Návrh plánu obnovy pre Slovensko nasvedčuje, že potravinová sebestačnosť Slovenska je pre vládu iba prázdnou frázou. Uviedla to výkonná riaditeľka Slovenského zväzu spracovateľov mäsa (SZSM) Eva Forrai v reakcii k dokumentu plánu obnovy, ktorý minulý týždeň predstavilo Ministerstvo financií SR.
Zástupca a ochranca poľnohospodárov na južnom Slovensku, Árpád Mészáros, odišiel medzi sviatkami bez rozlúčky a nečakane. Ešte do nemocnice si zobral notebook, aby mohol pracovať aj v závere roka. To, že by sa už na polia, ktoré obhospodaruje v okolí Štvrtka na Ostrove nemal vrátiť, nikomu nenapadlo. Jeho životný príbeh skončil 27. decembra 2020 vo veku 64 rokov.
Potravinárska komora Slovenska (PKS) je rozčarovaná zo skutočnosti, že ani v najnovšej verzii dokumentu SR k plánu obnovy EÚ sa nepočíta s podporou potravinárskeho priemyslu. Uviedla to riaditeľka PKS Jana Venhartová.
Zákon, ktorý v minulosti ministerstvo pôdohospodárstva označovalo za vzorový pre celú Európu, sa štát chystá zmeniť. Návrh novely zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami už schválila aj vláda.
V čase vstupu Slovenska do Európskej únie sa bil za našich poľnohospodárov Ivan Oravec. Skôr ako bojovníka, zápasníka, však pripomínal maratónskeho bežca. Predseda najväčšej samosprávnej organizácie roľníkov musel neustále a dlhodobo presviedčať predstaviteľov vládnej moci o základnej dôležitosti agrárneho odvetvia v našom štáte. Na Štedrý deň srdce veľkého poľnohospodára - Ivana Oravca, navždy dotĺklo. Zomrel vo veku 74 rokov.
Na Vianoce kapor, na Veľkú noc jahňa, to je typická predstava kuchynského stola slovenských najvýznamnejších sviatkov. Slovensko však dlhodobo zaostáva v konzumácii rýb. Rybie mäso je pritom nielen chutné, ale aj mimoriadne zdravé.
K štedrovečernému stolu patrí ryba a k nej dobré víno. Dopredu dohodnuté sobáše jedla s vínom konkrétnej odrody hrozna, sú vraj dávno prekonané. Podobne, ako vopred dohodnuté svadby spriatelených rodín. Každý vraj má siahnuť po víne, ktoré mu chutí najviac. Myslí si to popredný slovenský vinár Vladimír Mrva, ktorý k rybe uprednostňuje ľahké, mladé, suché, biele víno.
Prázdne sľuby a veľké sklamanie. Aj takéto ohlasy sa ozývajú na adresu vlády a pripravovaného Plánu obnovy. Okrem pozemkových úprav sa v ňom totiž zmienka o agrosektore vôbec nenachádza. A to aj napriek tomu, že minister pôdohospodárstva Ján Mičovský ešte koncom septembra uisťoval, že do Plánu obnovy sa opatrenia týkajúce sa poľnohospodárstva či potravinárstva dostanú. Podľa vtedajších vyjadrení chcel pre sektor získať 2,4 miliardy eur.
Poľnohospodári, potravinári ani lesníci nedostanú na podporu svojich sektorov zo šesť miliardového Plánu obnovy ani euro. Ministerstvo financií SR predstavilo v utorok detailný Plán obnovy, ktorý v ten istý deň poslalo do Bruselu. Z takmer šiestich miliárd eur európskeho Fondu obnovy poputuje len mizivé jedno percento na pozemkové úpravy, ktoré mal štát riešiť už dávno.
Výkyvy počasia už minimálne piaty rok po sebe negatívne vplývajú na kvalitu a množstvo poľnohospodárskych plodín. Ani rok 2020 nebol výnimkou. Extrémne suchá, prívalové dažde, prízemné jarné mrazy či prerušovaná žatva sa už stali normou. Právom tak môžeme povedať, že atypické roky na počasie a jeho vplyv na úrodu sa už stali typickými, bežne sa opakujúcimi rokmi. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) tvrdí, že štát by mal týmto javom urýchlene čeliť.
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský bol dnes hospitalizovaný v nemocnici. Jeho zdravotný stav je stabilizovaný.
Rok 2020 radí sektor prvovýroby mlieka k tým najťažším. Pandémia výrazne zasiahla aj chovateľov dojníc, ktorí tak museli čeliť novým výzvam aj problémom.
O peniaze z takzvanej covid výzvy pre potravinárov z jesene tohto roka prejavilo záujem 317 žiadateľov.
Publikácia Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) získala v týchto dňoch ocenenie od Medzinárodnej organizácie pre vinič a víno (OIV) so sídlom v Paríži. Organizácia, ktorá zastrešuje 46 členských krajín sveta produkujúcich víno, udeľovala výročné ceny za publikácie v oblasti vinárstva a vinohradníctva.
Posledný predvianočný týždeň v piatok sme boli svedkami niekoľkých agrárnych vĺn. V prípade, že sú intenzívne, ich voláme aj tsunami. Ich dôsledky sú často likvidačné pre všetko, čo im stojí v ceste. Tvorcovia piatkovej vlny pravdepodobne očakávali podobný efekt. Nakoniec vytvorili len malú vlnku, ktorá najmä demaskovala rôzne záujmy. Hlavným cieľom bolo pravdepodobne ohroziť, spochybniť alebo možno aj zmiesť z pozície generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry Jaroslava Jánoša.
Najkomentovanejšie za 7 dní