Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Na nemeckých poliach repka neprezimovala dobre

Na nemeckých poliach repka neprezimovala dobre
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Repka na burze EURONEXT posilnila v mesiaci marec celkovo o 24,25 eur za tonu, čo je rast o viac ako 5 percent. Najväčší prepad zaznamenala v strede mesiaca v dôsledku výpredajov, kedy poklesla o 22,25 eur. Rast ceny repky hlavne pre EÚ je následok zlého prezimovania tejto plodiny hlavne v Nemecku, ktorá je jej najväčším producentom.

Severné a východné časti tejto krajiny trpeli okrem silných mrazov v posledných týždňoch aj veľkými výkyvmi teplôt. Rozdiel -15 až 15 °C bol pre rast repky veľmi nepriaznivý, hlavne ak už boli rastliny poškodené mrazom a ich neskorým výsevom. Tieto faktory mohli repku trvalo poškodiť. Ani priaznivé teploty v mesiacoch apríl až jún však nie sú zárukou vysokých výnosov, ale mohli by dopomôcť priblížiť sa k jej priemerným hodnotám.

Copa Cogeca vychádza vo svojej prognóze zo zníženia osevnej plochy pre EÚ o 0,8 percent s produkciou 20,16 mil. ton. Podľa Coceral pre úrodu repky v roku 2011 dôjde k zníženiu osevných plôch o 1,1 percenta a mala by byť teda vysiata na ploche 6,814 mil. hektárov pri nezmenenom výnose oproti minulému roku. Jej produkcia by mala dosiahnuť 20,19 mil. ton. DRV – nemecké združenie pre obilniny – predpovedalo produkciu repky tak isto zníženú oproti minulému roku. Vplyvom mrazov je rastlinstvo poškodené a očakáva sa len podpriemerný výnos 3,7 tony z hektár, čo by malo byť až o 4,3 percenta menej, ako minulý rok.

Menšie výsevné plochy, ako aj slabé zásoby repky v Európe, predpovedajú rast jej ceny aj v budúcnosti. Dôležitú úlohu vo vývoji budú hrať i počasie a pomer dopytu a ponuky.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments