Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Rozhovory

Aktuálne informácie o zrušení osobitnej platby na cukor

Ministerstvo pôdohospodárstva v uplynulých dňoch predstavilo návrh na zrušenie osobitnej platby na cukor pre rok 2010. Ako dôvod uvádza, že na Slovensku je menej ako 50 percent výmery spadajúcej pod platbu využívanú na pestovanie cukrovej repy. V návrhu sa hovorí, že platbu treba nahradiť inou formou podpory, len pre tých, ktorí cukrovú repu naďalej pestujú. Podľa vyjadrenia Mareka Kodadu z Ministerstva pôdohospodárstva, je dotácia určená najmä na kompenzáciu rozdielu cien cukrovej repy pred reformou a po reforme. U poľnohospodárov sa ale tento návrh stretol s nepochopením. Na Slovenskú poľnohospodársku a potravinársku komoru prišlo niekoľko listov z regionálnych komôr, ktoré tento krok odmietajú. Aká je súčasná situácia sme sa spýtali Štefana Adama z Odboru poľnohospodárstva a služieb na SPPK.

Začnime tým, čo to vlastne osobitná platba na cukor je?
Ide o platbu neviazanú na produkciu a vypláca sa všetkým pestovateľom, ktorí pestovali cukrovú repu pre začatím reformy v sektore cukru. To znamená, že pestovali cukrovú repu v roku 2005 a mali uzatvorenú dodávateľskú zmluvu s cukrovarom v danom hospodárskom roku. Mám na mysli Zmluvu o dodávke cukrovej repy v hospodárskom roku 2005/2006. Osobitná platba na cukor bola zavedená v roku 2006 a jej uplatňovanie bolo plánované po dobu existencie jednotnej platby na plochu (SAPS). Jej úlohou bolo a je tlmiť dopady vplývajúce na pestovateľov prijatím reformy v sektore cukru, výsledkom ktorej malo dôjsť k postupnému zníženiu ceny cukru na spoločnom trhu Európskej únie.

To znamená, že ide o kompenzačnú platbu, ktorá má nahradiť poľnohospodárom výpadok príjmov z dôvodu zníženia cien cukrovej repy. Zostaňme ešte v histórii a uveďme, ako ceny tejto komodity klesli?
Ceny cukrovej repy sa od doby prijatia reformy znížili bezmála o štyridsať percent. Minimálna cena cukrovej repy v štandardnej kvalite klesla zo 43,63 eura za tonu na súčasných 26,3 eura za tonu. Uznáte, že ide o enormný pokles, na ktorý Európska únia musela reagovať prijatím určitých kompenzácií, pretože mohol nastať stav, že cukrovary by pre nedostatok suroviny nebudú mať čo spracovávať. Cena 26,3 eura za tonu zostáva do konca existencie trhového poriadku, teda do 30. septembra 2015.

Do tohto obdobia sa budú vyplácať i kompenzácie?
Strop osobitnej platby na cukor sa od roku 2006 postupne zvyšoval, a to v závislosti od poklesu cien cukrovej repy. Od roku 2009, kedy cena dosiahla súčasnú úroveň, predstavuje čiastka vyčlenená pre Slovenskú republiku 19,289 milióna EUR.

A keďže sa až do ukončenia trhového poriadku nákupná cena meniť nebude, podpora zostáva pravdepodobne rovnaká. Výmera, na ktorej sa ale cukrová repa pestuje, je ale každý rok iná…
Áno, uvedený strop alebo finančná obálka zostane na rovnakej úrovni aj v nasledujúcich rokoch. Berúc do úvahy danú skutočnosť a počet hektárov, na ktorých sme v roku 2005 pestovali túto plodinu (32 571 hektárov) nám vyjde, že výška osobitnej platby na cukor bude v roku 2010 predstavovať čiastku 592 eur na hektár.

Kompenzáciu dostávajú teda všetci, čo pestovali cukrovú repu v roku 2005. Dnes je ale situácia iná….
Očakáva sa, že aj v tomto roku bude osevná plocha na úrovni toho minulého. V roku 2009 bolo osiatych 15 886 ha. V prípade uplatnenia návrhu MP SR by z celkového stropu (finančnej obálky) vyčleneného pre SR bolo vyplatených cca 9,4 milióna eur.

Ak dobre počítam, tak z pôvodnej kompenzácie nám potom zostáva takmer 10 miliónov eur. Čo s nimi?
Tu si dovolím zdôrazniť, že zo strany MP SR ešte nebolo prijaté definitívne stanovisko. Malo ba sa tak stať do dvoch týždňov. Vyčkajme! A aby som odpovedal na Vašu otázku. Ak dôjde k naplneniu návrhu MP SR, tak zámerom ministerstva je použiť finančné prostriedky prioritne na navýšenie platby SAPS, závlahy, poistné, a iné.

Môžeme mi len tak siahnuť na prostriedky Únie, určené na kompenzáciu cenového prepadu, ktorý spôsobila reforma?
Pôvodne takáto možnosť neexistovala, no na základe novely príslušného nariadenia platí, a teraz budem presne citovať predmetné ustanovenie, ktoré hovorí, že každý dotknutý nový členský štát môže do 31. marca roka, na ktorý sa poskytuje osobitná platba na cukor, a na základe objektívnych kritérií rozhodnúť, že na osobitnú platbu na cukor uplatní nižší strop, ako je strop uvedený v prílohe nariadenia Rady č. 73/2009.
Táto platba sa poskytuje na základe kritérií, ktoré prijali príslušné členské štáty v roku 2006 a 2007.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
on-line
on-line
1. marec 2010 17:59

Príspevok bol zmazaný pre nevhodný obsah.

Mrs. Lizy Moore Antonette
Mrs. Lizy Moore Antonette
28. september 2011 12:44

Hľadáte pôžičku za akýmkoľvek účelom? (Aj pri nízkej úveru) LM Limited vám pomôžu urobiť správne rozhodnutia na základe vašich požiadaviek. Či už uvažujete o zaistených či nezabezpečených úverov, bude firma LM výpožičke vám pomôže nájsť najlepšie úver s najnižšou úrokovou sadzbou 4% a najviac preferenčných podmienok k dispozícii, aby vyhovoval… Celý komentár »