S bývalým predsedom vlády Róbertom Ficom sme sa stretli na výstave Agrokomplex a zaujímalo nás, aký má názor na predložený návrh štátneho rozpočtu, či má SMER – SD záujem v prípade zostavovania vlády o rezort pôdohospodárstva, alebo ako sa mu komunikuje so súčasným tieňovým ministrom pôdohospodárstva za stranu SMER – SD Stanislavom Becíkom.
V týchto dňoch, keď kvalita produkcie a priebeh žatvy miernym spôsobom ovplyvňuje aj ceny rastlinných komodít, sme sa znova spojili so Štefanom Adamom, riaditeľom Odboru poľnohospodárstva a služieb na Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore, aby sme hovorili o postupe žatevných prác, kvalite produkcie, ale i situácii v jednotlivých regiónoch Slovenska.
Zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch medzi dodávateľom a odberateľom ktorým sú potraviny, vstúpil do platnosti v máji minulého roka s tým, že bolo schválené prechodné obdobie na zosúladenie zmlúv so zákonom do 30. septembra 2010. Hneď po voľbách, dokonca vo volebnom programe strán súčasnej vlády, bol ale prísľub jeho zrušenia. Právna úprava v súčastnosti platí presne rok a preto sa poľnoinfo.sk rozprávalo s predkladateľom sporného zákona, poslancom Marianom Záhumenským (SMER – SD). Hovorili sme tom, čo sa za rok platnosti zákona zmenilo a ako s môže vyvíjať vzťah medzi obchodom, spracovateľom a prvovýrobcom do budúcnosti.
Ceny ropy a potravín sa vo svete blížia k novým rekordom. V pozadí je viacero príčin ako nepokoje na Blízkom východe i rast spotreby jedla v Ázii. Povedal v rozhovore pre TASR americký ekonóm z German Marshall Fund of the US Sean Mulvaney.
Poľnohospodárstvo a denník Pravda sa s ním spája už desiatky rokov. Aj keď sa so zmenšovaním formátu novín znižoval aj rozsah poľnohospodárstva v nich, stále sa mu občas podarí do koncepcie celoštátneho denníka priniesť pozitívny príklad z nášho agrorezorta. O pozitívnych príkladoch a oceneniach tých najlepších je aj súťaž poľnohospodárskym manažmentov Top Agro. Tú už pätnásty raz organizuje Klub poľnohospodárskych novinárov, ktorému od začiatku súťaže šéfuje Jozef Sedlák.
Pred týždňom sme vám ponúkli aktuálny pohľad na žatevné práce od riaditeľa Odboru poľnohospodárstva a služieb na Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore – Štefana Adama. V piatok (6. augusta) sme spolu hovorili znova a prinášame vám najčerstvejšie informácie o úrodách, stave v regiónoch, ale i parametroch hustosiatych obilnín.
O postupe žatevných prác, priebežných úrodách hustosiatych obilnín a repky, ale i tom, kde „sypú“ jednotlivé komodity najviac, sme sa v piatok rozprávali so Štefanom Adamom, riaditeľom Odboru poľnohospodárstva a služieb na Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore.
Myšlienky o dôležitosti finalizácie produkcie, podpore špeciálnej rastlinnej a živočíšnej výroby, alebo predaji z dvora sú z jeho pôsobnosti ako šéfa ministerstva pôdohospodárstva známe. V rozhovore sme sa týmto témam snažili vyhnúť, ako i témam politiky, globálnych problémov poľnohospodárstva, alebo novodobej agrárnej buržoázie, ako nazval niektorých svojich kolegov. V súvislostiach sme sa rozprávali o podniku – ZAD Dvory nad Žitavou, ktorý vedie už vyše dvadsať rokov. Stanislav Becík.
Predstavitelia agrárnych komôr, ktorí minulý týždeň rokovali na Ukrajine, hovorili aj o dôsledkoch povodní, ktoré postihli strednú Európu. O tom, aká je po záplavách situácia v štátoch Vyšehradskej štvorky a Ukrajiny, ako tento stav ovplyvní ceny rastlinných komodít, ale i o spôsobe odškodňovania roľníkov sme sa rozprávali s účastníkom rokovaní, riaditeľom Odboru poľnohospodárstva a služieb na Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore Štefanom Adamom.
Zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch medzi odberateľmi a dodávateľmi tovaru, ktorým sú potraviny, vzbudil značnú diskusiu v médiách. Naša právna norma zaujala i zahraničie a to konkrétne veľvyslanectvá Holandska, Nemecka, Rakúska, ale i Francúzska na Slovensku. Reprezentanti týchto štátov ocenili prístup k riešeniu problematiky podnikania reťazcov. Poľnoinfo.sk preto oslovilo jedného z predkladateľov zákona, poslanca Národnej rady SR za SMER - SD, Mariána Záhumenského, aby sa vyjadril, aký dopad bude mať právna norma napríklad na poľnohospodárstvo.
Ministerstvo pôdohospodárstva v uplynulých dňoch predstavilo návrh na zrušenie osobitnej platby na cukor pre rok 2010. Ako dôvod uvádza, že na Slovensku je menej ako 50 percent výmery spadajúcej pod platbu využívanú na pestovanie cukrovej repy. V návrhu sa hovorí, že platbu treba nahradiť inou formou podpory, len pre tých, ktorí cukrovú repu naďalej pestujú. Podľa vyjadrenia Mareka Kodadu z Ministerstva pôdohospodárstva, je dotácia určená najmä na kompenzáciu rozdielu cien cukrovej repy pred reformou a po reforme. U poľnohospodárov sa ale tento návrh stretol s nepochopením. Na Slovenskú poľnohospodársku a potravinársku komoru prišlo niekoľko listov z regionálnych komôr, ktoré tento krok odmietajú. Aká je súčasná situácia sme sa spýtali Štefana Adama z Odboru poľnohospodárstva a služieb na SPPK.
S bývalým dlhoročným predsedom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory – Ivanom Oravcom, sme sa stretli na národných oslavách Svetového dňa potravín v Nitre. O hlade vo svete, podvýživenosti slovenského poľnohospodárstva, ale i o tom, ako zabezpečiť dostatok prostriedkov pre tých, ktorí sú na začiatku reťazca výroby potravín, sme spolu hovorili tesne po oficiálnom programe.
S predsedom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Vladimírom Chovanom sme sa stretli tesne po sobotných Slovenských dožinkových slávnostiach, ktoré sa konali tradične na výstave Agrokomplex. Redakciu poľnoinfo.sk zaujímali jeho názory k súčasnej situácii na trhu s poľnohospodárskymi komoditami, riešenia nepriaznivej cenovej situácie, ale hovorili sme aj o krokoch možného nástupcu, súčasného ministra pôdohospodárstva Stanislava Becíka, z pohľadu predsedu SPPK.
Najkomentovanejšie za 7 dní