Pri aktuálnej kritickej situácii a meškajúcich priamych platbách pre slovenských poľnohospodárov je absolútne nevyhnutné, aby mimoriadne rokoval Výbor Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Sú o tom presvedčení opoziční členovia tohto výboru, ktorí v stredu podali návrh na jeho zvolanie. Uskutočniť by sa mal do siedmich dní. Apelovali pritom na koaličných členov výboru, aby "prišli do práce" a umožnili rokovanie.
V piatok rokovali predstavitelia Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska s vedením ministerstva pôdohospodárstva. V pondelok sa jeho zástupcovia, ale aj predstavitelia ďalších zväzov, vybrali na ministerstvo opäť. Tentoraz nevošli do budovy, ale s traktormi zablokovali Dobrovičovu ulicu, do ktorej ústí vstup do sídla agrorezortu. Protestujúci okrem viacerých nahromadených problémov v pôdohospodárstve opäť poukázali na evergreen týchto týždňov, nevyplatené priame platby za rok 2023. Napriek tomu, že minister sa ešte v piatok s časťou protestujúcich stretol, v pondelok múdrejší neboli. Dokonca majú viac obáv, ako pred samotným rokovaním.
V minulosti pravidelne zverejňovaný mesačný prehľad vyplatených podpôr zmizol zo stránky Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Stalo sa tak potom, čo sme vo februári na prehľadnú tabuľku upozornili a informovali, že PPA za prvý mesiac roka 2024 vyplatila len 1,2 milióna priamych platieb a neprojektových podpôr. Otázky súvisiace s aktuálnym stavom vo výplate dotácií sme v pondelok zaslali aj na platobnú agentúru. Zatiaľ zostali nezodpovedané. To, čo sa nedozvedia návštevníci webu platobnej agentúry, či novinári z odpovedí na ich otázky, ale bolo dnes prezentované vedeniu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Agrominister Richard Takáč, šéf platobnej agentúry Marek Čepko, ale aj ďalší vysokí štátni úradníci informovali viacerých členov predstavenstva SPPK o aktuálnom stave vo výplate priamych platieb a ten je viac ako znepokojivý.
Viac ako 90 percent poľnohospodárskych podnikov, ktoré nemajú vyplatené ani zálohy priamych platieb, už majú problémy vo finančných tokoch. V najčastejšej miere títo poľnohospodári obmedzili nákup nevyhnutných vstupov do výroby, pozastavili dlhodobé investície do majetku a dlžia svojim dodávateľom viac ako 90 dní. Vyplynulo to z ankety portálu poľnoinfo.sk, ktorá bola doručená odberateľom pravidelného newslettra v piatok (16. február 2024). Na otázky odpovedalo 171 poľnohospodárskych subjektov.
Poľnohospodári sa dostali do existenčných problémov. Dôvodom sú nevyplatené priame platby. Odznelo dnes na schodoch ministerstva pôdohospodárstva z úst predstaviteľov agrárnej samosprávy. Poľnohospodári mali pre Richarda Takáča pripravenú výzvu. Požiadavky sformulované v jednoduchých bodoch. Keďže ich nemali komu odovzdať, po tlačovej konferencii ich odniesli na podateľňu agrorezortu.
Pokiaľ slovenskí roľníci mali v závere januára 2024 vyplatených 43 percent objemu priamych platieb, tak českí poľnohospodári až 83 percent a poľskí 60 percent. Česká republika nezaznamenala problémy v administrácii platieb, ktoré by súviseli s prechodom na novú spoločnú poľnohospodársku politiku. Celoslovenská poľnokomora pritom ospravedlňuje problémy vo vyplácaní nárokovateľných podpôr aj prechodom do nového programového obdobia Európskej únie.
Od utorka 23. januára prichádzajú poľnohospodárom rozhodnutia k zálohovým platbám, ktoré im zaslala Pôdohospodárska platobná agentúra na bankové účty v závere roka 2023. Subjekty, kde prebiehajú kontroly na mieste alebo bol realizovaný Diaľkový prieskum Zeme, sú zatiaľ bez peňazí aj ďalších informácií. Na Slovensku sú tak regióny, kde preddavok na priame platby nezískal ani jeden kontrolovaný subjekt.
Poľnohospodárom bude v priebehu decembra na päťdesiatpercentných zálohách priamych platieb vyplatených 130 miliónov eur. Prostriedky by si malo rozdeliť 11 500 žiadateľov. Subjekty, ktoré zatiaľ peniaze nedostali, ich ešte môžu mať vyplatené do konca roka. Sľúbil počas tlačovej konferencie Richard Takáč, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
Mnohí poľnohospodári nemusia dostať ani zálohy priamych platieb, aj keď prostriedky očakávajú. Ak na ministerskom tlačovom brífingu minulý týždeň v stredu odznelo, že platobná agentúra vyplatí zálohy 10-tisíc žiadateľom zo 14-tisíc, tak ide o pravdu s kratšou nohou, keďže v realite podalo žiadosti o priame platby takmer 17-tisíc žiadateľov.
Situácia vo vyplácaní priamych platieb sa začína podobať na ten známy a fúzatý vtip zo série o Rádiu Jerevan, keď sa poslucháč pýta, či je pravdou, že v nedeľu na Červenom námestí v Moskve rozdali sto nových Moskvičov. Redaktor odpovedá, že informácia je síce pravdivá, len ju treba mierne upresniť. Daná udalosť sa totiž uskutočnila v sobotu, na periférii Irkutska a išlo o päťdesiat bicyklov, ktoré nerozdali, ale rozkradli. Podobnú situáciu zažijú poľnohospodári v najbližších dňoch pri vyplácaní priamych platieb.
Po medializácii problémov s vyhodnocovaním satelitných snímok zo Systému plošného monitorovania plôch (AMS) Pôdohospodárska platobná agentúra upokojuje situáciu. Ešte minulý týždeň mnoho pestovateľov poukázalo na nezhody medzi reálnym stavom na poliach a tým, čo vyhodnotil samotný systém. Nezhody v žiadostiach pritom podľa predchádzajúcich inštrukcií mali odstraňovať samotní poľnohospodári nafotením jednotlivých parciel, čo spôsobilo v radoch agropodnikateľov obavy aj nevôľu. Pôdohospodárska platobná agentúra teraz sľubuje, že bude pracovať s inými informáciami a poľnohospodárov tak zaťaží vo výrazne menšej miere, ako sa zdalo.
Najkomentovanejšie za 7 dní