Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jeseň LEFT
Branding VUB 2020 Jeseň RIGHT
Branding VUB 2020 Jeseň TOP
Rastlinná výroba Z domova

Zväz vinohradníkov žiada o podporu na reštrukturalizácia vinohradov

Zväz vinohradníkov žiada o podporu na reštrukturalizácia vinohradov

Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska požiadal ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jána Mičovského (OĽANO) o podporu na dofinancovanie opatrenia reštrukturalizácia vinohradov formou štátnej pomoci. Informoval o tom ZVVS.

Reštrukturalizácia vinohradov je jedno z najlepších opatrení

“Potrebujeme mať konkurencieschopné vinohrady – vysadené vhodnou odrodou a na vhodných miestach, aby sme vedeli produkovať vína najvyššej kvality s chráneným označením pôvodu. Nechceme tu len vyplakávať, že stále sa sem vozia iba lacné vína zo zahraničia. Sami sa snažíme investovať a vybudovať vinohrady, ktoré obstoja čo do výberu odrody aj do množstva produkcie a výsledok – hrozno na výrobu vína – bude vedieť konkurovať aj cenou,” uviedla Jaroslava Kaňuchová Pátková, výkonná riaditeľka ZVVS.

Reštrukturalizácia vinohradov je podľa ZVVS jedno z najlepších opatrení, ktoré môžu vinohradníci čerpať. Umožňuje nanovo vysadiť vinohrad, a to každému záujemcovi, ktorý sa chce venovať vinohradníctvu. Záujemcov je však veľmi veľa a dotácie poskytnuté z EÚ nestačia. Zväz preto navrhuje, aby aj štát vlastnými zdrojmi prispel k realizácii tohto opatrenia.

“Budujeme architektúru tejto krajiny na ďalších 30 rokov, a preto by malo byť v záujme štátu k nej prispieť. Štát doteraz prednostne prispieval miliónovými investíciami do budovania automobiliek, ale myslíme si, že je najvyšší čas podporiť aj zelenú architektúru Slovenska. Vinohrady okrem krajinotvorby a biodiverzity prispievajú aj k tvorbe pracovných miest, či už pri obhospodarovaní, spracúvaní hrozna, predaji vína alebo agroturistike. Sú to zamestnanecké miesta vytvorené na 30 rokov,” povedal prezident ZVVS Vladimír Mrva.

ZVVS: Žiadame aby vláda dodržala sľub

ZVVS upozornil, že vinohradníci, ktorí spomínané opatrenie čerpajú, ho však musia najprv celé zaplatiť. Zobrali si na to úvery s tým, že EÚ im preplatí aspoň 50 – 75 %. Dnes sa však dozvedajú, že nedostanú toľko, koľko je v návrhu nariadenia vlády, ale možno o 30 až 50 % menej. S tým nesúhlasia. Zobrali si úvery na výsadbu vinohradov a zrazu dostanú nižšiu pomoc, ako očakávali. Ohrozená je sebestačnosť firiem, tisícky pracovných miest. Banky im už na ďalšie fungovanie neposkytnú úvery, pretože dostanú nálepku “nedôveryhodný” klient, uvádzajú vinohradníci.

Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska preto žiada ministra pôdohospodárstva Mičovského, aby podporil konkurencieschopnosť vinohradníkov a dofinancoval opatrenie formou štátnej pomoci.

“Aj v programovom vyhlásení vlády je uvedená podpora vinohradníctva. Žiadame len, aby vláda dodržala sľub a vinohradníkov aj naozaj podporila,” dodal prezident ZVVS.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1590 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.