Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Spoločnosť Syngenta zažalovala EK pre zákaz pesticídov

Agrochemická švajčiarska spoločnosť Syngenta AG zažalovala Európsku komisiu (EK) pre jej rozhodnutie z apríla tohto roku o zákaze používania látky tiametoxám v priestore Európskej únie. Uviedol európsky internetový denník EUobserver.

Komisia v apríli pre obavy, že niektoré druhy pesticídov spôsobujú prudký pokles včiel, vydala rozhodnutie o dvojročnom zákaze používania troch pesticídov z rodiny neonikotinoidov. Komisia na základe expertných posudkov dospela k záveru, že klotianidín, imidakloprid a tiametoxám sú škodlivé pre európsku populáciu včiel medonosných. Ide o pesticídy používané pri ošetrovaní rastlín a obilnín, na ktoré sadajú včely a opeľovače.

Obmedzenie, o ktorom rozhodla EK, nadobudne účinnosť od 1. decembra 2013 a najneskôr do dvoch rokov sa opätovne preskúma. Švajčiarska firma podala návrh na súd v utorok (27. 8.).
      

Syngenta AG je veľká globálna chemická spoločnosť, ktorá predáva semená a pesticídy. V roku 2009 sa umiestnila na 3. mieste z hľadiska celkového predaja semien a biotechnologických produktov. Tržby v roku 2010 predstavovali približne 11,6 miliardy USD. Syngenta zamestnáva vyše 27.000 ľudí vo viac ako 90 krajinách sveta. Je kótovaná na švajčiarskej burze aj na burze v New Yorku.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments