Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z ekonomiky

Pasívne saldo agroobchodu medziročne stúplo o 32,6 %

Pasívne saldo agroobchodu medziročne stúplo o 32,6 %
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Saldo zahraničného obchodu (ZO) Slovenska s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami bolo v období január až august 2018 pasívne, a to v hodnote 1,146 miliardy eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku sa zvýšilo o 32,6 %. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Záporné saldo vývozu a dovozu sa v medziročnom porovnaní zvýšilo u tukov a olejov o 5 %, pri živočíšnych výrobkoch o 7 %, u potravín, nápojov a tabaku o 27 % a pri rastlinných výrobkoch až o 393,9 %.

Dovoz poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov v januári až auguste 2018 bol na úrovni 2,962 miliardy eur. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2017 bol dovoz agropotravinárskych výrobkov o 7,7 % vyšší. 

Nižší dovoz sa v januári až auguste 2018 oproti tomu istému obdobiu v roku 2017 zaznamenal v odvetví tukov a olejov o 4 %. Vyšší dovoz sa v sledovanom období zaznamenal pri rastlinných výrobkoch o 5,1 %, pri živočíšnych výrobkoch o 8 % a v odvetví potravín, nápojov a tabaku o 9,9 %.

V januári až auguste 2018 sa vyviezli agropotravinárske výrobky v celkovej hodnote 1,815 miliardy eur, pri medziročnom znížení o 3,7 %. V medziročnom porovnaní sa znížil vývoz rastlinných výrobkov o 13,2 %, vývoz tukov a olejov o 14,6 % a vývoz potravín, nápojov a tabaku o 1,3 %. Medziročne sa zvýšil vývoz živočíšnych výrobkov o 8,7 %. 

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Lada
Lada
20. november 2018 14:34

Všetci tu čítate a komentujete zakladanie novej samosprávnej organizácie poľnohospodárov a podobné témy, a takúto informáciu obídete bez komentára?! Ak sa bude sila slovenských hospodárov ďalej trieštiť a každý pôjde proti každému, tak tu o pár rokov naozaj budeme všetky potraviny len dovážať. To naozaj nemáte žiadne spoločné ciele? Žiadne… Celý komentár »