Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Zaujímavosti Zo sveta

Poľskí roľníci na proteste skandovali, aby námestník ministra “vypadol”

Poľskí roľníci na proteste skandovali, aby námestník ministra "vypadol"
insert_photoTASR/AP - Poľskí farmári kladú rakvu s poľskou vlajkou symbolizujúcu stav poľského poľnohospodárstva pred úradnú budovu počas protestu v meste Poznaň na západe Poľska v piatok 9. februára 2024. Poľskí farmári v piatok blokovali cesty a protestovali aj na hraničných priechodoch s Ukrajinou. Ide o novú vlnu protestov proti dovozu poľnohospodárskych výrobkov zo susednej Ukrajiny, kde Rusko vedie útočnú vojnu. Poľsko patrí k najvytrvalejším podporovateľom Ukrajiny už od začiatku invázie pred takmer dvoma rokmi, ale vzťahy medzi oboma spojencami teraz poškodzujú ekonomické trenice.

Komplikácie v doprave dnes na mnohých miestach Poľska spôsobili poľnohospodári protestujúci proti politike Európskej únie v poľnohospodárstve alebo proti podľa nich nedostatočným krokom vlády ohľadom dovozu lacnejších poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny. Denník Rzeczpospolita napísal, že takýto roľnícky protest Poľsko dlho nevidelo a že cestné blokády sa týkali viac ako 260 miest po celej krajine. Poľskí politici vyzvali eurokomisára pre poľnohospodárstvo Janusza Wojciechowského, aby odstúpil.

Jediný proti dovozu z Ukrajiny

“To je človek, ktorý zjednotil celú Európu a poľských roľníkov proti reforme, ktorú navrhol. Choď preč!” vyhlásil vicepremiér Wladyslav Kosiniak-Kamysz podľa agentúry Reuters.

Poľského komisára kritizoval tiež líder opozície Jaroslaw Kaczyński, ktorý stojí na čele donedávna vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS). Tá Wojciechowského do Európskej komisie navrhla.

“Myslím si, že by mal ukončiť svoju misiu. Dnes ho o to požiadam telefonicky, pretože nemôžem inak,” povedal Kaczyński novinárom podľa serveru Onet.

Dodal však, že nevie, či Wojciechowski odstúpi, pretože na neho nemá žiadny vplyv a rozhodnutie je iba na komisárovi. Podľa Kaczyńského by však odstúpiť mal. Vzhľadom na blížiace sa voľby by svoje pôsobenie v EK skrátil len o niekoľko mesiacov.

Wojciechowski povedal súkromnej televízii Polsat, že sa k svojej budúcnosti vyjadrí v najbližších dňoch, pravdepodobne vo štvrtok, a obhajoval sa tým, že bol jediným členom Európskej komisie, ktorý sa postavil proti dovozu z Ukrajiny, napísal Reuters.

Kto komu kam lezie?

“Postoj Bruselu je pre celú našu poľnohospodársku spoločnosť neprijateľný,” tvrdia roľníci a kritizujú tiež pasivitu poľskej vlády voči dovozu lacnejších potravín. “Bez nás budete hladní, nahí a triezvi,” hlásal transparent na jednom z traktorov.

Rzeczpospolita pripomenula, že ide o druhý veľký protest v tomto mesiaci. Námestník ministra pôdohospodárstva Michal Kolodziejczak označil akciu za “politické predstavenie”, vyvolané opozíciou.

Kolodziejczak, ktorý organizoval roľnícke protesty za vlád PiS, sa podľa serveru Onet na východe Poľska stretol s demonštrantmi, ktorí situáciu prirovnávali k “horiacej stodole”. Námestník sa ich snažil presvedčiť o ústretovosti terajšej vlády voči ich požiadavkám. Podľa serveru mu však “ušli nervy”, keď od jedného z roľníkov počul, aby “neliezol do zadku” premiérovi Donaldovi Tuskovi. Kolodziejczak uviedol, že dotyčnému zrejme nevadilo “liezť do zadku” Kaczyńskému, ktorý pre roľníkov nič neurobil a dedičstvom jeho vlády je recesia na mnohých trhoch. Demonštranti reagovali skandovaním, aby námestník “vypadol”.

Na ekologických opatreniach sa treba dohodnúť

“Nemôžeme predať naše poľnohospodárske produkty, pretože v skladoch leží ukrajinské obilie,” vyhlásil dnes jeden z protestujúcich poľských roľníkov.

V Hrubieszówe, ktorý leží neďaleko hranice s Ukrajinou, farmár Wieslaw Gryn povedal spravodajskej televízii TVN24, že “poľnohospodári nie sú proti proekologickým riešeniam, treba sa ale na nich s nimi dohodnúť”.

Hovorca ukrajinskej pohraničnej stráže Andrij Demčenko podľa portálu RBK Ukrajina povedal, že dnes ráno poľskí farmári zablokovali veľký hraničný priechod Medyka-Šehyni.

Poľský minister pôdohospodárstva Czeslaw Siekierski vyhlásil, že “farmári majú oprávnené obavy, očakávania a požiadavky na obmedzenie nadmerného dovozu tovaru z Ukrajiny a ďalších krajín mimo EÚ”.

Dodal, že by bol za obmedzenie dovozu tohto tovaru, aby nebol narušený poľský trh.

Poľnohospodárska odnož poľského odborového združenia Solidarita, ktorá dnešný protest zvolala, má v pláne v nárazových protestných akciách pokračovať do 10. marca.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: TASR/AP - Poľskí farmári kladú rakvu s poľskou vlajkou symbolizujúcu stav poľského poľnohospodárstva pred úradnú budovu počas protestu v meste Poznaň na západe Poľska v piatok 9. februára 2024. Poľskí farmári v piatok blokovali cesty a protestovali aj na hraničných priechodoch s Ukrajinou. Ide o novú vlnu protestov proti dovozu poľnohospodárskych výrobkov zo susednej Ukrajiny, kde Rusko vedie útočnú vojnu. Poľsko patrí k najvytrvalejším podporovateľom Ukrajiny už od začiatku invázie pred takmer dvoma rokmi, ale vzťahy medzi oboma spojencami teraz poškodzujú ekonomické trenice.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments