. MPRV tak reagovalo na pondelňajšiu (15. 3.) výzvu vinohradníkov na reformu v tomto sektore.
Rozloha rodiacich vinohradov na Slovensku v dôsledku lacných dovozov a nedostatočnej podpory štátu každoročne klesá. Pokiaľ bude tento stav pokračovať, môže prísť k absolútnemu kolapsu vinohradníctva, upozornil v pondelok Cech vinohradníkov a vinárov Slovenska. Vinohradníkom sa nepáči napríklad tretinové krátenie platieb na reštrukturalizáciu vinohradov a ani nedostatočná podpora počas pandémie ochorenia COVID-19.
K štedrovečernému stolu patrí ryba a k nej dobré víno. Dopredu dohodnuté sobáše jedla s vínom konkrétnej odrody hrozna, sú vraj dávno prekonané. Podobne, ako vopred dohodnuté svadby spriatelených rodín. Každý vraj má siahnuť po víne, ktoré mu chutí najviac. Myslí si to popredný slovenský vinár Vladimír Mrva, ktorý k rybe uprednostňuje ľahké, mladé, suché, biele víno.
Publikácia Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) získala v týchto dňoch ocenenie od Medzinárodnej organizácie pre vinič a víno (OIV) so sídlom v Paríži. Organizácia, ktorá zastrešuje 46 členských krajín sveta produkujúcich víno, udeľovala výročné ceny za publikácie v oblasti vinárstva a vinohradníctva.
Zriadenie Inštitútu sezónnej práce, ktorý pred pár dňami ohlásili ministerstvá práce a financií, našiel pozitívnu odozvu naprieč celým spektrom pestovateľov. Na projekt vyčlenil štát 12 miliónov eur, z ktorých bude dotovať odvody pre brigádnikov, ktorí sa zamestnajú u zeleninárov, ovocinárov či vinohradníkov. Nulové odvodové zaťaženie však získajú len v prípade, že boli na Úrade práce evidovaní aspoň tri mesiace.
Slovenské vína sa za tridsať rokov po ekonomických zmenách stali najúspešnejším produktom nášho poľnohospodárstva. Prácu vinohradníkov a vinárov pravidelne korunujú úspechy na najprestížnejších svetových súťažiach vín v Paríži a Madride. Vinohradníci a vinári ruka v ruke dokázali to, po čom voláme v rámci celého nášho poľnohospodárstva. Po spracovaní vlastnej produkcie, vyššej špecializácii ale aj rodinnom hospodárení. O to viac prekvapuje, že nové osadenstvo ministerstva pôdohospodárstva, ktoré od prvých dní iniciuje návrat k rozmanitosti našej rastlinnej výroby, si aj napriek apelom domácich vinárov a vinohradníkov nevšíma. Situácia pritom začína byť kritická.
Agrorezort berie vinohradnícky sektor veľmi vážne. Svedčia o tom aj opatrenia, ktoré sa v tomto smere vykonali. Práve vinohradníctvo je totiž výkladnou skriňou slovenského poľnohospodárstva a kvalitou svojich vín získava nielen doma, ale aj v zahraničí obrovské úspechy. Uviedol to pre TASR Daniel Hrežík z odboru komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v reakcii na pondelkové vyjadrenia Cechu vinohradníkov a vinárov Slovenska (CVVS).
Najkomentovanejšie za 7 dní