Zadajte hľadaný výraz

  • Inzercia
Komerčné informácie Z domova

Najhoršie obdobie sme spoločne prečkali

Najhoršie obdobie sme spoločne prečkali
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Viacerým slovenským poľnohospodárskym subjektom sa zhoršil cash flow z dôvodu spomalenia vyplácania priamych platieb. Na tento stav zareagovala aj VÚB banka.

„V septembri 2016 sme mali načerpané priame platby do výšky 100 percent a následne sme začali načerpávať platby za rok 2017 do výšky 50-percent budúcoročných platieb. Keď v závere roka došlo k spomaleniu vyplácania priamych platieb, cítili sme zo strany klientov zvýšený dopyt o navýšenie prevádzkových limitov. Tým, ktorí potrebovali našu pomoc sme umožnili načerpať priame platby roku 2017 až do výšky 75-percent,“ informuje Martin Hubinský, segment manažér pre poľnohospodárstvo vo VÚB banke.

Ako ďalej hovorí, k tomuto kroku pristúpili z dôvodu navýšenia likvidity klientov.

„Obávali sme sa, že by mohlo dochádzať postupnému znižovaniu bonity z dôvodu, že by nemali uhradené svoje záväzky. Možno by sa dostávali do omeškania v platbách prednostným veriteľom ako sú daňový úrad, sociálna poisťovňa, alebo by neplatili nejaké lízingové splátky. My sme sa krokom dočasného navýšenia financovania snažili o to, aby sme situáciu stabilizovali a predišli tomu, že sa začne bonita poľnohospodárskych subjektov znižovať,“ hovorí Martin Hubinský.

Situácia bola najkomplikovanejšia u prvovýrobcov mlieka, ktorých v minulom roku postihol výrazný prepad cien.

„Aktuálne sa pomery v poľnohospodárskych podnikoch so živočíšnou výrobou zlepšujú. Som rád, že toto nepriaznivé obdobie sme spoločne prečkali,“ povedal Martin Hubinský.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
18. máj 2017 23:18

Čo tak napísať článok v akom časovom termíne majú vyplatenú podporu v ostatných štátoch EÚ a akú podporu dostávajú od štátu.

Pišta
Pišta
19. máj 2017 6:05

je polka mája 2017, z PPA som nevidel zatiaľ ani cent. Hospodárstvo financujem z iných aktivít, aby sme sa udržali nad hladinou…. Toto je už druhý rok po sebe. Čistá katastrofa. Hlavne, že kontroly skončili 30.4.2017, presne dva týždne bol kľud a od včera začala ďalšia buzerácia už na rok… Celý komentár »

top farmár
top farmár
19. máj 2017 12:37

A ja som dúfal, že raz budú zrušené, ale to môžem asi iba snívať…pre podniky, ktoré finalizujú výrobu a vyrábajú potraviny je táto podpora skôr symbolická. A či ju dostanú alebo nie je jedno, kedže ich výška je tiež symbolická, rádovo na desiatom mieste za desatinnou čiarkou v pomere k… Celý komentár »