„Ste doma“ v podmienkach krížového plnenia?
date_range22. február 2021 o 16:49, Aktualizované 2. augusta 2021 o 19:55
chat
visibility
stars
account_boxMilan Róžik s použitím príslušných právnych predpisov a k ním vydaných usmernení MPRV SR.
insert_photoarchív poľnoinfo.sk
Skúste si náš kvíz. Desať otázok o plnení podmienok krížového plnenia.
V akom termíne je povinný žiadateľ dodržiavať pravidlá krížového plnenia?
Žiadateľ je povinný pravidlá krížového plnenia dodržiavať od 1. januára do 31. decembra príslušného roku podania žiadosti, t. j. celoročne.
Ktorej z uvedených oblastí sa netýkajú pravidlá krížového plnenia?
Oblasťou, ktorej sa netýkajú pravidlá krížového plnenia je znižovanie energetickej náročnosti a obnoviteľné zdroje.
Požiadavky hospodárenia PH 1 „Ochrana vôd pred znečistením dusičnanmi z poľnohospodárskych zdrojov“ zaväzuje žiadateľa dodržiavať zákaz hnojenia podľa osobitného predpisu. Tento predpis stanovuje pre zraniteľné oblasti zakázané obdobie na používanie dusíkatých hnojivých látok. Pre tuhé hospodárske hnojivá a tuhé hnojivé látky s organickým viazaným dusíkom na poľnohospodárskej pôde pre zraniteľné oblasti vo vysokom stupni obmedzenia je toto obdobie stanovené:
Pre tuhé hospodárske hnojivá a tuhé hnojivé látky s organickým viazaným dusíkom na poľnohospodárskej pôde (sem patrí aj maštaľný hnoj) pre zraniteľné oblasti vo vysokom stupni obmedzenia je zakázané obdobie stanovené od 15. novembra – do 15. februára. Zakázané obdobia stanovuje Zákon 136/2000 Z. z. o hnojivách v znení neskorších predpisov v prílohe č. 2.
Dobré poľnohospodárske a environmentálne podmienky DPEP 1 „Vytvorenie nárazníkových zón pozdĺž vodných tokov“ ukladajú žiadateľovi dodržiavať zákaz používania priemyselných a organických hnojív s obsahom dusíka v nárazníkových zónach pozdĺž útvarov povrchových vôd a odkrytých podzemných vôd na diele pôdneho bloku vedeného v LPIS. Do akej vzdialenosti od brehovej čiary je stanovená nárazníková zóna?
Pre dodržanie tejto podmienky žiadateľ nesmie na dieloch pôdnych blokov, ktoré sú zaevidované v systéme LPIS, pozdĺž všetkých útvarov povrchových vôd ako sú potoky, rieky, jazerá, bagroviská a pod., používať priemyselné a organické hnojivá s obsahom dusíka v šírke do 10 m od brehovej čiary týchto útvarov povrchových vôd. Toto opatrenie je za účelom ochrany povrchových vôd pred znečistením organickými a priemyselnými hnojivami. Na týchto dieloch pôdnych blokov môže žiadateľ pestovať plodiny podľa svojho výrobného zamerania s tým rozdielom, že v tomto ochrannom páse nesmie používať priemyselné a ani organické hnojivá.
Dobré poľnohospodárske a environmentálne podmienky DPEP 5 „Minimálne obhospodarovanie pôdy s cieľom obmedziť eróziu“ ukladajú žiadateľovi povinnosť zabezpečiť, aby sa na ornej pôde so svahovitosťou nad stanovenú hodnotu nepestovali širokoriadkové plodiny. Pri akej svahovitosti je potrebné plniť túto požiadavku?
Žiadateľ nesmie na ornej pôde so svahovitosťou nad 12° pestovať širokoriadkové plodiny (napríklad zemiaky, repa, kukurica, slnečnica, kapusta, karfiol, kaleráb, cirok, pohánka). Na ornej pôde so svahovitosťou nad 12° je možné pestovať hustosiate obilniny, krmoviny, repku olejnú, trávne kultúry a pod. Zanedbateľné porušenie sa hodnotí ako poľahčujúca okolnosť, t. j. ak porušenie podmienky je zaznamenané do výmery max 0,01 ha, v rámci hraníc užívania.
Vypaľovania trvalých trávnych porastov je:
Dobré poľnohospodárske a environmentálne podmienky DPEP 6 „Udržanie množstva organickej hmoty v pôde vrátane zákazu vypaľovania ornej pôdy so strniskom“ ukladajú žiadateľovi povinnosť dodržiavať zákaz vypaľovania trvalých trávnych porastov počas celého roka. V prípade, ak sa na plochách trvalých trávnych porastov užívaných žiadateľom zistí pálenie suchej vegetácie, bude sa to vyhodnocovať ako porušenie tejto podmienky. Podmienka sa bude považovať za neporušenú iba v prípade, ak žiadateľ preukáže, že vypaľovanie nespôsobil sám, to znamená, že túto udalosť nahlásil polícii a orgánu štátnej správy na úseku ochrany pred požiarmi (príslušné okresné riaditeľstvo) a kópiu doručí agentúre.
Požiadavky hospodárenia PH 4 „Bezpečnosť potravín a krmív“ stanovujú pre žiadateľa povinnosť vykonávať dojenie hygienickým spôsobom a ochladzovanie mlieka na požadovanú teplotu. Na akú teplotu je povinnosť okamžite schladiť mlieko, ak sa vykonáva každodenný zber?
Mlieko sa musí ihneď schladiť na teplotu najviac 8 °C v prípade, že sa vykonáva každodenný zber, alebo na teplotu najviac 6 °C, ak sa zber mlieka nevykonáva denne. Žiadateľ nemusí dodržiavať požiadavky na teplotu ustanovené vo vyššie uvedených bodoch, ak mlieko spĺňa kritériá uvedené v časti III. Kapitoly I, Oddielu IX Prílohy III nariadenia (ES) č.853/2004, ktoré sa týkajú požiadaviek na počet somatických buniek, celkového počtu mikroorganizmov a rezíduí antibiotík, a buď:
a) sa spracúva do 2 hodín od nadojenia, alebo
b) vyššia teplota je potrebná z technologických dôvodov, ktoré súvisia s výrobou určitých mliečnych výrobkov, a ak to povolil príslušný orgán.
Ak je žiadateľ chovateľom ošípaných jeho povinnosťou je dodržiavanie požiadavky hospodárenia PH 4 „ Identifikácia a registrácia ošípaných“ súčasťou ktorých je dodržiavať povinnosť registrácie chovu ošípaných podľa osobitného predpisu. Kde musí byť chovateľ registrovaný?
Povinnosť registrácie chovu vyplýva na základe zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov a súvisiacej legislatívy, nariadenia vlády SR č. 305/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov. Ak chovateľ chová ošípané musí byť zaregistrovaný pred začatím chovu a pred prvým premiestnením v Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat (CEHZ).
Požiadavky hospodárenia PH 11 „ Minimálne normy na ochranu teliat“ stanovujú vek teliat, ktoré už nemajú byť ustajnené v individuálnom koterci. Aký je?
Teľatá staršie ako 8 týždňov nesmú byť ustajňované v individuálnom koterci, ak veterinárny lekár neurčil inak.
O koľko percent sa upravia priame platby ak PPA na základe kontrol zistí, že žiadateľ úmyselne nedodržiava určené pravidlá krížového plnenia?
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vo svojom usmernení k nariadeniu vlády SR č. 342/2014 Z. z., ktorým sa ustanovujú pravidlá poskytovania podpory v poľnohospodárstve v súvislosti so schémami oddelených priamych platieb uvádza nasledovné: „Ak ide o úmyselne zavinené porušenie, uplatní sa zníženie spravidla 20 % celkovej sumy platieb. PPA však môže toto zníženie na základe správy z kontroly znížiť na 15 % resp. zvýšiť až na 100 % celkovej nárokovanej platby.“
Zobraziť odpovede
Vaše hodnotenie:
Skontrolovať odpovede
Sorry, no results found.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Ste expert!
Vaše vedomosti sú obdivuhodné. Blahoželáme!
Dosiahli ste výborný výsledok!
V podmienkach krížového plnenia sa vyznáte a je to vidieť na vašom výsledku. Gratulujeme Vám k výborným vedomostiam.
Váš výsledok je dobrý!
V rezorte sa orientujete, ale v oblasti krížového plnenia máte isté rezervy. Alebo Vám len nesadli otázky?
Téma krížového plnenia je Vám príliš vzdialená.
Pravdepodobne sú Vám bližšie iné témy ako podmienky krížového plnenia. Spravte si náš kvíz ešte raz a určite dosiahnete lepší výsledok.
Financované z programu Európskej únie IMCAP
Tento projekt bol financovaný za podpory Európskej komisie. Tento článok odráža výlučne názory autora a je jeho výhradnou zodpovednosťou. Európska komisia nenesie žiadnu zodpovednosť za používanie informácií, ktoré obsahuje.
Autor článku: Milan Róžik s použitím príslušných právnych predpisov a k ním vydaných usmernení MPRV SR.
0
0
hlasov
Hodnotenie článku