Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Komerčné informácie Z domova

Najhoršie obdobie sme spoločne prečkali

chat_bubbleKomentáre: 3 visibilityZobrazenia: 1061

Viacerým slovenským poľnohospodárskym subjektom sa zhoršil cash flow z dôvodu spomalenia vyplácania priamych platieb. Na tento stav zareagovala aj VÚB banka.

„V septembri 2016 sme mali načerpané priame platby do výšky 100 percent a následne sme začali načerpávať platby za rok 2017 do výšky 50-percent budúcoročných platieb. Keď v závere roka došlo k spomaleniu vyplácania priamych platieb, cítili sme zo strany klientov zvýšený dopyt o navýšenie prevádzkových limitov. Tým, ktorí potrebovali našu pomoc sme umožnili načerpať priame platby roku 2017 až do výšky 75-percent,“ informuje Martin Hubinský, segment manažér pre poľnohospodárstvo vo VÚB banke.

Ako ďalej hovorí, k tomuto kroku pristúpili z dôvodu navýšenia likvidity klientov.

„Obávali sme sa, že by mohlo dochádzať postupnému znižovaniu bonity z dôvodu, že by nemali uhradené svoje záväzky. Možno by sa dostávali do omeškania v platbách prednostným veriteľom ako sú daňový úrad, sociálna poisťovňa, alebo by neplatili nejaké lízingové splátky. My sme sa krokom dočasného navýšenia financovania snažili o to, aby sme situáciu stabilizovali a predišli tomu, že sa začne bonita poľnohospodárskych subjektov znižovať,“ hovorí Martin Hubinský.

Situácia bola najkomplikovanejšia u prvovýrobcov mlieka, ktorých v minulom roku postihol výrazný prepad cien.

„Aktuálne sa pomery v poľnohospodárskych podnikoch so živočíšnou výrobou zlepšujú. Som rád, že toto nepriaznivé obdobie sme spoločne prečkali,“ povedal Martin Hubinský.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1458 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

3 komentáre

 1. jm
  18. mája 2017

  Čo tak napísať článok v akom časovom termíne majú vyplatenú podporu v ostatných štátoch EÚ a akú podporu dostávajú od štátu.

  Odpovedať
 2. Pišta
  19. mája 2017

  je polka mája 2017, z PPA som nevidel zatiaľ ani cent. Hospodárstvo financujem z iných aktivít, aby sme sa udržali nad hladinou….
  Toto je už druhý rok po sebe. Čistá katastrofa.
  Hlavne, že kontroly skončili 30.4.2017, presne dva týždne bol kľud a od včera začala ďalšia buzerácia už na rok 2017….
  Dobre sa nám žije, čo je len pravda

  Odpovedať
 3. top farmár
  19. mája 2017

  A ja som dúfal, že raz budú zrušené, ale to môžem asi iba snívať…pre podniky, ktoré finalizujú výrobu a vyrábajú potraviny je táto podpora skôr symbolická. A či ju dostanú alebo nie je jedno, kedže ich výška je tiež symbolická, rádovo na desiatom mieste za desatinnou čiarkou v pomere k príjmom z činnosti. Zrušením tejto „regulácie“ by došlo k zmene, k tvorbe jedla, čo by malo význam pre občana, spotrebiteľa, ktorý má síce penazí dosť, ale pri kúpe potravín sú mu zbytočné. Ušetrené peniaze by následne mohol ukradnúť z rozpočtu niekto iný v inom rezorte, porozmýšlajte vo vláde, kde treba súrnejšie na Bugatti, zakial sa dá :-)))…lebo ktovie čo bude už čoskoro.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.