Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Minister uprednostnil pri výskume univerzitu, ktorej nedôveruje pri personálnych nomináciách

Minister uprednostnil pri výskume univerzitu, ktorej nedôveruje pri personálnych nomináciách
insert_photoautor - podpis memoranda rektorky Klaudie Halászovej (vľavo) a ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana.

Zdá sa, že nad existenciou niektorých rezortných výskumných ústavov zlúčených v Národnom poľnohospodárskom a potravinárskom centre sa začína zmrákať. Vyplýva to z dnešnej návštevy ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre.

Najskôr sumarizácia vedeckých kapacít

Súbežnosť rezortných výskumných ústavov na jednej strane a fakúlt Slovenskej poľnohospodárskej univerzity na strane druhej sa má odstrániť. Vyplýva to zo začiatku spolupráce medzi agrorezortom a jedinou agrárnou univerzitou v štáte. Oznámili to dnes pri spoločnom podpise memoranda o spolupráci v oblasti vedy, výskumu, inovácií a prenose vedomostí do praxe agrominister Samuel Vlčan a rektorka SPU Klaudia Halászová.

„Vieme si na základe tohto memoranda zosumarizovať, aké úlohy má pred sebou SPU a aké NPPC. Dohodnúť sa na tom, kde sa nebudú tie dve inštitúcie prekrývať. Je lepšie aby spolupracovali, alebo aby sa na nejakú časť živočíšnej výroby, či biotechnológii zameriavala univerzita a prevezme to líderstvo a kde NPPC,“ povedal minister novinárom.

K zásadnej zmene v rámci organizácií NPPC došlo už v závere minulého roka. Po viac ako sto rokoch bol zrušený Výskumný ústav ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva, ktorého zamestnanci prešli pod novovytvorenú sekciu stratégií, analýz a prierezových činností na agroministerstve.

„Každá zmena je bolestivá. To, že sme podpísali dnes memorandum je aj o tom, že si urobíme screening našich výskumných inštitúcií. Hlavne NPPC a aj nás ako univerzity,“ povedala rektorka.

Klaudia Halászová pripomenula, že niekoľko ministrov presviedčali o tom, že vedecké ekosystémy majú byť prepojené.

„Ako univerzita sme iniciovali podpísanie tohto memoranda,“ prezradila rektorka. Minister zas doplnil, že text dokumentu sa nerodil ľahko.

„Pohľad úradnícky a akademický je celkom rozdielny. Cením si energiu, ktorú do toho vložila pani rektorka a môj team na ministerstve,“ povedal minister.

Absolventi SPU ako manažéri druhej a tretej úrovne

Slovenská poľnohospodárska univerzita bola historicky vnímaná najmä ako inštitúcia, ktorá sedemdesiat rokov pripravuje odborníkov pre potreby agrosektora. V ostatných rokoch odchádza zo šiestich jej fakúlt, po absolvovaní inžinierskeho štúdia, do praxe približne tristo absolventov ročne.

Ani tým čerstvým alebo tým z pred desaťročí sa však v aktuálnom období nedarí dostať na vrcholové pozície v rámci riadenia rezortu. Ak náhodne vymenujeme hlavné poschodie vedenia rezortu, zistíme, že je bez absolventov SPU.

Minister Samuel Vlčan, štátny tajomník Martin Kováč, vedúca služobného úradu Zuzana Nouzovská, generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry Jozef Kiss, generálny riaditeľ Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho Ján Berceli alebo najnovšie generálny riaditeľ sekcie poľnohospodárstva na agrorezorte Pavol Štec, ani jeden z nich neabsolvoval nitriansku univerzitu. Minister ponúka vysvetlenie.

„Väčšina pozícií manažérov druhej a tretej úrovne sú absolventi SPU v Nitre,“ odpovedal na otázku poľnoinfo.sk Samuel Vlčan.

Vysvetlil, že ako prvý stupeň riadenia vníma ľudí, ktorí sú menovaní a odvolávaní vládou. Ide o samotného ministra, štátneho tajomníka a šéfa služobného úradu.

„Samozrejme, využívame na manažérske pozície aj manažérov, ktorí vyštudovali iné univerzity, ale majú záujem o poľnohospodárstvo. Veľakrát nie je zlé, keď príde niekto aj s iným pohľadom, ale s dostatočnou manažérskou skúsenosťou a energiou veci meniť,“ vysvetľuje minister.

Rektorka svoj pohľad na absolventov SPU a ich úspechy v personálnych nomináciách na agrorezorte zúžila najmä na najmladšiu generáciu, ktorá každoročne končí promóciou v nitrianskej aule architekta Vladimíra Dedečka.

„Mali sme tu start-upový deň, kde mladí ľudia prezentovali svoje myšlienky. Niektorí už počas štúdia podnikajú napríklad v potravinárstve či krajinárstve. Aj my sami máme problém, kde zoženieme administratívu na manažovanie či riadenie projektov financovaných zo štrukturálnych fondov,“ vysvetľuje rektorka.

Rektorka: Dôležitý bude odpočet

Minister verí, že aj užšia spolupráca medzi verejnou vysokou školou a agrorezortom, ktorú dnes spečatilo memorandum, prinesie do úradov novú krv.

„Chceme čo najviac priestoru vytvoriť pre mladých ľudí. Vytvoriť potenciál živých laboratórií, čo je dobrý príklad toho, ako dotiahnuť mladých do praxe. Práve takéto podhubie vytvára a generuje tých ľudí, ktorí sa nakoniec v tej praxi presadia a budú úspešní. Verím, že viacerí z nich po tom čo zarobia, prídu odslúžiť aspoň jedno volebné obdobie krajine,“ povedal minister.

Rektorka zas dúfa, že nezostane len pri podpise dokumentu, ale agrárna vedeckovýskumná základňa sa začne postupne meniť.

„Myslím, že memoránd máme podpísaných niekoľko a vždy to má tú slávnostnú chvíľu. Dôležitý bude odpočet,“ uzavrela Klaudia Halászová.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor - podpis memoranda rektorky Klaudie Halászovej (vľavo) a ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Manažér tretej úrovne
Manažér tretej úrovne
26. apríl 2022 15:19

Super, to som sa dozvedel že manažéri prvej úrovne musia študovať MGIMO alebo v Sládkovičove. A podľa vyjadrení v tomto článku primár chirurgie nemusí mať lekársku fakultu ale stačí že má záujem o medicínu. Pán nás ochraňuj.