Petíciu 115 tisíc občanov odovzdali predsedovi parlamentu
Poľnohospodári včera pred Národnou radou protestovali proti viacerým opatreniam vlády, ktoré sú súčasťou ozdravného balíčka verejných financií. Roľníkov z Galanty, Košíc, Komárna, Nitry či Dunajskej Stredy podporilo aj viac ako 115.000 občanov svojimi podpismi pod petíciou.
“Petíciu prerokujeme v parlamente v zmysle zákona,” povedal po jej prevzatí Sulík.
Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a predseda petičného výboru Milan Semančík verí, že poľnohospodári uspejú.
“Všetko robíme s vierou, že budeme úspešní, ja chcem tomu veriť,” podotkol.
Poslanci by mali podľa poľnohospodárov prehodnotiť minimálne šesť navrhovaných opatrení, ktoré by mali definitívne odhlasovať na aktuálnej schôdzi NR SR. Ide napríklad o zrušenie daňovej úľavy na červenú naftu či presadzované zvýšenie spotrebnej dane z piva, ktoré má byť v prípade malých výrobcov o 22 % a veľkovýrobcov o 27 %.
Zostať v platnosti by mal tiež zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných reťazcoch medzi dodávateľom a odberateľom.
“Je potrebné regulovať vzťahy medzi veľkodistribúciou a jej obchodnými partnermi podobne ako vo viacerých krajinách EÚ vlastnou právnou normou. Nielen v slovenskom, ale aj v celom európskom priestore začína byť čoraz zreteľnejšie, že argumentovanie zmluvnou slobodou je v podmienkach dominantného postavenia jednej zmluvnej strany iluzórne,” vysvetlil argumenty poľnohospodárov Semančík.
Podľa neho by bolo aj pre vládu lepšie, ak by namiesto spomínaných krokov radšej zvýšila daň z pridanej hodnoty (DPH) nie o jeden, ale o dva percentuálne body na 21 %.
“Chceme, aby Slovensko nekráčalo gréckou alebo írskou cestou ohrozujúcou jeho stabilitu a ďalší rozvoj. Sme však presvedčení, že náklady konsolidačné procesu by sa mali rovnomerne rozložiť na celú spoločnosť, nie iba na vybrané segmenty ekonomiky,” podotkol Semančík.
Podľa farmárov totiž zaťaženie iba vybraných odvetví nemusí priniesť predpokladaný príjem do štátnej pokladnice, keďže ľudia môžu svoju spotrebu v týchto segmentoch obmedziť.
Dvojpercentný rast DPH však nemá podporu v koalícii.
“Vylučujem, že poslanci SaS budú hlasovať za vyššiu DPH,” podotkol Sulík. Postoj strany odôvodnil sľubom voličom, že SaS bude proti zvyšovaniu sadzby daní. Jeho stranícki kolegovia by však mali zahlasovať za rast DPH o jeden percentuálny bod či vyššiu spotrebnú daň na pivo.