Zadajte hľadaný výraz

AX 2019 Okrúhle stoly
Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Rastlinná výroba Zo sveta

Nedostatok dažďa vo východnom Rakúsku poškodzuje jarné plodiny

chat_bubbleKomentáre: 0 visibilityZobrazenia: 173
UniCredit Bank 2018

Dažde v minulých dňoch priniesli poľnohospodárom vo východnom Rakúsku síce ľahké, ale nie trvalé uvoľnenie. Preto v Dolnom Rakúsku a Burgenlande zostáva sucho problémom. Očakávajú sa ďalšie dažde, uviedli to hovorcovia agrárnych komôr oboch spolkových krajín.

Aby sa podarilo znížiť škody spôsobené suchom, na to by bolo treba ďalšie zrážky. Pokiaľ ide o celkové množstvo vody, zrážky boli dobré, ale vo svojom objeme nedostatočné.

Podľa hydrologickej služby Dolného Rakúska v spolkovej krajine napršalo na štvorcový meter od 10 do 15 litrov vody. Stačilo to na to, aby sa voda dostala ku koreňom porastov a zvýšila vlhkosť pôdy. Hladina spodnej vody sa však nezvýšila.

Aj v Burgenlande dúfajú, že ďalšie dažde prídu. Objem zrážok zatiaľ v spolkovej krajine silno zaostáva za dlhodobým priemerom. V jej severnej oblasti napršalo zatiaľ len 32 % dlhodobého priemeru. V južnej časti krajiny zaostávajú za ním o 40 %. Situáciu však zhoršuje nadpriemerne teplé počasie.

Nedostatkom vlahy trpia všetky plodiny, ktoré sa dostali do pôdy na jar. Konkrétne sója, kukurica, slnečnica a čiastočne aj repa. Porasty zeleniny sa však dajú uchrániť pred suchom zavlažovaním.

V spolkovej krajine priniesli dažde na štvorcový meter pôdy okolo 15 litrov vody. Na radikálne zlepšenie situácie to však nestačí.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1354 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.