Matečná: Vlastníci majú veľa možností, ako sa informovať o pozemkoch

Vlastníci pozemkov majú veľa možností na to, aby vedeli, čo sa ide s jeho majetkom robiť. Uviedla to ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) v závere rokovania o novele zákona o pozemkových úpravách, ktorú ministerstvo pripravilo.
Slovenská republika podľa jej slov vedie v katastri viac ako štyri milióny vlastníkov a 100 miliónov spolupodielnickych podielov.
„Prečo nedoručujeme všetkým vlastníkom? Pozemkové úpravy sú tie, ktoré sa dotýkajú mnohých, môže si ich pozrieť každý vlastník na portáli pozemkových úprav. Dokonca aj katastrálne územia, ktoré vyberáme, bude možné vidieť,“ priblížila Matečná.
Vlastník pozemku sa podľa ministerky bude môcť aj pozrieť, v ktorom katastrálnom území prebieha konanie.
„Zároveň každému vlastníkovi do vlastných rúk doručíme výpis z registra pôvodného stavu a návrh všeobecných zásad umiestnenia nových pozemkov,“ doplnila Matečná.
Okrem toho sa vlastníci v priebehu konania budú podľa jej slov ozývať v jednotlivých etapách na prerokovanie.
„Takže vlastník vie, je oboznámený a má veľa možností na to, aby vedel, že s jeho majetkom chceme urobiť niečo, čo mu prospeje do budúcnosti, že chceme jeho pozemky sceliť a komasovať,“ uviedla Matečná.
Odmieta tiež vyjadrenia opozície o tunelovaní vlastníctva.
„Vlastníctvo je z Ústavy SR nedotknuteľné. Vlastníctvo si ctí každá jedna vláda. Nezavádzajte ľudí, 20 rokov sme robili na tom, aby vlastníctvo bolo priznané a 20 rokov registre obnovenej evidencie slúžili na to, aby vlastník si uplatnil svoje vlastnícke práva v konaniach. Predĺžili sme lehotu na možnosť odvolania,“ dodala Matečná s tým, že toto právo nezaniká.
„Dedič má právo sa o svoje dedičstvo starať a oň nikdy nepríde. Komasácie sú na to, aby rozdrobené vlastníctvo, ktoré máme v stomiliónoch podielnických parciel, dostal vlastník na čo najväčšiu mieru do jednej jedniny,“ dodala Matečná.
Vlastníctvo je z Ústavy SR nedotknuteľné.Táto veta ma trochu trápi. Vážená pani ministerka vedeli by ste vysvetliť mnohým vlastníkom ktorý sú síce v katastri vedený ako vlastníci v registri /C/ alebo /E/ ale v minulosti tieto pozemky zastaval štát stavbami a títo vlastníci z takejto pôdy nemajú žiaden úžitok. Nemajú ani tých smiešnych 30 Eur za hektár ktoré mnohý považujú za urážlivo nízky nájom. Vlastník bytu je nadradený nad vlastníkom pozemku lebo zákon mu priznáva použitie tohoto pozemku bez súhlasu vlastníka. Neukladá mu povinnosť sa vysporiadať s vlastníkom pozemku a to je už pomaly tridsať rokov čo musíme strpieť takýto stav!!!!
Aky pozemkový portál?žiadnu taku stranku som nenašiel to nedokazete napísať rovno názov stranky?
Nezavádzajte ľudí, 20 rokov sme robili na tom, aby vlastníctvo bolo priznané ! p.Ministerka vy sa pocuvate co rozpravate????najvačšie problemy zacali ked vy ste bola riaditelka SPF a na vas prikaz sa delila tato poda medz vasich vyvolenych!uz pomaly 4 roky ste na stoličke ministerskej a nebyt farmaskych protestou,pozemkove upravy ani nezacnu a ani nezacali!!!!je to len klamanie ludi.a ako ste zacali delit kde sa zacnu robit pozemkove upravy?preco nie tam v krajine kde nic nie je,kde su tie problemy obrovske?zacinate tam kde tych problemou je najmenej.vy ste si vlastnictvo upravili podla svojho a nie podla ustavy.
Presne tak. Mimochodom ešte jedna perlička. Po pozemkových úpravách som zo zákona povinný prenajať dovtedajšiemu nájomcovi nové pozemky v rovnakej výmere, aké mal prenajaté pred pozemkovými úpravami. Lenže pri pozemkových úpravách sa vlastníkom scvrkne ich výmera o približne 8-10 %, pretože každá novovzniknutá parcela musí mať minimálne obslužnú prístupovú cestu min. 3m širokú – vo vlastníctve obce. Okrem toho si každá obec presadí aj svoje záujmy pre budúce aktivity, takže vlastníkom ubudne ešte viac. Takže keď sa aj rozkrájam, hodím o zem a skočím do ohňa, aj tak poruším zákon. Aspoň vidieť, ako kompetentní rozumejú problematike pozemkových úprav. Iba že by medzičasom pani Matečná prišla na to, ako sa dá nafúknuť katastrálna výmera obce.
Pani Matecna, naprv by to chcelo zaplatiť dôchodcom počítačové a internetové kurzy ak vravíte, že je všetko možné vidiet na portáli pozemkových úprav a nahlásia to na kazniach v kostoloch. SNS hlasa , že si váži dôchodcov lebo im naoko zvýšite dôchodky a akože podporujete kresťanské Slovensko. No to, čo v pozadí robíte je nekrestanske, že majetok, ktorý se pôvodným vlastníkom v restituciach cakajucim cele generacie nevratili rozpredavate svojim kamarátom a ctite si akurát tak zadky oligarchov, ktorí Vám sponzoruju predvolebnú kampaň, nieto vlastnikov, ktoryM ste predĺžili lehotu odvolania voči roep na 5 rokov V ich nepremlcatelnom a ustavou chranenom vlastnickom práve. EsTe ani dedičstvo nemajú niektorí z nich podľa ústavy „zarucene“ pretože im 5 rokov neprededia majetok, zato organy verejnej moci nemajú problém zapisat prevod vlastníctva kúpno predajnou zmluvou na tých istých LV. Stačí že Vám dajú hlas vo volbach oligarchovia. Nás nepotrebujete a ani my Vás.
Dotknutej osobe/mne/ na jej vlastníckom práve, mi štátna správa, nedovolí nahliadať do súpisu popisných informácií, odmieta akceptovať moje dedičské rozhodnutie, dôkazy, ktorému predchádza dedičské právo mojej starej mamy. Obdobie kedy sa nezapisovalo do geodézie – kartografie , a sa predsa zapisovalo,….pre určité „osobné záujmy“…už v osemdesiatych rokoch. Bola to prípravka?…..
Nesúhlasím s predchadzajúcimi komentármi.Sám som bol účastník pozemkových úprav , ukončených v roku 2016.Nikto z účastníkov neprišiel ani o jeden meter štvorcový pozemkov,bolo docielené vlastníctvo 1/1, mali sme iba dve oficiálne námietky,ktoré projektanti vyriešili tak,že vlastníkom zostali pôvodné pozemky vo vlastníctve 1/4,preto zbytočne obviňujete pani ministerku,ja naopak oceňujem prácu pozemkového úradu v Prievidzi.
Pravdepodobne sa jednalo o jednoduché pozemkové úpravy tzv.JPO a obslužné prístupové cesty tam už boli pôvodne v „E“. Keď dôjde na komplexné pozemkové úpravy a aj vlastník, ktorý má 5á pozemok, bude musieť mať k nemu prístupovú cestu, bude to úplne niečo iné. Niekde sa ubrať musí.