Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Rusi očakávajú úrody obilia okolo 87 až 88 miliónov ton

Úrody obilia v Rusku by mali tento rok dosiahnuť 87 až 88 miliónov ton. Uviedol to tento týždeň ruský výskumný inštitút SovEcon, čím mierne znížil svoj pôvodný odhad na úrovni 87 až 90 miliónov ton. S vývozom obilia však aj naďalej počíta na úrovni 20 miliónov ton.

„V súčasnom období, keď sa žatva presúva na Ural a Sibír, vidieť mierny pokles výnosov oproti predchádzajúcim odhadom,“ povedal šéf SovEcon Andrej Sizov, ktorý tohtoročné úrody porovnáva viac s rokom 2009, než s rokom minulým. Pred dvomi rokmi dosiahli úrody v Rusku 97 miliónov ton, zatiaľ čo minulý rok, v ktorom krajinu postihli rozsiahle suchá a požiare, klesla úroda na zhruba 61 miliónov ton. Oficiálne odhady ruskej vlády sa pohybujú od 85 do 90 miliónov ton a niektorí analytici počítajú aj s prekonaním tejto hranice.

Podľa Sizova je však úroda nad 90 miliónov ton vzhľadom na tohtoročnú menšiu plochu, na ktorej sa obilie pestuje, prehnane optimistický odhad.

Čo sa týka úrod pšenice, SovEcon očakáva, že Rusko tento rok vyprodukuje zhruba 55,2 milióna ton, zatiaľ čo v úspešnom roku 2009 to bolo 61,7 milióna ton. Úrody jačmeňa očakávajú na úrovni 15,7 milióna ton oproti 17,9 milióna ton pred dvomi rokmi.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments