Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Slovenské jablko má na východe perspektívu. Končí v školách aj u poľských spracovateľov

Slovenské jablko má na východe perspektívu. Končí v školách aj u poľských spracovateľov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Ovocinárska únia Slovenska očakáva jednu z najlepších úrod jabĺk za posledné roky, pričom viac ako tri štvrtiny majú byť vo vynikajúcej kvalite. Ovocinári na východe Slovenska však optimistické výhľady celkom nezdieľajú.

Agropodnik Slamoz Zemplínska Teplica v okrese Trebišov pestuje jablká na ploche štyroch hektárov.

„Výmera sadu je malá, prakticky pre vlastnú spotrebu,“ hovorí Marek Ferko.

Veľkú úrodu neočakávajú: „Máme mladú výsadbu, len druhý rok, tak nemáme prehnané očakávania. Z toho, čo vidím na okolí, to na žiadnu nadúrodu nevyzerá.“

Úroda je slabšia

Podobne hodnotí situáciu aj tradičný ovocinársky podnik Agromix Sedliská v okrese Vranov nad Topľou.

„U nás to nevyzerá na silný ročník. Jabĺk máme skôr menej. Tento rok bola mimoriadne dobrá úroda broskýň, ale pokiaľ ide o jablká, vidíme, že ich na jar predsa len poškodili chladné dni,“ hodnotí Renáta Vagaská.

Na ploche 5 hektárov pestujú odrody Golden, Pinova, Topaz a Rubinola. V Sedliskách očakávajú úrodu, ktorá môže byť až o 60 percent nižšia ako v predošlom roku.

„Keď to bude 100 ton, tak to bude dobré. Napríklad Golden je úplne slabý,“ hodnotí Renáta Vagaská a zároveň priznáva, že musia vyriešiť aj ďalší problém: „Musíme regenerovať sady, lebo sú staré. Hoci to nemôže byť jediná príčina slabšej úrody, lebo po iné roky sme mali lepšie výsledky.“

Agromix sa pri predaji čerstvého ovocia spolieha na školský program a vlastnú predajňu. Jablká ponúkajú aj na samozber, ktorý si Renáta Vagaská pochvaľuje.

„Celkom sa nám v tom darí, ľudia to majú radi. Pre nás je výhodné, že nemusíme zháňať brigádnikov.“

Zber jabĺk však zatiaľ nezačali.

„Ešte stále dozrievajú,“ komentuje Renáta Vagaská.

Asi 20 % produkcie ovocia spracuje Agromix na ovocné pyré. Desaťkilové priemyselné balenia distribuujú hlavne pekárom a mliekarom.

Čakajú na Poliakov

Dobrú úrodu jabĺk očakáva ovocinár z Malej Tŕne v okrese Trebišov Zoltán Végsö: „Odhadujem, že by to mohlo byť tak 500 – 600 ton.“

Na ploche 70 hektárov v katastroch obcí Malá Tŕňa, Veľká Tŕňa a Čerhov od roku 2013 pestuje jablká napríklad odrody Idared.

„Sú určené na priemyselné spracovanie, kde vzhľad nehrá žiadnu úlohu, je to úplne jedno. Najväčším problémom sú pre nás ceny. Momentálne sú úplne na dne, vysvetľuje Zoltán Végsö a dodáva, že jablká majú posledný rok a so súčasným sadom končia.

Staré stromy chcú nahradiť novou výsadbou. V tomto roku už založili úplne nový broskyňový sad, budúci rok plánujú vysádzať nové jablone. Nový sad by mal mať rozlohu okolo 50 hektárov.

Tohtoročnú úrodu však na Zemplíne zatiaľ zbierať nezačali, plánujú začať koncom tohto týždňa. Sú totiž odkázaní na poľských odberateľov. Vysvetľuje to Zoltán Végsö: „Závody v Poľsku, kam jablká dodávame, sú ešte zatvorené, mušty nezačali ešte vyrábať.“

Vývoz jabĺk k našim severným susedom ovocinára neteší. Jeho ambíciou je udržať produkciu na Slovensku a tu ju aj spracovať.

„Chceli sme sami spracovávať jablká. Na Pôdohospodárskej platobnej agentúre máme podaný projekt na muštáreň, ale už čakáme tretí rok a stále sa nám nikto neozval. Uvidíme, či sa nám vôbec niečo podarí.“

Autor článku: Veronika Fitzeková - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments