Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Slovenskí poľnohospodári vstupujú do štrajkovej pohotovosti

Slovenskí poľnohospodári vstupujú do štrajkovej pohotovosti
insert_photoTASR/AP - Príklad nemeckých farmárov, ktorí štrajkujú už niekoľko týždňov, sa chystajú nasledovať slovenskí poľnohospodári. Foto ukazuje nemeckých farmárov, ktorí parkujú so svojimi traktormi počas protestu vo vládnej štvrti v Berlíne 15. januára 2024.

Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska dnes informovalo ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča, že vyhlasuje štrajkovú pohotovosť. Desiatky menších a stredných roľníkov, ktorých zväz zastupuje, sú nespokojní najmä so stavom vo vyplácaní priamych platieb.

Priame platby

„Z dôvodu kritickej situácie v poľnohospodárstve vyzývame ministra pôdohospodárstva k riešeniu problémov,“ informuje nás v štvrtok doobeda predseda organizácie Ján Jelen.

Ďalej vymenúva, ktoré problémy rezortu je potrebné prioritne riešiť. Najdôležitejším bodom je okamžité vyplácanie priamych platieb.

„Vlani boli nízke ceny komodít. Tým, že sa v súčasnosti ťažšie obchoduje a za oveľa nižšie ceny, včasné vyplatenie priamych platieb je pre nás existenčne dôležité. Tieto prostriedky pritom nezaťažujú štátny rozpočet pretože sú vyplácané z európskych zdrojov. To, že ich poľnohospodári nedostali je len z dôvodu neschopnosti úradníkov ministerstva pôdohospodárstva, ktorí nastavili ťažko realizovateľné podmienky pre poľnohospodárov, aj pre samotnú platobnú agentúru. Pokiaľ farmári sa s tým nejako popasovali, Pôdohospodárska platobná agentúra má problém. Ak úradníci agrorezortu vedeli, že PPA nedokáže vyplatiť priame platby včas, mali spustiť vyplácanie zálohových platieb už od 16. októbra, keď to legislatíva Európskej únie dovoľuje a to vo výške 70 percent,“ hovorí Ján Jelen.

Zelená nafta pre všetkých

Ďalšími problémami, ktoré organizácia v liste adresovanom ministrovi vymenúva je problém s nevytvorením registra užívacích vzťahov k pôde, čo podľa Jelena zbytočne zaťažuje farmárov a samotnú platobnú agentúru.

„Požadujeme aj vyplácanie zelenej nafty a odpustenie sociálnych odvodov pre všetkých farmárov,” hovorí Ján Jelen.

Predseda združenia si myslí, že prioritou má byť vytvorenie finančných nástrojov už v tomto roku, keďže poľnohospodári potrebujú investovať do nových digitálnych technológií. Spustenie finančných nástrojov by podľa Jelena pomohlo aj samotnej platobnej agentúre, ktorá nie je schopná v reálnom čase vyhodnotiť ani výzvy z predchádzajúceho programového obdobia. Aktuálne podmienky a detaily finančných nástrojov nie sú pritom ani po viac ako roku od začiatku uplatňovania novej spoločnej agrárnej politiky známe.

„Poľnohospodár má robiť na poli a nie vypĺňať papiere. V novom období je administratívne zaťaženie oveľa väčšie, ako bolo predtým, čo podľa cieľov novej agrárnej politiky nemalo byť. Z toho mi vychádza, že v súčasnosti sa na Slovensku neplnia Európou stanovené ciele odbúrania administratívnej záťaže farmárov,“ hovorí Ján Jelen.

Združenie ďalej požaduje zrušenie diskriminácie malých farmárov pri prenájme pôdy v správe SPF. Posledným bodom je zákaz bezcolného dovozu poľnohospodárskych komodít a potravinárskych výrobkov z Ukrajiny.

„Ak sa nezačne pracovať na odstránení nami pomenovaných najväčších problémov, tak začneme štrajkovať. V súčasnosti čakáme na reakciu rezortného ministra,“ uzavrel Ján Jelen.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR/AP - Príklad nemeckých farmárov, ktorí štrajkujú už niekoľko týždňov, sa chystajú nasledovať slovenskí poľnohospodári. Foto ukazuje nemeckých farmárov, ktorí parkujú so svojimi traktormi počas protestu vo vládnej štvrti v Berlíne 15. januára 2024.

3.5 8 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
29 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
kalman
kalman
19. január 2024 10:34

Lenže za dedolesa boli rozhodnutia v decembri a za predavača sedačiek, špecialistu na poľnohospodárstvo pred voľbami – dnes je 19.1.2024 a … nič

Marián
Marián
18. január 2024 16:25

Bolo na čase že sa už začína niečo diať.

Jano
Jano
19. január 2024 9:24

Konečne! Malý farmar skapíňa a vypasený Huliak sa na koaličnej rade napcháva šunkou, pre ktorú mäso dochovali v mozoľoch slovenskí farmári!!!

Stefan
Stefan
19. január 2024 12:18
Odpoveď na  Jano

Vy ste Jano riadne pomýlený …

Jano
Jano
20. január 2024 8:43
Odpoveď na  Stefan

Poznám Huliaka osobne, viem, aký je to farizej! Vďaka nemu a Takáčovi som mal druhé Vianoce bez dotácii!!!

Stefan
Stefan
20. január 2024 13:17
Odpoveď na  Jano

Vianoce si urobíte , keď Vám prídu priame platby . Aj tak po Vianociach sú výpredaje , ušetríte .

Jano
Jano
21. január 2024 12:03
Odpoveď na  Stefan

A ty si kto, že určuješ, čo je pre mňa dobré? Zamestnanec? Ak by ti neprišla výplata za jeden jediný mesiac, mal by si hypotéky, odvody, nájomné na krku, tiež by si bol taký premúdrelý?! Šľak aby vás trafil!

Ja,L.
Ja,L.
21. január 2024 12:53
Odpoveď na  Jano

Druhé Vianoce bez dotácii kvôli Huliakovi a Takáčovi? Veď oni nastúpili len teraz na jeseň 2023 do funkcii ktoré zastávajú. Ako Vám mohli “blokovať” dotácie v roku 2022?

Jano
Jano
21. január 2024 16:21
Odpoveď na  Ja,L.

OK. Svedkovi to napíšem napriamo. Prvé vďaka Vlčanovi a Kissovi, druhé vďaka Huliakovi a Takáčovi. Chapiňďos?

Jano
Jano
20. január 2024 8:45
Odpoveď na  Stefan

To je ten, čo chcel meniť zem v parlamentných kvetináčoch a všetko dezinfikovať Savom a na FB sa ako kretén Matovič fotil s fuseklami!!!

František Horváth
František Horváth
27. január 2024 19:20
Odpoveď na  Jano

ahoj veľmi pekne a hlavne pravdivo si to napísal !!!! hajzli špinavý ruky má od roboty vytočené jak krtko nohy !!!!

SHR
SHR
18. január 2024 22:39

Kto organizuje protest, PS? Nízké ceny treba riesit, dotácie oproti nízkym cenám sú len omrvinky.

Sesto6
Sesto6
19. január 2024 8:22
Odpoveď na  SHR

Kto vyriesi nizke ceny, ked tie sa odvijaju od cien na burze? Nase polnohospodarstvo je zamerane na pestovanie trhovych plodin ako psenica urcenych na export, tak u nas je cena nizsia este o dopravu do pristavu. Inak rok a pol dozadu boli take ceny, ze kto nespekuloval a predal, mohol… Celý komentár »

SHR
SHR
24. január 2024 23:45
Odpoveď na  Sesto6

Keby nezacala vojna na Ukrajine tak by nevyvázali tak lacno obilie a nie k nám. Teraz je tam cena 50-60 euro za tonu plus preprava. Kazdy nakúpil lacno z obilia , a zázrak, nic nekúpis lacnejsie, ani u pekára ani u mäsiara. Niektorí majú z toho vsetkého obrovské zisky, len… Celý komentár »

Anton Spišák
Anton Spišák
25. január 2024 1:16
Odpoveď na  SHR

Predstavte si, že by Ford vyrábal rovnaké autá,ako boli jeho prvé modely ktoré boli velmi úspešné. Vývoj a správna stratégia ,ktorú ako menežer robil ho udržala celé roky na velmi dobrej úrovni. Stále hladať dôvody niekde inde ako u seba je stratégia neschopných. pOĎME hladať chybu v našej stratégii. Ako… Celý komentár »

Farmárka
Farmárka
19. január 2024 12:00
Odpoveď na  SHR

Prečo PS ? Pane vy neviete kto je Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikatelov Slovenska? Organizácia ktorá funguje od roku 1990 ? V tedy politici PS ešte cikali do plienok . ZVAPS vždy bola apolitická organizácia .

Jaroslav
Jaroslav
22. január 2024 8:38

Dobré ráno! Teraz ste sa zobudili z trojročného spánku?

Ladislav Závodský
Ladislav Závodský
18. január 2024 20:19

Štrajkovať ste mali, keď boli rezortnými ministrami Dedoles Mičovský a Lupič Vlčan … Táto vláda bola vymenovaná 25. októbra 2023 a Vy tu spomínate, že sa priame platby mali začať vyplácať 16. októbra …

Farmárka
Farmárka
19. január 2024 11:54
Odpoveď na  Ladislav Závodský

Práca PPA nemá nič spoločné z voľbami nezakrývajte neschopnosť PPA a súčasnej vlády výhovorkami .

Stefan
Stefan
19. január 2024 15:27
Odpoveď na  Farmárka

Platobnú agentúru viedol z pozície generálneho riaditeľa dva roky p. Kiss. Výsledok jeho práce zažívame . Ako odmenu za dobre odvedenú prácu mu nová vláda dala miesto na finančnej správe . Ako máme tomuto divadlu rozumieť ? Prosím o vysvetlenie . Chcem štrajkovať proti bývalému vedeniu , novej vláde ,… Celý komentár »

Anton Spišák
Anton Spišák
25. január 2024 1:01
Odpoveď na  Farmárka

Bolo by dobré zverejniť prínos PPa v číslach,aký prínos okrem byrokracie a nevyplatenie pladieb priniesla prvovýrobe.

Lukas
Lukas
18. január 2024 20:52

Konečne …

Stefan
Stefan
18. január 2024 22:07

Štrajkovať ste mali pred troma rokmi , keď ste umožnili bláznom dostať sa k moci . Výsledok ich práce pociťujeme teraz . Ale štrajkovať treba stále ( aj keby sme sa mali niekedy dobre) , aby páni boli vždy v pozore , že robia málo pre blaho ľudu . Ja… Celý komentár »

Karol
Karol
22. január 2024 5:29

Vsetky dotacie zrusit. Za cudzie peniaze dokaze podnikat aj opica. Hybaj za pás, ked sa ti nechce polnohospodarcit za svoje prachy. Lemry jedny darmozracske

Ján
Ján
22. január 2024 7:24
Odpoveď na  Karol

Idiot!

Jano
Jano
22. január 2024 11:54
Odpoveď na  Karol

a ty choď žrať blatníky z automobiliek, keď chlieb ti nechutí!

Jaromír
Jaromír
23. január 2024 13:22
Odpoveď na  Jano

Ale no tak, páni ! So slovenským poľnohospodárstvom v takej podobe, ako ho máme dnes bude čoskoro aj tak koniec a ešte aj takto jeden na druhého !

Jozef
Jozef
25. január 2024 20:43
Odpoveď na  Karol

zabúdaš na staré porekadlo, že od krála až po žobráka, všetci žijú zo sedliaka

František Horváth
František Horváth
27. január 2024 19:24
Odpoveď na  Jozef

ahoj tak tak veru tak svätú pravdu máš nebyť sedliaka pokapete jak pliaga !!!!