Takmer 700 strán textu, 8 dní pripomienkovania a 501 pripomienok, z toho 336 zásadných. Aj takto možno v číslach charakterizovať medzirezortné pripomienkové konanie návrhu Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky pre roky 2023 až 2027. Do pripomienkovania sa dokument dostal 4. januára 2022, pričom na predloženie svojich stanovísk mali združenia, štátne inštitúcie aj verejnosť čas len do 11. januára.
Situácia so strategickým plánom, ktorý určí podobu poľnohospodárstva v rokoch 2023 – 2027 sa na Slovensku komplikuje. Základný a najdôležitejší dokument dnes (10. januára 2022) nebol zaradený na rokovanie Hospodárskej a sociálnej rady Slovenskej republiky z dôvodu nesúhlasu dvoch sociálnych partnerov. Dochádza tak k zvratu, ktorý pravdepodobne neočakával predkladateľ – ministerstvo pôdohospodárstva.
V rokoch 2023 až 2027 má do slovenského pôdohospodárstva prísť z európskeho rozpočtu 4,1 miliardy eur. Ako ich využijeme, musíme Európskej komisii oznámiť do konca tohto roka. Hoci zostáva len niečo vyše mesiaca, pestovatelia pôsobiaci v špeciálnej rastlinnej výrobe stále veria v zmenu k lepšiemu. Odznelo na dnešnom podujatí v Mojmírovciach.
Slovensko ako jediný členský štát Európskej únie nedodal bruselským úradníkom k strategickému plánu ani jeden dokument. Výsledkom našej pasivity je, že v septembri nás navštívi misia z Generálneho riaditeľstva pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka (DG AGRI) v Bruseli. Budú zisťovať, ako napredujeme. Uvedené informácie zazneli 29. júna 2021 na Monitorovacom výbore pre Program rozvoja vidieka SR 2014-2020.
Do neskorých nočných hodín sa v piatok (14.5.2021) na ministerstve pôdohospodárstva rokovalo o stovkách miliónov eur určených pre vidiek. Výsledok, ktorý by potešil poľnohospodárov a potravinárov však zatiaľ oznámený nebol. Na jednej strane stola sedeli šéf rezortu Ján Mičovský s jeho najbližšími kolegami a na druhej strane predseda vlády Eduard Heger so svojim agroporadcom Samuelom Vlčanom.
Strategický plán bude základným dokumentom slovenského poľnohospodárstva. Poskytne odpovede na mnohé otázky. Bude sa roľníkom v nasledujúcich rokoch dariť lepšie? Vyrobíme viac slovenských potravín? Vytvoríme takú podobu vidieka, po ktorom túžia jeho obyvatelia, turisti aj ochranári? Pripomienky k tomu, či to tak bude, posielalo tridsať ministerstvom vybraných organizácií (zoznam na konci článku) takmer celý apríl.
MPRV zverejnilo Intervenčnú stratégiu novej SPP na roky 2023 – 2027. V prvej časti sme sa venovali priamym platbám a v tejto časti zhodnotíme podporu konkurencieschopnosti. Ide o druhý cieľ, ktorý Strategické plány podľa EÚ majú napĺňať. Špecifickým cieľom 2 podľa návrhu Nariadenia Rady a EÚ je posilniť orientáciu na trh a zvýšiť konkurencieschopnosť vrátane intenzívnejšieho zamerania sa na výskum, technológiu a digitalizáciu.
Vo veľkých číslach sa niesla každoročná spoločná konferencia týždenníka Trend a VÚB Banky, ktorá sa uskutočnila vo štvrtok (21.11.2019) v okrese Liptovský Mikuláš. Miliónmi žonglovali zástupcovia štátu, agrárnej samosprávy aj jednotlivých poľnohospodárskych podnikov. Z podpôr do agrorezortu sa stala mantra, ku ktorej málokedy pridáme aj to, čo za ne náš agrosektor ponúka.
Ladislav Miko je od roku 2018 vedúcim Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Do svojej pozície prišiel práve v čase, keď táto inštitúcia finišovala s prípravou legislatívneho návrhu novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2021 – 2027. Ten bol verejnosti odprezentovaný 1. júna 2018. Odvtedy sa zdá, akoby príprava tohto zásadného dokumentu skončila na mŕtvom bode. Nového šéfa EK na Slovensku sme sa preto pýtali, kde sú najväčšie príčiny spomalenia prípravy novej agropolitiky. Nevyhli sme sa ani jeho pohľadu na tvorbu Strategického plánu, ktorý si každá členská krajina vypracováva sama.
Identifikácia potrieb a SWOT analýza sú dokumenty, ktoré vypracovalo NPPC-VÚEPP v rámci analytických prác na príprave strategického plánu. Identifikácia potrieb obsahuje – pre každý z deviatich (tri ekonomické, tri environmentálne a tri sociálne) špecifických cieľov – vybrané ukazovatele vplyvu a ukazovatele výsledku; a pre jednotlivé stanovené potreby navrhuje konkrétne intervencie. Text je dobrým východiskovým materiálom pre nasledujúce obdobie, v ktorom sa bude pripravovať strategický plán so širším zapojením zainteresovaných strán. A teraz niekoľko poznámok k dokumentom.
V roku pätnásteho výročia vstupu Slovenska do Európskej únie ekonóm Ján Pokrivčák konštatuje, že tento krok pomohol slovenskému poľnohospodárstvu a rozvoju vidieka. Poľnohospodárska produkcia sa mierne zvýšila a výrazne vzrástla produktivita práce. Povedal Ján Pokrivčák počas diskusných okrúhlych stolov, ktoré sú už pravidelne súčasťou výstavy Agrokomplex.
Počas dvoch mesiacov, od júnovej konferencie k Strategickému plánu do augustovej výstavy Agrokomplex, došlo k výraznému posunu pri príprave tohto zásadného dokumentu. Pozrite si celú diskusiu o Strategickom pláne na roky 2021 - 2027, ktorá sa uskutočnila v prvý deň (22. augusta 2019) výstavy Agrokomplex. Za diskusný okrúhly stôl si spolu sadli Gabriela Matečná - ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Ladislav Miko - vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, Emil Macho - predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a Milan Jurky - predseda Združenia mladých farmárov.
Najkomentovanejšie za 7 dní