Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Protestujúci farmári prichádzajú na traktoroch do Bratislavy

Protestujúci farmári prichádzajú na traktoroch do Bratislavy
insert_photoTASR - Patrik Magdoško v lete minulého roka.

Dvojdňovú cestu z východu na západ absolvuje asi stovka poľnohospodárov. Iniciatívu vedie Patrik Magdoško, ktorého sme vyspovedali v utorok skoro ráno (19.2.2019) po noci strávenej vo Veľkom Lapáši pri Nitre.

Čo je cieľom protestnej jazdy?

Cieľom protestnej jazdy je, aby sa zišiel okrúhly stôl na báze širokého spektra. My sme zaslali list pánovi premiérovi znova, resp. priamo sme ho oslovili v piatok, keď sme sa s ním stretli. Chceme aby sa stretli zástupcovia vlády a rady potravinárov za účasti aj malých farmárov. Pretože doteraz to bolo vždy tak, že zástupcovia malých farmárov nemali nijaké slovo v rámci smerovania slovenského poľnohospodárstva.

Aké zmeny by ste chceli presadiť?

Našou základnou požiadavkou je stropovanie platieb. Je to prakticky nariadenie Európskej komisie, len aby sme sa držali toho spektra, ktoré tam je. Potom sú to hlavne zmeny ohľadom PPA. My vnímame, že PPA je zle nastavená a zle fungujúca. Potrebujeme odstrániť križovania v reálnom ponímaní, nielen kozmeticky, toto musí vymiznúť zo slovenských polí, pretože to robí najväčší problém a najväčší nesvár. Ďalšia vec je, aby sa začala komasácia pôdy, čo už síce premiér prisľúbil, ale potrebujeme relevantné informácie, kedy začne, ako a ktoré katastrálne územia. Aby sa nezačalo na územiach, kde je to možno aj nepotrebné. Potrebujeme začať na tých územiach, kde bol najväčší počet križovaní. Je potrebné nastaviť kľúč. Sú tam aj mnohé ďalšie body ako napríklad C-značky a rovnako nás trápia domáce zabíjačky  a mnoho mnoho vecí, ktoré sú pre tých malých gazdov, pre ľudí z regiónov potrebné.

Je pre vás problémom aj dostať sa k pôde?

Je to veľký problém, pretože tak ako to momentálne funguje, tak sa malý farmár k slovenskej pôde od slovenského štátu nedostane. Stále je uprednostňovaný veľký farmár a to považujeme za diskrimináciu malých farmárov.

Máte prísľub od premiéra, prípadne od niekoho z vlády, že vás prijmú?

Pán premiér asi na piatkovom stretnutí pochopil, že nie sme politici a že máme vážny záujem o diskusiu. Dali sme mu konkrétne príklady, ktoré on chcel od nás počuť, že čo nás vlastne trápi. Tak sme mu to vysvetlili, myslím si, že pochopil a nevyjadril sa, že by nemal záujem. Dúfame, že bude záujem o spoločnú diskusiu. Pani ministerka stále niečo hovorí o tom, že sme politici a malá skupinka, ale my sme jasne deklarovali aj teraz, že nie sme malou skupinkou, sme zástupcami malých farmárov a vôbec to nemá nič spoločné s politikou.

Dá sa povedať, koľko subjektov zastupujete, alebo koľko hektárov pôdy?

Nie je to o hektároch pôdy, je to o rodinách. Malých farmárov je 17 500. Na tieto požiadavky, keď sa každého jedného malého farmára opýtate, tak nám zatlieska. To je to, za čo gazda od jedného do 500 hektárov zatlieska a povie – áno chlapi, choďte do toho! Už pod petíciou na podporu tohto protestu je momentálne asi 2700 podpisov. To sú čísla, ktoré zastupujeme. Iniciatíva má momentálne 900 členov a denne pribúdajú. Tento protest ukazuje, že nás mnoho malých farmárov podporuje.

Iniciatíva vyšla z východu, máte členov len na východe Slovenska alebo po celej krajine?

Vôbec nie, Iniciatíva bolo združenie už po tom prvom proteste, keď sme sa prakticky začali dávať dohromady všetci. Aj teraz idú chlapi z Kolárova, chlapi od Sučian, z Kežmarku, Oravy. Je to celoslovenská iniciatíva, nie je to len východniarky problém.

Pokiaľ vás vláda neprijme, hrozili ste tým, že zablokujete cesty. Platí to?

Platí

A pokiaľ ide o vás konkrétne, prečo ste sa vy na toto dali?

Ja som v roku 2001 nastúpil na hospodársky dvor, konkrétne je to RCH Klokočov a prebral som tento hospodársky dvor na 375. mieste. Za 6 rokov, keď si pozriete v roku 2007, bol to jeden z najlepších chovov na Slovensku. Dá sa to dohľadať. Takže v rámci živočíšnej výroby si sadnem s hocikým za stôl a dokážem debatovať na celé spektrum a nemám s tým problém. Rastlinná výroba nie je moja silná stránka, ale živočíšna výroba, tu nemám problém diskutovať o tom, ako by to malo byť a ako by to malo fungovať. My sme chceli rozšíriť chov na našej farme, synovia chceli, aby sme sa dali aj na chov hovädzieho dobytka, a bohužiaľ, keď sme začali naháňať pôdu, kde by sme začali pestovať aj chovať, nebolo to možné. Bol problém zohnať 30-40 hektárov lúk. Tým sa človek dostal do toho a začal vnímať, aká je tá situácia. Poznám týchto chovateľov a pestovateľov ešte z čias, keď sme fungovali ako družstvo, poznám aj tie útrapy, ktoré sme zažívali na poliach, tak sme si povedali, poďme do toho.

Autor článku: redakcia poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR - Patrik Magdoško v lete minulého roka.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments