Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Odišiel prvý muž poľnohospodárskej vedy na Slovensku

Odišiel prvý muž poľnohospodárskej vedy na Slovensku

Profesor Štefan Mihina pôsobil od roku 2013 ako predseda Slovenskej akadémie pôdohospodárskych vied. O rok neskôr sa stal aj vôbec prvým generálnym riaditeľom novozniknutého Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra, ktoré dodnes zastrešuje slovenské agrárne výskumné ústavy. Rešpektovaný vysokoškolský pedagóg a vedec, v závere pracovného týždňa, prehral svoj boj s ochorením týchto dní. Informovali portál poľnoinfo.sk jeho kolegovia z NPPC a SPU.

Štefan Mihina bol človek vedy, ktorý mal však vzácnu vlastnosť neodtrhávať sa od poľnohospodárskej praxe. Pravidelne sa zúčastňoval agrárnych podujatí, ktoré v rozhodujúcom rozsahu navštevovali najmä poľnohospodári. Počúval ich problémy a ak mu nebolo niečo jasné, nechodil ďaleko ani po otázky. Chcel si byť istý, či tému pochopil a vnímal tak, ako samotní poľnohospodári.

Pravdepodobne aj tento prístup k prvovýrobe mu v roku 2010 priniesol prestížne ocenenie vedec roka.

Štefan Mihina sa nevydal ihneď po absolvovaní štúdia na Mechanizačnej fakulte VŠP v Nitre (dnes TF SPU) na dráhu pedagóga a vedca. Nastúpil na vtedajšie JRD v Mojmírovciach ako prevádzkový technik.

Vedec a pedagóg

Už o rok neskôr, v roku 1974, začal svoj pracovný život deliť medzi vedecké pôsobenie vo Výskumnom ústave živočíšnej výroby v Nitre a pedagogické na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre.

V rámci výskumného ústavu prešiel rôznymi riadiacimi a vedúcimi funkciami. Od vedúceho laboratória, odboru, riaditeľa Ústavu technológie chovu zvierat a ekológie, zástupcu riaditeľa, cez generálneho riaditeľa Slovenského centra poľnohospodárskeho výskumu po funkciu generálneho riaditeľa Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra.

Na Technickej fakulte SPU v Nitre pôsobil ako pedagóg, gestor predmetov, garant študijného odboru a vedúci Katedry zariadení stavieb a bezpečnosti techniky.

Jeho vedecká, výskumná a pedagogická orientácia bola od začiatku zameraná na poznanie a tvorbu systémov a technológií chovu hospodárskych zvierat s ohľadom na ich potreby, ekonomiku a požiadavky životného prostredia.

V roku 1983 obhájil kandidátsku dizertačnú prácu, habilitoval sa za docenta v odbore Technika a mechanizácia poľnohospodárskej a lesníckej výroby (1993) a v roku 1999 bol prezidentom SR menovaný profesorom pre vedný odbor „Poľnohospodárska technika“

Štefan Mihina zomrel vo veku 70 rokov.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1551 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jozef Artim
Jozef Artim
20. februára 2021 19:37

Je to smutné a je mi to úprimne ľúto.
R.I.P. Štefan

JA
Neregistrovaný
JA
20. februára 2021 21:49

Skvelý profesor, veľký odborník a výborný človek. Úprimnú sústrasť pozostalým.

Robert Dohál
Neregistrovaný
Robert Dohál
22. februára 2021 8:57

Bohužiaľ, akosi sme si zvykli posledné mesiace, že smrť si berie aj ľudí nám blízkych. Našich známych, kolegov, priateľov. Ľudí, ktorých máme radi. Ľudí, ktorí nám budú chýbať. Štefan ty budeš chýbať veľmi. Vždy, keď si mi zavolal, bolo to prekvapenie, ale i samozrejmosť. Prekvapenie v tom, že vždy prišiel… Celý komentár »

Marieta Okenkova
Neregistrovaný
Marieta Okenkova
22. februára 2021 14:06

Úprimnú sústrasť rodine, priateľom a kolegom. Štefana som mala veľmi rada ako skvelého kolegu a veľmi som si vážila jeho srdečný a ľudský prístup. Jeho úsmev, priateľstvo a neutíchajúca energia a pozitívne myslenie budú chýbať. Odpočívaj v pokoji