Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Rozhovory

Rozhovor: Priemerné úrody zaostávajú za očakávaniami

O postupe žatevných prác, priebežných úrodách hustosiatych obilnín a repky, ale i tom, kde „sypú“ jednotlivé komodity najviac, sme sa v piatok rozprávali so Štefanom Adamom, riaditeľom Odboru poľnohospodárstva a služieb na Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore.

Podľa odhadov úrod, ktoré vykonal Štatistický úrad k 20. júnu a ktoré zverejnilo i poľnoinfo.sk, priemerné úrody nemali v porovnaní s minulým rokom významne klesnúť. Platí to zatiaľ?
Podľa priebežných údajov sú úrody nižšie, ako boli odhadované v danom dokumente. Dokonca skúsenosti z minulých rokov naznačujú, že priemerné úrody budú ešte nižšie, ako hovoria priebežné výsledky žatevných prác. Tie informujú, že pšenica dosiahla pri pozberanej ploche na úrovni približne 60 percent, úrodu 3,5 tony z hektára. Zber jačmeňa je na podobnej úrovni, ako pri pšenici a úroda dosahuje takmer 3 tony z hektára. Repka je zožatá z viac ako 80 percent výmery a úroda dosahuje presne 2 tony z hektára.

Toto sú naozaj nízke čísla. Štatistický úrad predpoklad úrody vyššie o desiatky percent. Kde je situácia najkritickejšia?
Veľmi nízke úrody pšenice sú na východnom Slovensku v okresoch Michalovce, Vranov nad Topľou, ale i na strednom Slovensku, napr. v okrese Rimavská Sobota. Tu sa pohybujú na úrovni 2,5 tony z hektára.

Potiahnu tieto okresy iné komodity?
Pravdepodobne nie. Zaplavené, či podmáčané neboli iba porasty pšenice, ale napríklad i jačmeňa a repky. Poľnohospodári z oblastí Trebišova, Bardejova, Lučenca, alebo už i spomínanej Rimavskej Soboty dosiahli úrody repky do 1,5 tony. Úrody repky v okrese Svidník sú ešte horšie, nedosiahli ani jednu tonu z hektára.

Poďme od tých smutných rekordov k tým veselším.
Pestovatelia pšenice z okresov Topoľčian, Bánoviec nad Bebravou, Nitry, Trenčína, ale i Dunajskej Stredy, by mohli byť vzhľadom na podmienky tohto roka relatívne spokojní. Dosiahli úrody nad štyri tony z hektára. Dokonca veľmi výrazne ušli ostatným poľnohospodári z okolia Topoľčian, kde sú zatiaľ úrody pšenice na úrovni takmer 5,5 tony z hektára.

Spomínam si, že keď sme minulý rok robili spoločné pohľady na žatevné práce, určitým rekordérom v úrodách boli poľnohospodári z oblasti Bánoviec nad Bebravou.
I tento rok sa zatiaľ najviac repky urodilo v tomto regióne a úroda zatiaľ dosahuje 3 tony z hektára. V rámci Slovenska majú najvyššie úrody i ozimného a jarného jačmeňa.

Po záplavách a silných podmočeniach pôdy sa hovorilo, že žatva v týchto oblastiach bude veľmi komplikovaná, platí to?
Áno, je to tak. Niektoré plochy by bolo neekonomické zberať a na mnohých, napríklad v oblasti Lučenca, doteraz stojí voda, takže to nie je ani technicky možné. Zrážky spomalili priebeh žatevných prác i na konci týždňa. Očakávame, že ak sa naplnia predpovede meteorológov, žatevné práce sa naplno rozbehnú znova začiatkom týždňa.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments