Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Názory a komentáre Z domova

Keď je ministrovi bližšia kabína traktora, ako rokovací stôl

Keď je ministrovi bližšia kabína traktora, ako rokovací stôl
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska malo v tomto týždni valné zhromaždenie. Členovia pravdepodobne najstaršieho slovenského agrozväzu sa okrem iného radili, či budú štrajkovať a keď áno, ako protest pojmú. Opakujúcou sa výčitkou bolo, že napriek tomu, že ministra Richarda Takáča informovali o problémoch, ktorých riešenie prioritne očakávajú, list, ktorý mu pred týždňami adresovali, zostal z jeho strany bez odpovede. Aj to bol dôvod, že do štrajku pôjdu!

Minister pritom opakuje, že keď budú slovenskí poľnohospodári protestovať, na čele sprievodu pôjde on. To, že riešenie problémov, na ktoré poľnohospodári poukazujú má priamo v rukách, už nekomunikuje. Požiadavky združenia vlastníkov pôdy sú pritom opodstatnené – napríklad vytvorenie Registra užívacích vzťahov. Samotný zástupca agroministerstva na utorkovom podujatí združenia uviedol, že nevyhnutnosť vytvorenia registra nie je ani tak potrebou Slovenska, ale Európskej komisie, ktorá každoročne posiela takmer štyristo miliónov priamych platieb do krajiny, kde sú dlhodobé problémy s určením vzťahu k pôde. Ak k vytvoreniu registra nepríde dostatočne promptne, reálne nám má hroziť zastavenie priamych platieb. Poľnohospodárom to nie je jedno, tak na ministra apelovali. On? Podľa vyjadrenia na podujatí, ešte neodpovedal.

Takáč: Budem na čele takéhoto protestu

Kontrovať by sme mohli, že Richard Takáč radšej poukazuje na problémy v Európe ako doma.

„Nečudujem sa poľnohospodárom naprieč Európou, ani slovenským, a ja som sa vyjadril, že pokiaľ budú naši poľnohospodári protestovať, budem na čele takéhoto protestu a pôjdem ich podporiť, lebo tá byrokracia, ktorá je naprieč celou Európou pre poľnohospodárov, vytvára z poľnohospodárov nie tých, ktorí robia na poliach, v maštaliach, ale tých, ktorí sedia za počítačom,“ uviedol minister v nedeľnej relácii O päť minút dvanásť.

Ako asi bude vyzerať minister členského štátu, ktorý protestuje v traktore voči organizácii, kde sme dobrovoľným členom? Situáciu treba dať do súvislosti s tým, že z takého ťaženia proti „zlému Bruselu“ budú krásne videá a fotografie, ktoré zaujmú na sociálnych sieťach. Tí, čo sledujú profil Richarda Takáča napríklad na Facebooku vedia, že je rád fotený alebo filmovaný. Ráno v posilňovni, poobede za rokovacím stolom a večer napríklad počas stretnutia so šéfom jednoty dôchodcov. Volič o svojom zástupcovi vie všetko a získava pocit, že poľnohospodárstvo prechádza želanou zmenou, na ktorej konci bude vyššia zamestnanosť, viac slovenských potravín a pestrejší vidiek.

A realita? Tá naráža na veľkosť slovenského agrosektora. Poľnohospodárov nie je veľa a nie sú preto ani silnou voličskou základňou. Potom sme svedkami situácií, že šéf rezortu si namiesto rokovaní s agroministrami v Bruseli či v Berlíne vyberie stretnutia s potencionálnymi voličmi v Kamenici nad Cirochou alebo Cigli, ako sa to stalo v priebehu mesiaca január.

Situáciu slovenských roľníkov, poľnohospodárov, potravinárov či lesníkov pritom v realite ovplyvňuje predovšetkým to, ako sa za nich postaví rezortný šéf na tvrdých rokovaniach najmä v Bruseli a nie jeho účasť na demonštrácii napríklad na slovenskej diaľnici. Z hľadiska dosahu novodobých uznaní od voličov, takzvaných lajkov, môže byť víťaz v súboji medzi odborným rokovaním a priživovaním sa na zúfalstve poľnohospodárov, jasný.

Z kabíny traktora sa to nerobí

Na ostatnom rokovaní Rady ministrov, kde sa Richard Takáč nezúčastnil, český agrominister Marek Výborný požiadal Európsku komisiu, aby upravila svoje metodiky tak, aby sa znížil počet AMS kontrol, ktoré sú od 1. januára 2024 povinné. Členské štáty jeho návrh podporili. Výsledkom práce českého ministra bude menej administratívy pre všetkých európskych poľnohospodárov.

Ako sa asi budú pozerať európski ministri na slovenského kolegu, ktorý vynecháva rokovania, kde sa rozhoduje o smerovaní agropolitiky a pritom doma protestuje za niečo, čo oni riešia za európskym rokovacím stolom? Minister pôdohospodárstva je v kontexte európskej agrárnej politiky mimoriadne dôležitou osobou, ktorá môže aktívne pôsobiť na zmeny. Pre napĺňanie tejto úlohy nie je potrebná kabína traktora ani bojovo naladené transparenty. Pamätať by na to mali aj poľnohospodári, ak by náhodou došlo k zámene úloh a ministra by predsa len, na čele protestu, spozorovali.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

4.4 7 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
12. február 2024 6:29

Pre autora článku 👍👏🍀✌️
Pre tzv.ministra ,Takáča 👎🏾👎🏾👎🏾

Ja,L.
Ja,L.
12. február 2024 15:58

Register užívacích vzťahov……..ešte toto navyše. Veď sa odovzdávalo elektronicky zoznam vlastných a prenajatých pozemkov. Ešte ďalšia administratíva?

realista
realista
12. február 2024 20:11
Odpoveď na  Ja,L.

je to to isté ako minulý rok…..takže nič naviac, ale ani nič menej.

Tome
Tome
13. február 2024 9:47

Pán Huba – trefný ako vždy. Vás je tam škoda 🙂

Luki
Luki
12. február 2024 8:04

Pán Minister má zmysel pre húmor.Ono to vyzerá tak , že Slovenský poľnohospodár sa má dobre , komické.🚜👌