Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Pri kukurici očakávame nárast výmer aj cien

Pri kukurici očakávame nárast výmer aj cien
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena kukurice sa v mesiaci marec pre burzu CBOT dostala na úroveň hodnôt z januára 2011, kedy sa pohybovala pod 200 eurami za tonu. Oslabenie zasiahlo všetky nami sledované burzy vplyvom nevyváženého pomeru ponuky a dopytu, ktorý bol len dôsledkom politických faktorov.

Burza CBOT oslabovala v priebehu celého mesiaca, posledný deň ale vplyvom kvartálnej správy USDA zaznamenala rast a to až o 6,8 eur za tonu. Celkovo oslabila o 9 eur pre termíny obchodovania máj.

Burza EURONEXT poklesla pre termíny obchodovania jún 2011 o 2 percenta, posledný deň v mesiaci vzrástla aj ona a to o 7,75 eur za tonu. Dôvody rastu je potrebné vidieť v kvartálnej správe USDA.

Burza BÉT oslabila o necelých 1,5 percenta.

Správa USDA ktorá vyšla 31. marca odhadla navýšenie výmer osevných plôch kukurice v USA. Navýšenie výmer by malo ísť na úkor sóje a malo by dosiahnuť 5 percent, čo bude druhá najvyššia výmera kukurice od roku 1944. Konečné zásoby tejto komodity v množstve 169,94 mil. ton sú o 15 percent nižšie, ako minulý rok. Táto hodnota je pre najväčšieho exportéra kukurice veľmi dôležitá, pretože stúpajúci dopyt môže zásoby ešte viac znížiť a tým samozrejme navýšiť jej cenu.

Podľa odhadu Copa-Cogeca sa plocha výsevu kukurice v roku 2011 pre EÚ-27 navýši o 7,5 % na 8,568 mil. hektárov a úrody by mali dosiahnuť 59,10 mil. ton ( nárast o 6,9 %).

Obchodné združenie Coceral navýšilo vo svojej najnovšej marcovej predpovedi plochu pre kukuricu v EÚ na 8,8 mil. hektárov a produkcia by mala dosiahnuť 59,188 mil. ton. Pre porovnanie s minulým rokom 2010 je to nárast o viac ako 4 mil. ton.

Nezávislé odhady napriek vyšším osevným plochám a vyšším výnosom očakávajú i napriek už vysokým cenám tejto komodity jej ďalší rast. Príčinou je rastúci globálny dopyt.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments