Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Po Iniciatíve poľnohospodárov vzniká aj Spolok farmárov

Po Iniciatíve poľnohospodárov vzniká aj Spolok farmárov
insert_photoMarcel Trnavský

Na Slovensku vzniká nová organizácia Spolok farmárov Slovenska (SFS). Členovia prípravného výboru o tom informovali na piatkovej tlačovej konferencii v Košiciach. V rovnakom čase sa v obci Valaliky v okrese Košice-okolie konalo zakladajúce valné zhromaždenie Iniciatívy poľnohospodárov (IP).

Snahou vzniku SFS je vytvoriť prísne apolitický spolok, ktorý bude chrániť záujmy malých a stredných farmárov, zabrániť výpredaju slovenskej pôdy a obnoviť vzťah národa k pôde, zabezpečovať kvalitnú produkciu potravín a zlepšovať potravinovú sebestačnosť Slovenska, či vytvárať stratégiu poľnohospodárstva Slovenska v prospech všetkých.

„Najhlavnejšie ciele nášho združenia sú hájiť záujmy všetkých farmárov Slovenska, zabrániť rozpredávaniu slovenskej pôdy cudzincom a zdvihnúť status ľudí, ktorí pracujú v agrosektore na patričnú úroveň – aby neboli vnímaní ako nejakí outsideri“, povedal pre TASR člen prípravného výboru SFS Milan Kyseľ.

SFS je zatiaľ občianskym združením, v budúcnosti by sa chcelo stať odborovou organizáciou. Ako odznelo na tlačovej konferencii, aktuálne má viac ako 160 členov. Valné zhromaždenie plánuje uskutočniť do jarných prác.

„To, že vznikli dve združenia, nevnímam ako problém, práve naopak. Ak aj v obchodnom styku existuje konkurenčné prostredie, je to na dobro veci. Jednak nás to navzájom posúva v tom, aby sme si plnili svoju úlohu voči farmárom a jednak je tu priestor na spoločné akcie, ktoré by mohli byť v budúcnosti nevyhnutné na to, aby sme vyvíjali dostatočný spoločenský tlak na hájenie záujmov farmárov Slovenska,“ uviedol Kyseľ.

Ani jedno združenie farmárov neoznačilo rovnaký čas naplánovania tlačovej konferencie a valného zhromaždenia za náhodu. Podľa členov prípravného výboru SFS vznikol spolok z nespokojnosti ovládnutia IP skupinami, ktorých ambíciou je spolitizovať farmárov, čo je v hrubom rozpore so základnými cieľmi SFS, ktorí boli účastníkmi traktorových protestov v priebehu tohto roka a zakladateľmi Iniciatívy poľnohospodárov.

„Iniciatíva poľnohospodárov už niekoľko mesiacov čelí snahám o diskreditáciu jej členov alebo rozbitie ich jednoty. Farmári združení v tejto iniciatíve majú podozrenie, že sa tak deje prostredníctvom osôb, ktoré hája záujmy oligarchov podnikajúcich v poľnohospodárstve alebo vládnej moci. Tieto osoby podľa nášho názoru zneužívajú pre naplnenie svojich cieľov iných farmárov,“ uviedol pre TASR Branislav Sobinkovič, ktorý je poverený pre komunikáciu s médiami za IP, ktorá zaevidovala približne 300 prihlášok na registráciu do združenia.

„Čo sa týka politiky, ak oslovujeme politické strany, oslovujeme všetky. To sme robili celý čas od začiatku. Nie sme členovia žiadnej strany a ak niektorí sú členovia strany, prísne strážime to, aby to nebolo prenesené do práce. Tá politika nemôže presiahnuť do nejakej činnosti alebo smerovania združenia. Prísne strážime to, aby neboli presadzované politické záujmy,“ povedala členka prípravného výboru SFS Anna Balková.

Ako ďalej uviedla, vytvorenie ďalšieho združenia zameraného na hájenie záujmov farmárov nepovažuje za oddelenie.

„Skôr to vnímam tak, že ten smer nebol správny. Nechceme byť súčasťou združenia, ktoré nerešpektuje demokratické rozhodnutie väčšiny“, skonštatovala. 

Tieto tvrdenia IP odmieta a farmárov vyzýva, aby nepodľahli tlaku záujmových skupín, ktoré môžu byť podľa ich slov prepojené na oligarchov alebo vládnu moc

„To, že sa nás snažia rozdeliť a diskreditovať, ukazuje, že máme silu a boja sa nás“, uzavrel Sobinkovič.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Marcel Trnavský

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
8 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Optimista
Optimista
17. november 2018 6:38

Je to náhoda, že nám tu vznikajú rôzne združenia a zväzy na obhajobu záujmov určitej časti farmárov, či poľnohospodárov? Alebo je to dôsledok niečoho iného… Je namieste položiť si otázku, ako funguje existujúca samospráva. Plní svoje poslanie a úlohu? Ak áno, prečo sa potom trieštime? Ak nie, treba hľadať odpovede,… Celý komentár »

Anonym
Anonym
19. november 2018 10:47

Je to cirkus Humberto

Anonym
Anonym
19. november 2018 11:02

Farmár nepotrebuje daĺšie združenia čo neriešia problém .Vidiecka platforma bola založená ,aby zlučovala združenia .Ako sa zda ,že sa jej to nedarí .Asi funkcionári si neplnia svoju úlohu.Je to pre ních varovný prst.Začnite niečo robiť inač zanikmete.

realista
realista
19. november 2018 19:52

pokiaľ nepochopia poľnohospodári, sedliaci, roľníci, chovatelia, že základnou platformou je jedna celoslovenská poľnohospodárska komora a tam si treba urobiť poriadok a uviesť do života jednotlivé sekcie a regionálne štruktúry – tak si s nimi bude každý robiť čo chce – zneužívať, využívať, používať v podstate na čokoľvek…..

Lada
Lada
20. november 2018 14:38

Aj SPPK by si mala uvedomiť svoju úlohu v spoločnosti a v plnej vážnosti sa maximálne snažiť zastupovať všetkých – celé spektrum a nie iba tých “vyvolených”, ktorí bez problémov uhradia členské… Ak toto komora nepochopí, nedopadne to pre nikoho dobre!

DoesntMatter
DoesntMatter
22. november 2018 8:37

@realista @Lada Presne tak, SPPK je tu zo zakona. Aj keby mala 5 clenov, je tu zo zakona… Preto som uz v predchadzajucich diskusiach pisal. Vstupte do SPPK a kandidujte do organov (okresnych, krajskych, celoslovenskych). My tu nepotrebujeme 30 organizacii. Potrebujeme jednu silnu. Ono to bude aj o tom, ze… Celý komentár »

Robert
Robert
22. november 2018 10:41

Súhlasím plne s diskutérmi, ktorí hovoria o zjednocovaní sa všetkých farmárov. Áno jedine SPPK je tu zo zákona a to by sme mali plne využiť.Jedno je však potrebné predtým ujednotiť, nesmieme sa trieštiť na sever a juh, malých a veľkých a pod. Treba ísť za základnými cieľmi a to úspešnú… Celý komentár »

DoesntMatter
DoesntMatter
22. november 2018 17:17

Robert, lepsie by to ani Hviezdoslav nenapisal.