Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Ani týždeň od výberu nového šéfa PPA nevieme jeho meno!

Ani týždeň od výberu nového šéfa PPA nevieme jeho meno!
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - vedenie rezortu

Generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry Tibor Guniš odchádza najneskôr 30. novembra 2020. Ako prvé informáciu prinieslo začiatkom septembra poľnoinfo.sk. Zdalo sa, že v ostatných dňoch sa agrárna verejnosť dozvie, kto významného rezortného úradníka nahradí. V štvrtok 5. novembra sa na ministerstve pôdohospodárstva, podľa informácií portálu poľnoinfo.sk, malo konať výberové konanie na obsadenie postu generálneho riaditeľa PPA.

Víťaz nie je ani po týždni známy

Podľa našich zdrojov sa výberového konania zúčastnili traja kandidáti. Ak by ste však na webovej stránke agrorezortu hľadali, ako výberové konanie z minulého štvrtka dopadlo, tak sa to nedozviete. To ponúka priestor na špekulácie, prečo víťaz výberového konania nebol okamžite oznámený.

„Kandidátmi boli Petr Dlouhý, riaditeľ odboru účtarní a reportingu z českej platobnej agentúry, ktorá má oficiálny názov Štátny poľnohospodársky a intervenčný fond, Martin Holomáň zo spoločnosti Deloitte a Peter Horný, ktorý pôsobí v bankovom sektore so zameraním na agrosektor,” poskytuje nám informácie náš zdroj.

Ministerstvo pôdohospodárstva mená kandidátov, ani ich počet, nespresnilo. V dnešnej reakcii na otázku poľnoinfo.sk tlačový odbor uviedol, že dnes o novom generálnom riaditeľovi rozhodnuté nebude a najskôr sa tak môže stať v piatok.

Minimálne jeden z uvedených kandidátov už na PPA v minulosti pracoval. Martin Holomáň, ako riaditeľ kancelárie generálneho riaditeľa PPA 10. februára 2009 v denníku Plus 1 deň napríklad obhajoval oslavy piateho výročia založenia platobnej agentúry.

Podmienečná akreditácia

Nového generálneho riaditeľa PPA čaká niekoľko neľahkých úloh. Ako uviedol 11. novembra 2020 portál aktuality.sk, PPA dostala od šéfa agrorezortu len podmienečnú akreditáciu. Podpory môže zatiaľ vyplácať, ale ak by do 12 mesiacov nedošlo k náprave, agentúra by oprávnenie stratila.

Ak sa naplní čierny scenár a Brusel dotlačí ministerstvo pôdohospodárstva k zatvoreniu PPA, bude to mať veľmi negatívne dôsledky.

„Farmári budú mať dve možnosti. Buď si podajú žiadosti o dotácie v okolitých krajinách, alebo Mičovský poverí vyplácaním nejakú inú inštitúciu,“ uvádza portál aktuality.sk.

Jedným z opatrení aby k tomu nedošlo je, že platobná agentúra má zaviesť informačný systém. K jeho zabezpečeniu by malo dôjsť do marca 2021.

„Už teraz je jasné, že tento termín nestihnú. PPA nemá výnimku z verejného obstarávania. Tendre majú svoju minimálnu dĺžku trvania. Systém treba dobudovať, otestovať a nasadiť do ostrej prevádzky. To sa jej nepodarilo doteraz za niekoľko rokov,“ vysvetľuje zdroj portálu aktuality.sk.

Z uvedeného je jasné, že podmienečná akreditácia neohrozuje vyplácanie priamych platieb za rok 2020. Podobne argumentuje v článku aktualít aj ministerstvo pôdohospodárstva.

Je prekvapujúce, že napriek tomu, že o odchode Guniša vie verejnosť od septembra, výber nového generálneho riaditeľa sa posúva do mimoriadne sledovaného obdobia práce PPA. Vyplácanie priamych platieb je totiž hlavnou udalosťou, podľa ktorej poľnohospodári môžu posudzovať úspešnosť agentúry vo vzťahu k ich podpore. Riadiacim orgánom PPA je pritom ministerstvo pôdohospodárstva a to nesie plnú zodpovednosť za jej funkčnosť.

Len 75 percent?

Zdroj portálu poľnoinfo.sk hovorí, že už tento rok sme si zamiesili na problém, ktorý spôsobí ťažkosti vo vyplácaní priamych platieb.

„Predpokladám, že do konca roka bude vyplatených len okolo 75-percent žiadateľov,“ hovorí náš zdroj.

Dôvody, prečo má dôjsť k poklesu vyplatených priamych platieb oproti minulým rokom vysvetľuje pomocou príkladu súvisiaceho s Diaľkovým prieskumom zeme.

„Po minulé roky bola situácia taká, že žiadatelia, ak sa vyskytol problém v súvislosti s kontrolou cez Diaľkový prieskum zeme, boli pozvaní na prerokovanie na Pôdohospodársku platobnú agentúru. Komunikovali spolu, čo poskytovalo výhodu pre žiadateľa aj PPA. Veľké percento podozrení na nezrovnalosti mohlo byť odstránených. Čo je to za tieň, prečo sú tu koľajové riadky, z akého dôvodu je istá časť poľa napríklad neosiata. Komunikácia začínala v októbri a na základe nej žiadateľ chyby mohol odstrániť ešte pred krížovou kontrolou, ktorá nasleduje v poslednej dekáde novembra. Vtedy bolo už gro chýb odstránených a žiadatelia mohli mať začiatkom decembra vyplácané prostriedky,“ informuje náš zdroj.

Ten ďalej uvádza, že tento rok takáto komunikácia s poľnohospodármi neprebieha. Informovala o tom aj Pôdohospodárska platobná agentúra.

„V dôsledku opatrení proti šíreniu COVID-19 nie je v roku 2020 možné uskutočniť prerokovania výsledkov kontrol metódou diaľkového prieskumu Zeme na regionálnych pracoviskách Pôdohospodárskej platobnej agentúry,“ informuje na webe PPA a ďalej uvádza, že poľnohospodári sa o výsledkoch kontrol dozvedia prostredníctvom listov.

Tie podľa našich informácií poľnohospodári zatiaľ nemajú a tak v regiónoch Nových Zámkov, Komárna, Trnavy, Hlohovca, Piešťan a minimálne ešte Liptovského Mikuláša, kde prebiehal Diaľkový prieskum zeme, sa očakáva vysoké percento nevyplatených priamych platieb.

Problémom sú aj neukončené kontroly na mieste. Nehovoríme pritom len o kontrolách za rok 2020, ale aj za minulý rok. V tejto súvislosti vraj minister pôdohospodárstva kontaktoval v októbri aj šéfa platobnej agentúry a dôrazne ho žiadal o urýchlené ukončenie kontrol na mieste za minulý rok.

Diaľkovým prieskumom zeme sú dotknutí všetci

Portál poľnoinfo.sk oslovil s témou aktuálneho vyplácania priamych platieb aj dlhoročného odborníka na túto oblasť, ktorý číslo vyplatených žiadostí vo výške 75-percent spochybňuje. Odhaduje, že percento bude ešte výrazne nižšie. Konkretizovať ho však nechcel.

„Tým, že nie je štandardne uzavretý Diaľkový prieskum zeme, nie sú ukončené kontroly na mieste a posledné zaúčtovanie odíde 10.12.2020 a priame platby tak budú na účte žiadateľov o deň, dva po tomto termíne, sa výrazne znižuje predpokladaný počet vyplatených žiadateľov v decembri,“ informuje dlhoročný odborník na vyplácanie priamych platieb.

Diaľkovým prieskumom zeme nie sú dotknutí vo vyplácaní iba predmetní žiadatelia, ale aj tí, ktorí hospodária na rovnakom pôdnom bloku. To samozrejme výrazne zvyšuje počty potencionálne nevyplatených žiadateľov.

„Odporúčam žiadateľom, aby si skontrolovali svoju aplikáciu GSAA 2020 a v prípade nezrovnalostí sa pokúsili problém urýchlene riešiť,“ ponúka návod odborník.

Ak naozaj nastane situácia popísaná dvoma odborníkmi a percento vyplatených  priamych platieb v decembri bude výrazne nižšie ako v minulých rokoch, môže to spôsobiť opätovné vyhrotenie situácie medzi poľnohospodármi a vedením rezortu.

“Aj napriek situácii okolo COVID-19 robí PPA všetko pre to, aby sme sa dostali na úroveň najmenej minulého roku, kedy bola situácia štandardná, bez rôznych obmedzení spojených s niekoľkými vlnami pandémie a vyhlásením mimoriadneho a následne núdzového stavu,” informuje portál poľnoinfo.sk tlačový odbor agrorezortu.

V minulom roku bolo v decembri z hľadiska počtu žiadateľov vyplatených 82-percent všetkých žiadostí.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - vedenie rezortu

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Ján
Ján
12. november 2020 16:32

Je veľká škoda, že to nakoniec nebude Peter Horný!

Hehe
Hehe
13. november 2020 13:01

haha no to sme dopadli… este horsie ako za smeru zial bohu Martin Holoman je len panacik v rukach novodobej mafie a homosexualov ktori riadia stat.. o tom sa vsak verejnost dozvie za 10 rokov. deloitte slovensko kde su vo vedeni ludia ktory sa stretavaju v bratislavskych gay kluboch a… Celý komentár »