Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jeseň LEFT
Branding VUB 2020 Jeseň RIGHT
Branding VUB 2020 Jeseň TOP
Článok dňa MPRV SR Z domova

Nový šéf PPA bude z Deloitte? Sulík ich v minulosti obvinil z nekalých praktík

Nový šéf PPA bude z Deloitte? Sulík ich v minulosti obvinil z nekalých praktík

Výberové konanie, ale aj samotné vyhlásenie výsledkov na šéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry sú zahalené rúškom tajomstva. Vo štvrtok ministerstvo pôdohospodárstva portál poľnoinfo.sk informovalo, že o novom šéfovi PPA bude rozhodnuté najskôr v piatok. Nakoniec sa ani v posledný pracovný deň verejnosť nedozvedela, kto bude riadiť mimoriadne sledovanú inštitúciu.

Výberové konanie na obsadenie postu generálneho riaditeľa PPA sa podľa informácií portálu poľnoinfo.sk, malo konať na ministerstve pôdohospodárstva už vo štvrtok 5. novembra 2020.

PPA je kostrou domáceho agrosektora

Ešte v lete tohto roka minister pôdohospodárstva Ján Mičovský vyzýval manažérov, odborníkov na krízové riadenie a ľudí s morálnym kreditom, aby sa zapojili do výberového konania na šéfa štátneho výstaviska Agrokomplex v Nitre. Napriek tomu, že samotné výstavisko je najmä vďaka svojmu výnimočnému areálu a takmer päťdesiatročnej histórii výstavy Agrokomplex vnímané ako rodinné striebro agrosektora, z hľadiska tržieb a samotného hospodárskeho výsledku ide o nevýznamnú spoločnosť s minuloročnými tržbami 7,5 milióna eur a stratou prevyšujúcou 800 tisíc eur.

Pôdohospodárska platobná agentúra je naopak kostrou domáceho agrosektora, ktorá vlieva do poľnohospodárstva najmä dôležité európske prostriedky určené na jeho fungovanie, ale aj rozvoj. Ak by ste v prípade takejto inštitúcie čakali podobnú výzvu z úst rezortných predstaviteľov, ako v prípade nitrianskeho výstaviska, mýlite sa. Samotné výberové konanie, ale najmä nezverejnenie výsledkov vzbudzujú podozrenia o transparentnosti.

Vláda sa zaviazala, že zvýši transparentnosť výberových konaní

„Situácia v PPA je skutočne vážna. Aj my v koalícii si musíme uvedomiť dôležitosť tejto agentúry a jej spravodlivého a transparentného prerozdeľovania priamych platieb. To súvisí aj s výberovým konaním na nového generálneho riaditeľa. Osobne mám viacero otázok a dokonca, aj pochybností. Vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala, že zvýši transparentnosť výberových konaní a zavedie jednotný výberový proces,“ hovorí pre portál poľnoinfo.sk Jarmila Halgašová, poslankyňa SaS.

Podobne vníma proces výberového konania aj ďalší koaličný poslanec Jaroslav Karahuta (Sme rodina).

„Nebolo zverejnené kto je kandidát a kedy bude výberové konanie. Situácia na PPA je pritom veľmi zložitá. Vieme, že je tam podmienečná akreditácia. Budem úprimný, napriek tomu, že kandidátov nepoznám a informácie mám len z médií, očakával by som človeka z finančného sektora so znalosťami praktickej pôdohospodárskej ekonomiky,“ povedal pre poľnoinfo.sk Karahuta.

Portál aktuality.sk včera informoval, že novým generálnym riaditeľom Pôdohospodárskej platobnej agentúry sa stane Martin Holomáň. Podľa sociálnej siete LinkedIn v agentúre už pôsobil a to od januára 2005 do októbra 2010. Posledné dva roky ako šéf kancelárie generálneho riaditeľa.

Problematický Deloitte?

Ostatných takmer desať rokov je zamestnávateľom Martina Holomáňa spoločnosť Deloitte. Voči uvedenej audítorskej spoločnosti v máji 2020 veľmi ostro vystúpil minister hospodárstva Richard Sulík.

Problémom vtedy bolo, že audítorska spoločnosť mala na starosti kontrolu účtovania Bratislavy v rokoch 2016 – 2018 a tvrdila, že všetko je v poriadku. Najvyšší kontrolný úrad však v roku 2019 vykonal kontrolu auditu a zistil pochybenia.

„Spoločnosť Deloitte je známa firma, na ktorú už roky upozorňujeme. Táto renomovaná spoločnosť “Veľkej šestky“ totiž robí nepredstaviteľné nekalé praktiky,” povedal podľa denníka Pravda minister hospodárstva.

Sulík vtedy uviedol, že podľa Centrálneho registra zmlúv má audítorská spoločnosť aj naďalej uzatvorenú miliónovú zmluvu s agrorezortom.

“Na toto upozorním pána ministra Jána Mičovského a priblížim mu myšlienku, aby takúto zmluvu rozviazal,” povedal podľa TASR Sulík.

Deloitte Audit kritiku ministra hospodárstva v máji odmietol a v správe TASR uviedol, že „stojíme si za kvalitou našej práce, ako aj za pracovníkmi, ktorí tieto zákazky viedli a vykonávali.”

Veľmi podobne ako Richard Sulík vníma uvedenú spoločnosť aj predseda Výboru Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslav Karahuta (Sme rodina).

„Čo sa týka pána Holomáňa, to, že je z Deloitte, ho trošku diskvalifikuje, pretože okolo tejto spoločnosti bola v minulosti celkom slušná aféra a Deloitte úzko spolupracoval aj s ľuďmi, ktorí sú dnes trestne stíhaní. Takže bez toho, že by som toho pána poznal osobne, samotné prostredie Deloitte ho diskvalifikuje a človek, ktorý by s takouto nálepkou vchádzal do štátnej agentúry to musí cítiť,“ povedal pre poľnoinfo.sk Jaroslav Karahuta, poslanec Sme rodina.

Výber generálneho riaditeľa je mimoriadne dôležitý

Post generálneho riaditeľa PPA je mimoriadne významný, keďže cez túto inštitúciu pretekajú miliardy eur. Generálny riaditeľ PPA z rokov 2016 – 2020 aj výkonný riaditeľ z rokov 2012 – 2016 sú obvinení z korupcie v kauze Dobytkár a väzobne stíhaní. Európska komisia má preto výhrady k práci agentúry a tá má v súčasnosti len podmienečnú akreditáciu. Ak by ju stratila úplne, spôsobilo by to domácemu agrosektoru nepredstaviteľné komplikácie. Výber generálneho riaditeľa je tak z tohto dôvodu dôležitý a pozorne sledovaný poľnohospodárskou verejnosťou.

„MPRV vydáva akreditáciu PPA. To znamená, že politická, ekonomická a organizačná zodpovednosť je na ministrovi. Koho si vybral, nesie on ako osoba plnú zodpovednosť,“ myslí si Jaroslav Karahuta.

Nový šéf PPA prichádza do asi najťažšieho obdobia, aké inštitúcia za ostatných šestnásť rokov zažila. Je preto dôležité, aby na čelo inštitúcie zasadol človek s vysokým morálnym kreditom.

„O proces výberového konania na šéfa PPA sa budem zaujímať aj na koaličnej rade,“ uzatvára Jarmila Halgašová.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: MPRV - Vladimíra Fabriciusová (vľavo) generálna tajomníčka služobného úradu, Ján Mičovský (v strede) minister, Martin Fecko (vpravo) 1. štátny tajomník

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1590 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

4 komentáre

 1. Félix
  14. novembra 2020

  Pani Halgašová, pán Karahuta, vďaka za Vaše SLOBODNÉ vyjadrenia. Kauza Dobytkár je v prvom rade kauzou PPA. Ako sa chceme zbaviť špiny a dopadov tejto mamutej korupčnej kauzy, ak nie trasparentným výberovým konaním na post jej generálneho riaditeľa?!

  Odpovedať
 2. realist
  14. novembra 2020

  Neviem o akej tranaparentnosti tu hovorite kym sa tu nezmeni cely system moze byt aj papežom posvätena transparentnost aj tak to nerieši situaciu aka tu je roky na tejto politickej scene a toto hmliste vyberové konanie je uplne trasparentne podla Vas?.Dufam že tato vlada nabita žial hlupakmi aky tu neboli este schvalia hmotnu a trestnu zodpovednost za vykonane spoločenske škody lebo tie budu radovo v 100-kach milionov a dufam že aj títo politici pojdu sediet . Vyzyvam všetkych skutočnych polnohospodarov nech sa nenechaju a bojuju za slovensku púdu ktoru nam chcu vykupit zahadne firmy vzniknute často krat pred rokom za špinavé peniaze ktore politici nakradli a nemaju ich už kam schovat a toto žial ten náš transparentne naivny minister nechce vidiet . Dakujem

  Odpovedať
 3. Roxor
  14. novembra 2020

  Tak toto sme od bojovníka proti korupcii pána Ferka Oravca nečakali…..Takáto nominácia ? Ach jaj ….

  Odpovedať
 4. agrarnik zHN
  16. novembra 2020

  Títo 3 betlehemci sú poslovia zlých správ pre roľníkov

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.