Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z domova

Prezidentka: Ak má byť zákon o pozemkových úpravách prijatý, tak v novom znení

Prezidentka: Ak má byť zákon o pozemkových úpravách prijatý, tak v novom znení
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Ak má byť novela zákona o pozemkových úpravách prijatá nanovo, tak v novom znení, s väčším odstupom a so serióznou odbornou debatou. V pondelok to vyhlásila prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá v piatok 20. decembra túto novelu vetovala a vrátila zákon do Národnej rady (NR) SR.

„Sú tam opodstatnené výhrady a pochybnosti o súlade zákona s Ústavou SR. Doplácali by na naň predovšetkým malí a strední farmári,“ upozornila hlava štátu.

V piatok hovorca prezidentky Martin Strižinec spresnil, že prezidentka má pochybnosti najmä v súvislosti s princípom právnej ochrany vlastníctva.

„Aj keď si prezidentka uvedomuje potrebu vykonania pozemkových úprav a nastolenia poriadku v rozdrobenom vlastníctve poľnohospodárskych pozemkov, je presvedčená, že takáto významná úprava, ktorá sa robí len raz za mnoho desaťročí, má byť riadne pripravená a musí rešpektovať všetky ústavné princípy,“ uviedol Strižinec.

Slovensko muselo už v minulosti po rozhodnutiach Európskeho súdu pre ľudské práva zmeniť obdobnú právnu úpravu týkajúcu sa užívania pozemkov v záhradkárskych osadách. Obmedzenia vlastníkov sceľovaných pozemkov v prospech nájomcov sú zásahom, ktorý podľa prezidentky nie je riadne odôvodnený.

„Dôsledkom neštandardného legislatívneho procesu, ktorý predchádzal prijatiu novely, je aj to, že môžu vzniknúť významné interpretačné a aplikačné problémy v procese sceľovania pozemkov,“ dodal Strižinec.

Problémy by sa negatívne dotkli hlavne malých a stredných poľnohospodárov, ktorí pôdu priamo obhospodarujú. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách, prijala NR SR 27. novembra.

Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) pre TASR povedal, že ak prezidentka vetuje niektorý zákon, zvolá v januári ďalšiu schôdzu parlamentu. Do jej programu zaradí tiež všetky body, ktoré boli presunuté z predchádzajúcej riadnej schôdze a pre ktoré opozícia na začiatku decembra iniciovala aj mimoriadnu schôdzu. Prezidentka zvolanie januárovej schôdze považuje za legitímny krok.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
12 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslav Filip
Jaroslav Filip
23. december 2019 21:44

Už keby boli pozemkové už je pozde od roku 2008 spíme ako šípová Ruženka a nie a nie ju zobudiť.

Jozef
Jozef
27. december 2019 13:52

Po pozemkových úpravach je potrebné zrušiť všetky zmluvy s družstvami a veľkými farmami, aby sa reálne ľudia k svojim pozemkom aj mohli dostať, nech sa každý rozhodne sám komu chce prenajať, alebo či chce hospodáriť sám. Ak raz vlastním pozemok tak zo všetkými právami, ináč tu nehovorme o demokracii ale… Celý komentár »

G.S.
G.S.
27. december 2019 18:19
Odpoveď na  Jozef

Jozef, ty nevravíš nič o demokracii ale o anarchii. To chceš rušiť platné zmluvy, riadne podpísané a vyplácané? Lebo doteraz si nemohol na svojom hospodáriť? Ak si mal 8-10 parciel, tak si mohol dostať náhradné užívanie alebo podnájom zo zákona. Tak o čom trepeš? Ak si chcel skutočne hospodáriť, tak… Celý komentár »

realista
realista
28. december 2019 13:37
Odpoveď na  Jozef

p. Jozef – hovorí Vám niečo pojem právna istota ? alebo rovnosť pred zákonom ? ináč v š e t k y nájomné zmluvy sa pri zápise projektu pozemkových úprav zrušia – ak to neviete ….ostáva len prednostné právo na uzatvorenie novej zmluvy ….., a keďže Vám zjavne robí problém… Celý komentár »

jm
jm
27. december 2019 19:17

Nevidím to také jednoduché čo sa týka náhradných pozemkov. A podnájom veci tiež nerieši. Momentálne mám problém pri užívaní náhradného pozemku. Tento bol v minulosti vymeraný dnes už nebohému vlastníkovi a ja som uzavrel zmluvu s jeho synom /dedičom/ v čase keď neplatil tento nezmysel.Naši experti vymysleli že o obnovenie… Celý komentár »

G.J.
G.J.
28. december 2019 2:26
Odpoveď na  jm

G.S. ! Keď máš s vlastníkom zmluvu na 8-10 jeho podielov na parcelách,nie je to zmluva na jednu jeho parcelu v podiele 1/1 po pozemkových úpravách. Preto zo zákona musíš uzatvoriť novú nájomnú zmluvu,lebo sa zmenil predmet zmluvy, čo je kľúčové. A ty máš právo na prednostný nájom ale pozor… Celý komentár »

G.S.
G.S.
29. december 2019 18:09
Odpoveď na  jm

G.J. – a kto ti bude platiť také nehorázne nájmy aby vlastník dostal celé priame platby? Na západe si to môžu dovoliť, lebo dostávajú oveľa viac z národných platieb. Ale tu sa naopak podľa všetkého budú priame platby aj znižovať a zelení fanatici ti tu chcú pomaly všetko zakázať. A… Celý komentár »

anton julény
anton julény
29. december 2019 19:12

Ak bude vlastník v poslednej etape projektu tzv. „plán prechodu na nové hospodárenie“ a na poslednú chvíľu požadovať, aby si mohol vybrať svojho užívateľa, tak iste uznáte, že to nie je OK a jeho práva by „mohli byť obmedzené“, lebo neguje celý proces pozemkových úprav. Ak si svoje právo uplatní… Celý komentár »

jozef R.
jozef R.
30. december 2019 15:41
Odpoveď na  anton julény

Pokiaľ viem, po pozemkových úpravách by ku každému pozemku mal byť prístup. Minimálne obslužná komunikácia a tieto prístupové cesty vo vlastníctve obce nesmie obec ani predať, ani prenajať. Vy zrejme narážate na častý nešvár, kedy veľkí nájomcovia, najčastejšie bývalé JRD aj po pozemkových úpravách tieto komunikácie nerešpektujú a ďalej rozorávajú,… Celý komentár »

anton julény
anton julény
7. január 2020 13:40
Odpoveď na  anton julény

predpokladá sa, že plochy bude užívať len jeden užívateľ. V prípade, že by došlo k tomu, že vlastníci vstúpia do užívania, budú mať prístupové komunikácie. Tie sa aj bez pozemkových úprav vytvárajú skoro spontánne. Na druhej strane, tieto prístupové komunikácie majú druh pozemku orná pôda alebo trvalý trávny porast, ale… Celý komentár »

dedo jozef
dedo jozef
31. december 2019 1:11

k pozemkovym upravam,kto ma zhotovit pristupove cesty ku všetkym parcelam pozemkov,nato sa nejak pozabudlo,nakresliť je to najmenej,ale zrealizovať to bude veru ovela naročnejšie hlavne čo sa tyka financii,mali by to financovať asi obce aby to bolo v poriadku,alebo to budu uživatelia,vlastnici?to bude ešte riadny gulaš.na ttp ešte nejak,ale na ornej… Celý komentár »

jozef R.
jozef R.
5. január 2020 10:45
Odpoveď na  dedo jozef

dedo jozef, k parcelám po pozemkových úpravách vedú obslužné komunikácie. Nie asfaltové, panelové alebo makadamové cesty, teda ak tam predtým už neboli. Sú to v podstate poľné cesty a stačí, keď ich nikto nebude rozorávať a nechá ich priechodné. Nikto nemusí nič asfaltovať, betónovať ani panelovať. Potom sa nestane to,… Celý komentár »