Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Zo sveta

ČR: Tesne pred odovzdaním sa rozhorel boj o strategický plán

ČR: Tesne pred odovzdaním sa rozhorel boj o strategický plán
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Jan Doležal, prezident AK ČR

Ak v českom strategickom pláne, ktorý pripravila bývalá vláda Andreja Babiša (ANO), vykoná súčasný kabinet zmeny, hrozí deštrukcia významnej časti českého poľnohospodárstva. Novinárom to v druhej polovici pracovného týždňa povedal predseda Poľnohospodárskeho zväzu ČR Martin Pýcha.

Spor malí verzus veľkí

Podľa prezidenta Agrárnej komory ČR Jana Doležala pripravuje zväz spolu s komorou demonštráciu, ktorá sa uskutoční v stredu 12. januára pred českým úradom vlády. Dôvodom sú zmeny v strategickom pláne.

Komora a zväz chcú, aby sa strategický plán, ktorý určí, ako sa budú v ďalších rokoch prerozdeľovať dotácie, poslal na schválenie Európskej komisii v podobe, ktorú prijala bývalá vláda.

Naopak, Asociácia súkromného poľnohospodárstva ČR (ASZ ČR) požaduje zmeny oproti zneniu dokumentu, ktorý pripravil bývalý minister poľnohospodárstva Miroslav Toman (ČSSD).

Ministerstvo poľnohospodárstva (MZe) na konci minulého roka informovalo, že upravuje návrh strategického plánu, ktorý pripravilo bývalé vedenie úradu. Dokument má zacieliť na vyššiu ochranu prírody, pôdy, vody a podporu druhovej rozmanitosti.

“Odmietame účelovú argumentáciu Agrárnej komory, ktorá straší ohrozením sebestačnosti a poškodením malých poľnohospodárov v prípade, že nebude strategický plán odoslaný v podobe, ako ho pripravilo ministerstvo poľnohospodárstva za minulej vlády. Je tomu totiž práve naopak. Nedajte preto, prosím, na nátlak agrobarónov a Agrárnej komory, ktorá štandardne hrozí demonštráciami vždy, keď sa objaví snaha čokoľvek zásadné v poľnohospodárstve zmeniť,” píše v liste Jaroslav Šebek, predseda ASZ ČR.

Nekula: Dotačné kyvadlo sa vychýlilo k veľkým podnikom

Ak zmeny, ako je napríklad tzv. zastropovanie platieb, teda maximálna hodnota dotácie na jednu farmu, prejdú, Agrárna komora ČR plánuje aj ústavnú žalobu. Podľa Doležala nie je schválenie zmien bez diskusie s poľnohospodárskou verejnosťou legálne.

Českému ministerstvu poľnohospodárstva teraz šéfuje Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ktorý pri svojom uvedení do funkcie povedal, že dotačné kyvadlo sa v posledných rokoch vychýlilo k veľkým podnikom, a teraz sa musí vrátiť do rovnovážnej polohy.

Diskusia o novom poľnohospodárskom pláne bola podľa zástupcov komory a zväzu dlhodobá a otvorená. Pracovné skupiny zasadali rok a pol. Bolo v nich podľa viceprezidenta Agrárnej komory ČR Václava Hlaváčika až 180 ľudí vrátane zástupcov ekologických organizácií.

“Žiadna mimovládna organizácia neuspela stopercentne so svojimi požiadavkami. A Agrárna komora nie je výnimkou. Kompromis, ktorý predložilo ministerstvo poľnohospodárstva mal byť odoslaný bez zmeny,” dodal.

V závere aktuálneho týždňa hovorca českého ministerstva poľnohospodárstva uviedol, že dokument musí byť Európskej komisii doručený čo najskôr.

“Česká republika musí čo najskôr odoslať programový dokument – Strategický plán, pretože legislatívou stanovený termín bol do 1. januára 2022. V opačnom prípade by mohlo byť ohrozené včasné schválenie,” povedal Vojtěch Bílý, hovorca MZe.

Autor článku: ČTK, poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Jan Doležal, prezident AK ČR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments