Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jeseň LEFT
Branding VUB 2020 Jeseň RIGHT
Branding VUB 2020 Jeseň TOP
Legislatíva Z domova

MPRV: Novela o nadobúdaní vlastníctva pôdy nie je ani absurdná, ani zbytočná

MPRV: Novela o nadobúdaní vlastníctva pôdy nie je ani absurdná, ani zbytočná

Novela zákona číslo 140 z roku 2014 o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku nie je ani absurdná, ani zbytočná. Uviedol to pre TASR Daniel Hrežík z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka v reakcii na zverejnený podcast Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení.

Hrežík zdôraznil, že absurdá je situácia, do ktorej sa Slovensko dostalo. Jej výsledkom je, že hoci na Slovensku máme obrovské, až mamutie farmy, ktoré deň čo deň skupujú nové a nové farmy a desiatky hektárov pôdy, ale práve potravinová sebestačnosť Slovenska na strane druhej neustále klesá.

Poznamenal, že európske dotácie a štátna pomoc farmárom nie sú manažérmi veľkých podnikov často využívané na produkciu potravín, ale na skupovanie ďalších a ďalších poľnohospodárskych podnikov (družstiev) a pôdy. Takéto subjekty dnes vlastnia tisícky hektárov pôdy a tú im teraz stačí draho prenajať a dosiahnuť jednoduchý zisk. Naopak, na druhej strane množstvo farmárov so záujmom o hospodárenie na pôde a prinášanie pridanej hodnoty sa k pôde nedokáže na úkor tohto systému dostať.

Hrežík dodal, že Slovensko aj celá Európa má negatívnu historickú skúsenosť s obrovskými šľachtickými veľkostatkami, ktoré negatívne vplývali na sociálnu situáciu na vidieku (zamestnanosť, prístup k pôde) a spôsobili vlnu vysťahovalectva do zámoria, vyľudňovanie vidieka a jeho úpadok. Chceme, aby slovenský vidiek žil a rozvíjal sa, doplnil.

Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho označil v Podnikateľskom podcaste od A po ZZZ túto novelu zákona za absurdnú a protiústavnú. Slovenské poľnohospodárstvo má omnoho väčšie problémy, ako ochranu malých farmárov pred veľkými za každú cenu.

“Vnímame to tak, že pokračuje delenie, že veľkí sú zlí a malých treba nejakým spôsobom chrániť. Táto novela nepomôže rozvoju malého, stredného a rodinného poľnohospodárstva na Slovensku,” uzavrel Macho v podcaste AZZZ SR. Podľa neho ciele stanovené novelou nie je možné dosiahnuť.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1590 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

1 komentár

  1. jozef R.
    16. novembra 2020

    Problémy a možné úskalia do budúcna na ktoré poukazuje pán Hrežík ale ďaleko viac spôsobuje zákon 504/2003, ktorý obsahuje viacero protiústavností, ale nie je ochota to riešiť. Niečo málo z protiústavností v ňom zakotvených je síce na Ústavnom súde, ale to podanie je už pekne bradaté. Navyše, teraz sú vo vláde tí, ktorí podnet podali. A teraz sa tvária, že je to v poriadku a radšej idú resuscitovať Jahnátkovu 140-ku.

    Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.