Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Čakanie na odškodné

Čakanie na odškodné
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Na sľúbených 17-miliónov eur ako odškodné za sucho z roku 2017 poľnohospodári stále čakajú. Uvoľnenie peňazí vláda avizovala na január tohto roka. Do rúk poľnohospodárov sa však zatiaľ nedostali.

„Čakáme na to obdobie, v ktorom by mali tieto finančné prostriedky prísť,“  uviedla Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Rozdelenie peňazí pre suchom najviac postihnutých roľníkov vláda schválila ešte vlani. Materiál bol v pripomienkovom konaní v októbri, v polovici decembra zas premiér avizoval, že peniaze vláda uvoľní pre ministerstvo pôdohospodárstva, aby ich mohlo rozdeliť konkrétnym pestovateľom.

„Aj keď to trvalo trochu dlhšie ako sme mysleli, budú uspokojení a budú sa môcť venovať zakladaniu úrody v roku 2019 a vyhnú sa nejakým  vážnym ekonomickým problémom,“ uviedol ešte 19.12.2018 premiér Peter Pellegrini.

Aj napriek prísľubom ale poškodení poľnohospodári peniaze stále nedostali. Podľa ministerstva pôdohospodárstva k ich vyplateniu určite dôjde. Najskôr však musí Protimonopolný úrad schváliť schému ich vyplácania.

„Prostriedky na toto odškodnenie sucha sú zabezpečené, avšak nie je možné začať realizovať operácie na ich vyplatenie, pokiaľ nebude schválená táto schéma,“ dodal Vladimír Machalík, z tlačového odboru Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Termín, v ktorom by k vyplácaniu odškodného mohlo dôjsť ministerstvo nespresnilo. Schému, na ktorej údajne protimonopolný úrad pochybenie nenašiel, totiž ešte musí odobriť Európska komisia.

„Určite to bude v priebehu najneskôr niekoľkých mesiacov,“ dodal Vladimír Machalík.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments