Vnímavé zvieratá nachádzajúce sa v trojkilometrovom ohnisku zistenej nákazy slintačky a krívačky budú usmrtené. Medzi preventívne opatrenia na celoslovenskej úrovni bude patriť napríklad aj zákaz akéhokoľvek premiestňovania vnímavých zvierat z chovu do chovu a na bitúnok. Tento zákaz sa netýka hydiny. Po zasadnutí Národnej protinákazovej komisie o tom informoval ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Martin Chudý.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) prijala s mimoriadnym znepokojením správu o potvrdení slintačky a krívačky. Pokiaľ sa táto nebezpečná choroba rozšíri aj do ďalších chovov, pôjde o priame ohrozenie potravinovej bezpečnosti štátu. Komora preto vyzýva na okamžitú súčinnosť všetkých kompetentných zložiek štátu a aj občanov, ktorá musí vyústiť do stopercentnej ochrany hospodárskych chovov zvierat na Slovensku. Uviedla to hovorkyňa SPPK Jana Holéciová v reakcii na potvrdený výskyt ochorenia na území SR.
Ochorenie slintačky a krívačky je potvrdené v chovoch dobytka v troch obciach na juhu Slovenska - v Medveďove, Ňárade a Bake. Prijaté budú opatrenia na dvoch úrovniach - celoslovenskej a na úrovni okresov Dunajská Streda a Komárno. Ochorenie sa na Slovensko dostalo zrejme vzduchom z Maďarska. Na piatkovej tlačovej konferencii po zasadnutí Národnej protinákazovej komisie o tom informoval minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD).
Česká polícia a Štátna veterinárna správa ČR od rána kontrolujú zákaz dovozu hospodárskych zvierat z Maďarska a Slovenska, a to na štyroch hraničných priechodoch, uviedol v piatok český minister poľnohospodárstva Marek Výborný. K opatreniu Česko pristúpilo z dôvodu podozrenia na výskyt vysoko nákazlivej slintačky a krívačky, ktorá sa medzičasom potvrdila v troch chovoch na juhu Slovenska, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
Dve farmy na juhu Slovenska zaznamenali podľa zástupcu ich majiteľa príznaky nákazy slintačky a krívačky u dobytka. Napísal to dnes portál poľnoinfo.sk. Výsledky testov na toto vysoko nákazlivé infekčné vírusové ochorenie párnokopytníkov by mali byť známe v piatok. Obe farmy sa nachádzajú v regióne, ktorý susedí s Maďarskom, kde bola neďaleko hraníc so Slovenskom slintačka a krívačka potvrdená pred dvoma týždňami. Podľa slovenského ministerstva pôdohospodárstva vzorky z dvoch fariem nákazu nepreukázali, úrad ale ešte čaká na ďalšie výsledky.
Opatrenia v súvislosti so slintačkou a krívačkou musia byť prísne, aby sa zabránilo šíreniu ochorenia. Portál poľnoinfo.sk v štvrtok podvečer informoval, že existuje silné podozrenie na prítomnosť vírusu v minimálne dvoch chovoch na južnom Slovensku. Potvrdenie ochorenia môže spustiť nekontrolovanú špirálu problémov pre mnohých ďalších chovateľov hovädzieho dobytka, ošípaných, oviec, kôz aj lesnej zveri. S profesorom Jozefom Bírešom, bývalým ústredným riaditeľom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy sme sa rozprávali o tom, ako čo najlepšie zvládnuť situáciu, v ktorej Slovensko nebolo od roku 1975.
Hoci sa s nimi rátalo už v roku 2024, v praxi nefungujú doteraz a navyše je o nich stále málo informácií medzi tými, ktorým by mali slúžiť. Finančné nástroje zostávajú zahalené rúškom tajomstva aj s blížiacim sa koncom prvého kvartálu roka 2025, ktorý je tretím z piatich rokov aktuálnej spoločnej poľnohospodárskej politiky. Ako by mali v praxi fungovať nevedia presne ani banky, ani poľnohospodári. Navyše sa v uplynulých týždňoch ozvali aj názory hovoriace o tom, že finančné nástroje by bolo lepšie zrušiť alebo minimalizovať. Ten, kto by mal tému komunikovať – a teda Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, však o týchto nástrojoch mlčí, čím medzi samotnými poľnohospodármi vyvstáva stále viac otáznikov, aj kritiky.
Úžitkovosť hospodárskych zvierat v Českej republike za posledné desiatky rokov niekoľkonásobne vzrástla, a to aj napriek poklesu počtu chovaných zvierat. V rastlinnej výrobe pritom klesá výmera osevných plôch i druhová vyváženosť pestovaných plodín. Vyplýva to z údajov, ktoré v pondelok zverejnil Český štatistický úrad (ČSÚ). Za posledných 100 rokov sa výmera osevných plôch zmenšila o 1,4 milióna hektárov.
Najkomentovanejšie za 7 dní