Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Zaujímavosti Zo sveta

Keď 60 agroministrov rokovalo v Berlíne, Takáč sa stretol s priateľmi v Cigli

Keď 60 agroministrov rokovalo v Berlíne, Takáč sa stretol s priateľmi v Cigli
insert_photoNemecké ministerstvo pôdohospodárstva (bmel.de) - Berlínska konferencia ministrov poľnohospodárstva 2024

Webová stránka nemeckého ministerstva pôdohospodárstva informuje, že sobotnej Berlínskej konferencie ministrov poľnohospodárstva, ktorá sa konala počas výstavy Grüne Woche, sa zúčastnilo 61 ministrov pôdohospodárstva z celého sveta. Slovenský agrominister Richard Takáč chýbal. V čase konania medzinárodného podujatia sa zúčastnil 48. ročníka Pochodu vďaky SNP v Cigli, obci, ktorá sa nachádza v okrese Prievidza, z ktorého Takáč pochádza.

„Dostal som informáciu o tom, že tam vystúpili viacerí ministri, ktorí povedali o tom, že už roky sa takto stretávame a nič z toho nemáme. Nikde sme sa neposunuli,“ ospravedlňoval dnes vo vysielaní TA3 minister pôdohospodárstva Richard Takáč svoju neúčasť na podujatí.

EÚ verzus Slovensko

Európske poľnohospodárstvo je z hľadiska svetového vývozu a dovozu dlhodobo prebytkové. Kladná obchodná bilancia všetkých štátov Európskej únie s agrokomoditami dosiahla v mesiacoch január až október minulého roka 58 miliárd eur. Informovala o tom v piatok Európska komisia.

Naopak, Slovensko potraviny najmä dováža a svoje produkty nedokáže dlhodobo umiestňovať na zahraničné trhy. Negatívna obchodná bilancia dosahuje 1,86 miliardy eur. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora počas víkendu uviedla, že za január až október 2023 došlo k zhoršeniu situácie medzi slovenským dovozom a vývozom agrokomodít o neuveriteľných 25 percent.

Náhrada

„Takže ja skôr riešim na domácej pôde. Ceny potravín a s tým spojené veci,“ uviedol minister.

Ceny potravín ako spotrebiteľská téma nie je oblasťou, o ktorej by v Berlíne rokovali ministri poľnohospodárstva. Podľa programu bolo predmetom rozhovorov šiestich desiatok agroministrov napríklad zlepšenie hospodárenia s hnojivami a prípravkami na ochranu rastlín, posilnenie zraniteľných skupín obzvlášť postihnutých potravinovou neistotou a podvýživou či udržateľná a odolná transformácia potravinových systémov. Nechýbali ani témy transformácie poľnohospodárstva smerom k udržateľnému a odolnému poľnohospodárstvu.

Minister Takáč poukazuje na to, že na konferencii ho zastúpil štátny tajomník Vladimír Vnuk. Do Berlína, kde mnohí agroministri cestovali cez polovicu sveta, aby sa stretli so svojimi kolegami a často na bilaterálnych rozhovoroch nadviazali kontakty, ktoré pomôžu domácim poľnohospodárom a potravinárom, sme tak zo Slovenska poslali vo futbalovom žargóne druhú ligu.

Keď sa podobná situácia stala počas vedenia rezortu Jánom Mičovským, odborník na diplomatické vzťahy pre nás uviedol, že ak prebieha stretnutie ministrov, dôležité je, aby sa ho zúčastnil minister.

„Ktokoľvek iný nie je pre najvyšších šéfov rezortov adekvátny partner na diskusiu,“ uviedol vtedy odborník na bruselské rokovania.

Minister mal skvelý deň

Richard Takáč sa v deň, keď sa konala medzinárodná ministerská konferencia, zúčastnil 48. ročníka Pochodu vďaky SNP.

„V Cigli som sa v sobotu stretol s množstvom priateľov. Medzi nich patrí aj športový riaditeľ Pochodu vďaky, ktorého si pamätám ešte z detských turistických čias a prešli sme spolu desiatky kilometrov. Ďakujem za každé milé stretnutie, bol to skvelý deň,“ pochválil sa na svojom účte sociálnej siete Facebook minister.

MPRV SR: Varili nejaké jedlá a ponúkali to

Minister sa na konferencii nezúčastnil napriek tomu, že Slovensko nemalo na podujatí ako inak nadviazať vzťahy so svojimi zahraničnými partnermi. Práve otváranie dverí slovenským potravinárom na zahraničné trhy môže byť pre ich úspech nesmierne dôležité.

Otázka je nie len objem dovozu potravín na slovenský trh, ale aj to, či dokážeme naše potravinárske výrobky vyvážať v dostatočnom množstve do krajín Európskej únie či do sveta.

Obe súčasti obchodnej bilancie sa podpisujú pod jej výsledok, ktorej schodok za minulý rok určite prekročí hranicu mínus 2 miliardy eur. Posledné vedenia agroministerstva nepovažovali za dôležité zúčastňovať sa výstavy Grüne Woche, pritom z hľadiska jej veľkosti je možné ju vnímať ako základ pre ďalšie podporné kroky. Takáč má o podujatí v Berlíne od svojho štátneho tajomníka zjavne iné informácie.

„Od nás z ministerstva tam bol štátny tajomník pán Vnuk a ráno bol u mňa, lebo to bolo v piatok a sobotu a pýtal som sa ho, aký je výstup – čo sa tam zistilo?“ mal sa spýtať minister. Štátny tajomník mu podľa vyjadrenia vo vysielaní odpovedal, že „stánok tam mali nejaké krajiny, že tam varili nejaké jedlá a ponúkali to,“ reprodukoval zážitky svojho podriadeného R. Takáč.

Poslanec SaS Alojz Hlina, ktorý tému neúčasti ministra a Slovenska v televízii TA3 otvoril, na Takáčove slová reagoval.

„Tak som sa dozvedel, že tí Maďari, Česi a Poliaci sú vlastne hlúpi, že mali obrovské expozície na Grüne Woche v Berlíne. Aj toto je stanovisko ministra pôdohospodárstva,“ doplnil Alojz Hlina.

Odpoveď opozičného poslanca prerušil minister, keď povedal, že či chce, aby účasť na výstave robili bez obstarávania tak, ako to Sulík urobil v Dubaji, že „všetko prechľastal“.

Zhodnotenie

Slovensko sa v rámci agropotravinárstva a poľnohospodárskej politiky do značnej miery riadi spoločnými európskymi pravidlami. Témy, ktoré boli obsahom na konferencii ministrov, často trápia aj slovenských producentov potravín. Tí pravidelne pre príklady riešenia domácich problémov poukazujú na fungovanie sektora za našimi hranicami.

Či možno účasť či neúčasť šéfa agrorezortu na konferencii aj samotnom podujatí Grüne Woche považovať v tomto kontexte za malichernosť, je istotne diskutabilné. Rovnako ako to, či si minister, ktorý je vo funkcii len necelé tri mesiace nepotrebuje rozširovať obzory aj takýmito návštevami a konferenciami.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Nemecké ministerstvo pôdohospodárstva (bmel.de) - Berlínska konferencia ministrov poľnohospodárstva 2024

4.8 9 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
23. január 2024 4:54

Tzv.”minister” Takáč potrebám a realistickým možnostiam zlepšenia rezortu nerozumie . Rezort by nebol bez agropotravinárov na každej ulrovni . Takáč nemá realizovateľnú koncepciu rezortu , teda pôdohospodárstva a rozvoja vidieka . Preto by nevedel viesť akýkoľvek relevantný dialóg s kolegami ministrami z iných krajín. Tak na “kolbište” poslal svojho podriadeného… Celý komentár »

Anton Spišák
Anton Spišák
23. január 2024 14:12

Bolo by dobré zvolať ministrov EU na ten pochod. Tam by sa náš minister mohol predviesť,že aspom niečo vie.Minister polnohospodárstva,by mal byť schopný manažér. Len tak by sa to mohlo overiť,že by mu bol pridelený podnik,ktorý by riadil 10rokov a podla výsledkov by sa mal zaradiť medzikandidátov na ministra.Ja som… Celý komentár »

Stefan
Stefan
23. január 2024 11:20

Koľko je na svete krajín je diskutabilné – sú krajiny ktoré nie sú uznané , alebo sú diskutabilné . Vychádzajte z počtu , na svete je okolo 200 krajín . V Nemecku sa konala poľnohospodárska výstava , kde sa zúčastnilo iba 60 ministrov poľnohospodárstva z celého sveta . Väčšina krajín… Celý komentár »

Anton Spišák
Anton Spišák
23. január 2024 14:13
Odpoveď na  Stefan

Preto neprišli,lebo tomu nerozumejú

Sesto6
Sesto6
23. január 2024 15:19
Odpoveď na  Stefan

To bolo nareku, ze pre nas dolezity nemecky trh s obilim obsadilo ukrajinske obilie.
Ale my tam nemame ziadne zaujmy.
Ved ani minister z Burkina Faso tam nebol (neviem, tipujem).
A u nas bol zrovna taky krasny cas na prechadzku.