Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z ekonomiky

Poslanci neschválili zvýšenie spotrebnej dane z piva

Cena piva neporastie, poslanci Národnej rady totiž včera (streda) nepodporili zvýšenie spotrebnej dane na tento zlatý mok. Zámer vlády týmto krokom prispieť k ozdraveniu verejných financií nevyšiel a po niekoľko týždňovej kampani vyhrali pivári.

“My tomu ešte neveríme, skutočne sme radi,” reagoval bezprostredne po hlasovaní výkonný riaditeľ Slovenského zväzu výrobcov piva a sladu Roman Šusták.

Koaličný zámer nepodporili niektorí poslanci KDH, štyria členovia klubu sa hlasovania zdržali. Pôvodne mala porásť daň z piva o takmer 50 %, koalícia nakoniec ustúpila a navrhla viac ako 20-% zvýšenie, ktoré však tiež neprešlo.

“Ja nemám nič proti pivárom, ale kvôli konzumácii piva a kvôli veľkým značkám piva, ktorých úspech nestojí ani nepadá na tých pár centoch, o to je celá táto situácia absurdnejšia. Na pive ale táto koalícia nepadne,” povedala premiérka Iveta Radičová.

Zvýšenie dane už od začiatku kritizovali pivovarníci, podľa ktorých posledné zvyšovanie sadzby malo na svedomí rušenie asi 1200 pracovných miest. Slovenské združenie výrobcov piva a sladu v tejto súvislosti zdôrazňovalo, že po takejto zmene bude spotrebná daň na Slovensku dvakrát vyššia ako v ČR a vyššia ako v Nemecku, pričom obe krajiny majú najvyššiu spotrebu piva. Rezort financií pripustil, že od daňovej reformy domáca produkcia piva kontinuálne klesá, ale jeho spotreba je konštantná.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments