Poľnohospodári čakajú na dážď aj počas nasledujúcich dní. Normálne vlahové podmienky sú len na 3 % územia Slovenska. Pestovatelia už stihli zasiať a zasadiť väčšinu plodín, pre ktoré sú zrážky nevyhnutné. Vodu budú plodiny potrebovať aj potom, ako sa skončí prechodné ochladenie sprevádzané zrážkami. Uviedla to Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).
Kvôli narýchlo oznámenému zatvoreniu cukrovaru v Hrušovanoch nad Jevišovkou v Českej republike, zháňal poľnohospodársky podnik Bonagro z Blažoviec neďaleko Brna osivo, aby mohol na 300 hektároch vysiať kukuricu. Vzhľadom na to, že poľnohospodári dopytujú osivo už od jesene, nepodarilo sa mu zohnať také, ktoré by bolo vhodné do podmienok východného Brna. Podľa predsedu predstavenstva Romana Zvěřiny boli už najlepšie osivá rozobraté a bolo potrebné urobiť kompromis, aby na spomínanej ploche malo čo rásť, povedal ČTK.
Poškodenie kvitnúcich ovocných stromov mrazom bolo tento rok vo výrazne menšom rozsahu ako vlani. Dôvodom bolo, že mráz trval menej dní. V dôsledku meniacej sa klímy dochádza k skoršiemu posunu nástupu jarných fenologických fáz, čo spôsobuje ovocinárom značné škody. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe.
Pretrvávajúce sucho ovplyvnilo i poľnohospodárske subjekty na hornej Nitre. V okrese Prievidza sa agronómovia zameriavajú pri sejbe na odrody s genetickým potenciálom odolávať suchu. Opatrenia prijímajú i pri príprave pôdy. Pre TASR to v stredu uviedol riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinovej komory (RPPK) v Prievidzi Jozef Fabian.
Ochrana kvitnúcich ovocných stromov pokračovala už minimálne šiestu noc po sebe. Arktický vzduch, ktorý po tieto dni zasiahol Slovensko, totiž priamo ohrozil budúcu úrodu v sadoch. Ovocinári preto nasadili všetku dostupnú techniku vrátane protimrazovej závlahy. Cieľom bolo minimalizovať riziko poškodenia kvetov a zabezpečiť tak dostatočné množstvo kvalitnej budúcej úrody. Zatiaľ sa to pestovateľom podarilo. Uviedla to Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).
Ukrajina by mohla ťažiť z 20-percentných amerických ciel na európske tovary. A to za situácie, ak po zavedení protiopatrení zo strany EÚ Európania začnú kupovať menej americkej kukurice. To poskytne obrovskú šancu Ukrajine predávať kukuricu do Európy, Ázie a na ďalšie trhy. Na piatkovú analýzu agentúry Reuters upozornil spravodajca TASR.
Hoci sa sucho zväčša skloňuje v teplejšej časti roka, v súčasnosti je príznačné aj pre tú chladnejšiu polovicu. Uplynulá zima patrí k zrážkovo najchudobnejším, pričom eliminovať pôdne sucho sa nepodarilo ani zrážkam z posledných dní. V hlbších vrstvách pôdy suché podmienky pretrvali a zásoba vody sa vo väčšine regiónov obnovila len vo vrstve do 40 centimetrov. Výhľad do nasledujúceho obdobia výrazné zlepšenie situácie neveští.
Koniec fungovania cukrovaru v Hrušovanoch na juhu Moravy spôsobil značné problémy pestovateľom, ktorí do neho dodávali cukrovú repu. Oficiálne sa dozvedeli o konci jeho fungovania v týchto dňoch, keď majú dávno pripravené osevné plány a všetko potrebné na siatie. Koniec cukrovaru im spôsobil ekonomické straty a musia tiež riešiť, čo budú tento rok na pozemkoch namiesto repy pestovať, povedali ČTK oslovení poľnohospodári.
Keď v roku 2013 maďarská vláda oznámila, že bude podporovať rozšírenie produkcie v oblasti pestovania zeleniny výhodnými úvermi, trinásť malých pestovateľov v okolí Szentesu sa spojilo do jedného celku a vypracovalo spoločný projekt na výstavbu skleníkov. Pozvali si na to doktorku ekonómie Magdalénu Katonovú, ktorá je dnes výkonnou riaditeľkou spoločnosti Szentesi Paradicsom.
Poľnohospodári už začali s jarnými prácami, trápi ich však extrémne sucho, keďže po miernej zime a minimálnej vlahe sejú a sadia plodiny do presušenej pôdy. So začiatkom jarných prác spustila Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) aj monitoring škôd na poľnohospodárskych plodinách vrátane sucha. Okrem toho bude tento rok sledovať škody aj v dôsledku intenzívneho dažďa, mrazu, ľadovca, premnožených hlodavcov či poľovnej zveri vrátane šeliem. Informovala o tom hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.
Pätnásty marec je pre Maďarov štátny sviatok, výročie revolúcie z roku 1848. Na rodinnej farme Janó v maďarskom Szentesi má však tento dátum aj iný význam. Začína sa sezóna vysádzania papriky. Keď sadenice dorastú, budú rodiť pokiaľ to počasie dovolí - zvyčajne do polovice novembra. A vo fóliovníkoch vykurovaných geotermálnou energiou, ktoré predstavujú asi štvrtinu ich celkovej plochy dva hektáre, sa úroda zberá prakticky po celý rok.
Úroda vína v Rakúsku sa v minulom roku niesla v znamení náročných poveternostných podmienok. Neskoré mrazy, sucho a silné dažde spôsobili, že produkcia v roku 2024 sa medziročne prepadla o pätinu na 1,87 milióna hektolitrov, oznámil v piatok (28. 2.) rakúsky štatistický úrad. TASR o tom informuje na základe správy agentúry APA.
Najkomentovanejšie za 7 dní