Tento týždeň bola ohlásená prvá etapa pozemkových úprav, ktorá sa reálne začala. Ďalšie pozemkové úpravy budú predstavené v apríli, na rokovaní vlády, ako stratégia na nasledujúcich 10 alebo 20 rokov. Uviedol to v piatok premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) k protestu pôdohospodárov, ktorý sa uskutočnil podvečer v časti námestia pred Úradom vlády SR.
Keď občianske združenie Iniciatíva poľnohospodárov informovalo o zamýšľanom proteste, ako jeden z hlavných dôvodov uviedlo, že slovenskí poľnohospodári sú utláčaní. Členovia organizácie na spoločnom stretnutí s policajným prezidentom hovorili o násilnej smrti roľníka Vladimíra Rybára. Aktuálne vydanie týždenníka Plus 7 dní informuje, že protestujúci roľníci smrť hospodára zo Šamorína pravdepodobne využili k svojim vlastným cieľom a propagačným účelom.
Trestné oznámenie na políciu chce na šéfku agrorezortu Gabrielu Matečnú (SNS) za ohováranie podať farmár František Oravec. Uviedol to vo štvrtok pre médiá počas protestnej akcie nespokojných farmárov, lesníkov a geodetov. Na súdne pojednávanie, ktoré spomenula v stredu (20. 2) ministerka, bol podľa jeho slov predvolaný ako svedok.
Slovenské poľnohospodárstvo má problém. Ak by sme mysleli že len jeden, boli by sme príliš optimistickí. Mohli by sme začať nevydarenou transformáciou poľnohospodárskych družstiev, pokračovať rozdrobeným pozemkovým vlastníctvom a výpočet by mohla uzavrieť pomyselná špička pyramídy - neustály pokles potravinovej sebestačnosti. Menované problémy nevznikli dnes, alebo pred niekoľkými rokmi. Sú dôsledkom vývoja spoločnosti a rezortu za ostatných minimálne sedemdesiat rokov. Rezort od druhej svetovej vojny zažíva zásadné obraty v smerovaní.
Protestujúci, ktorí prišli na poľnohospodárskych strojoch do Bratislavy a ktorí dostali od premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) pozvanie na rokovanie vlády, nezastupujú záujmy farmárov, ale vlastné ciele. Uviedla to šéfka agrorezortu Gabriela Matečná (SNS) v stredu pred rokovaním vlády s tým, že to vníma ako politickú akciu opozície.
Najkomentovanejšie za 7 dní