Zmluvy, na základe ktorých žiadatelia dostanú podporu z programu Zelenej nafty, distribuuje Pôdohospodárska platobná agentúra v týchto dňoch prostredníctvom e-mailu. Žiadateľ si zmluvu stiahne tak, že klikne na „Zmluva na stiahnutie“, zmluvu si dvakrát vytlačí a podpíše štatutárny zástupca. Pestovatelia aj chovatelia majú na ich podpísanie len 3 dni. Poľnohospodári, ktorí to v termíne nestihnú, nebudú mať žiadosť akceptovanú.
So slabým odbytom slovenskej produkcie bojuje viacero poľnohospodárov. Dlhodobo k nim patria aj zeleninári, ktorí aj počas tejto jesene poukazujú na slabý záujem o ich produkciu, ktorá hnije na poliach a v skladoch.
Elvira Kovtunová vyrobila svoj prvý syr pred štyrmi rokmi v hrnci, doma v kuchyni. Jej syry, aj keď je prevažne samouk, čo sa týka výroby, sú také dobré, že sa spolu s manželom rozhodla zmeniť svoju vášeň na podnikanie.
Návšteva českého ministra poľnohospodárstva Miroslava Tomana v Rusku sa skončila predčasne po tom, čo ruská strana ministrovi a jeho podnikateľskému sprievodu neumožnila vnútroštátny prelet z Moskvy do Kazane. Delegácia sa preto predčasne vracia do Prahy. Napísal to vo štvrtok spravodajský portál Novinky.cz.
Európska komisia (EK) schválila vo štvrtok osem geneticky modifikovaných organizmov (GMO) vhodných ako potraviny alebo krmivá na trhu Európskej únie.
Bravčového mäsa je v Európskej únii akútny nedostatok. V dôsledku prepuknutia epidémie afrického moru ošípaných v ázijských krajinách, ale aj v EÚ, sa prudko zvýšil dopyt týchto krajín po bravčovom mäse, čo dlhodobo spôsobuje kontinuálny rast jeho ceny. Informoval o tom Zväz spracovateľov mäsa (ZSM) s tým, že od začiatku roka ide o nárast ceny jatočne upravených bravčových polovíc takmer o 45 %.
Pivovarníckemu aj sladovníckemu priemyslu sa na Slovensku pomerne darí. Bojuje však s problémom nedostatku slovenského sladovníckeho jačmeňa.
Stovky francúzskych poľnohospodárov vyrazili v stredu traktormi na cesty v metropolitnej oblasti Ile-de-France, aby upozornili na situáciu v agrosektore a domáhali sa vyšších platieb za svoju produkciu od obchodných reťazcov. Apelujú tiež, aby médiá i verejnosť skoncovali s očierňovaním - agribashingom, ktorého sú údajne obeťami.
Organizovaná skupina farmára Františka Oravca vybrala podľa predstaviteľov firmy Esin Group na dotáciách takmer 10 miliónov eur. Príkladom je podľa nich aj projekt vodnej elektrárne. Oravec to odmieta a tvrdí, že ide o lži a polopravdy na zakrytie inej trestnej činnosti.
Vlastníci pozemkov majú veľa možností na to, aby vedeli, čo sa ide s jeho majetkom robiť. Uviedla to ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) v závere rokovania o novele zákona o pozemkových úpravách, ktorú ministerstvo pripravilo.
Z analýzy Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska vyplýva, že podpory v rámci viazaných platieb a prostredníctvom integrovanej produkcie nie sú efektívne a neprinášajú náležitý rozvoj odvetvia. Počas posledných troch rokov sa v rámci týchto schém podporovala zelenina, ktorá v mnohých prípadoch neputovala do obchodov.
Tisíce nespokojných farmárov prišli v utorok na traktoroch pred Brandenburskú bránu v Berlíne, aby tam vyjadrili svoj nesúhlas s novými ekologickými opatreniami vlády, ktoré považujú za hrozbu pre svoje živobytie.
Vo veľkých číslach sa niesla každoročná spoločná konferencia týždenníka Trend a VÚB Banky, ktorá sa uskutočnila vo štvrtok (21.11.2019) v okrese Liptovský Mikuláš. Miliónmi žonglovali zástupcovia štátu, agrárnej samosprávy aj jednotlivých poľnohospodárskych podnikov. Z podpôr do agrorezortu sa stala mantra, ku ktorej málokedy pridáme aj to, čo za ne náš agrosektor ponúka.
Niektoré samosprávy naznačujú, že by sa agrolesnícke systémy mohli postupne začať udomácňovať v okolí miest. Teda napríklad tam, kde môžu aspoň sčasti nejakým spôsobom regulovať ako je využívaná ich poľnohospodárska pôda. Aj keď je to zatiaľ hudba budúcnosti, dôležitý je aj ten samotný prvý krok. Viac nás môže zorientovať pohľad odborníka. Preto sme sa na agrolesníctvo pýtali Jaroslava Jankoviča z Lesníckeho výskumného ústavu Národného lesníckeho centra vo Zvolene (NLC). Možno si pamätáte jeho rozprávanie aj z tohtoročného Agrokomplexu, kde sa predstavil svojou témou aj v stánku okrúhlych stolov.
Mladú generáciu stále viac trápi vysoký dovoz potravín zo zahraničia, ktorý negatívne vplýva na životného prostredie. Dôkazom sú viaceré tohoročné príspevky siedmeho ročníka súťaže organizovanej Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou (SPPK) a Centrom rozvoja znalostí o potravinách s názvom Hovorme o jedle. Aktuálny ročník ukazuje, že žiaci základných škôl začínajú mať oveľa bližšie k domácim potravinám, povedal v piatok pri vyhodnotení súťaže predseda SPPK Emil Macho.
Najkomentovanejšie za 7 dní