Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Rakúsko exportuje rekordné množstvo vína!

Rakúsko exportuje rekordné množstvo vína!

Rakúsky export vína v roku 2018 vzrástol o 6,9 % a dosiahol rekordnú hodnotu 170,3 milióna eur, uviedla v stredu (13. 3.) spoločnosť Österreichische Wein Marketing (ÖWM). Objem vývozu stúpol ešte výraznejšie, a to o 10,5 % na 52,6 milióna litrov. Vlani sa tak prvýkrát od roku 2010 vyviezlo z Rakúska viac než 50 miliónov litrov.

Priemerná cena mierne klesla na 3,24 eura za liter po 3,35 eura za liter v roku 2017. Vzhľadom na väčšiu penetráciu trhu vo všetkých cenových segmentoch z dôvodu zvýšenia objemu úrody v roku 2017 sa to však aj dalo očakávať.

Čoraz viac rastie dopyt po rakúskom víne na trhoch mimo Európskej únie (EÚ). Najväčším exportným trhom pre rakúske víno zostáva Nemecko. Podiel Nemecka na celkovom obrate však pre prudký rast na ostatných trhoch prvýkrát klesol pod 50 %, ešte v roku 2000 to bolo vyše 70 %. Podiel tretích trhov na hodnote vývozu dosiahol vlani takmer 30 %. Export do USA stúpol približne o pätinu a export do Kanady o vyše 60 %. Aj vývoz do EÚ zaznamenal v priemere “potešiteľné zvýšenie objemu aj hodnoty”, uviedla spoločnosť ÖWM.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1558 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments