Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Matečná: Vlastníci majú veľa možností, ako sa informovať o pozemkoch

Matečná: Vlastníci majú veľa možností, ako sa informovať o pozemkoch
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Vlastníci pozemkov majú veľa možností na to, aby vedeli, čo sa ide s jeho majetkom robiť. Uviedla to ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) v závere rokovania o novele zákona o pozemkových úpravách, ktorú ministerstvo pripravilo.

Slovenská republika podľa jej slov vedie v katastri viac ako štyri milióny vlastníkov a 100 miliónov spolupodielnickych podielov.

„Prečo nedoručujeme všetkým vlastníkom? Pozemkové úpravy sú tie, ktoré sa dotýkajú mnohých, môže si ich pozrieť každý vlastník na portáli pozemkových úprav. Dokonca aj katastrálne územia, ktoré vyberáme, bude možné vidieť,“ priblížila Matečná.

Vlastník pozemku sa podľa ministerky bude môcť aj pozrieť, v ktorom katastrálnom území prebieha konanie.

„Zároveň každému vlastníkovi do vlastných rúk doručíme výpis z registra pôvodného stavu a návrh všeobecných zásad umiestnenia nových pozemkov,“ doplnila Matečná.

Okrem toho sa vlastníci v priebehu konania budú podľa jej slov ozývať v jednotlivých etapách na prerokovanie.

„Takže vlastník vie, je oboznámený a má veľa možností na to, aby vedel, že s jeho majetkom chceme urobiť niečo, čo mu prospeje do budúcnosti, že chceme jeho pozemky sceliť a komasovať,“ uviedla Matečná.

Odmieta tiež vyjadrenia opozície o tunelovaní vlastníctva.

„Vlastníctvo je z Ústavy SR nedotknuteľné. Vlastníctvo si ctí každá jedna vláda. Nezavádzajte ľudí, 20 rokov sme robili na tom, aby vlastníctvo bolo priznané a 20 rokov registre obnovenej evidencie slúžili na to, aby vlastník si uplatnil svoje vlastnícke práva v konaniach. Predĺžili sme lehotu na možnosť odvolania,“ dodala Matečná s tým, že toto právo nezaniká.

„Dedič má právo sa o svoje dedičstvo starať a oň nikdy nepríde. Komasácie sú na to, aby rozdrobené vlastníctvo, ktoré máme v stomiliónoch podielnických parciel, dostal vlastník na čo najväčšiu mieru do jednej jedniny,“ dodala Matečná.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
8 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
27. november 2019 21:12

Vlastníctvo je z Ústavy SR nedotknuteľné.Táto veta ma trochu trápi. Vážená pani ministerka vedeli by ste vysvetliť mnohým vlastníkom ktorý sú síce v katastri vedený ako vlastníci v registri /C/ alebo /E/ ale v minulosti tieto pozemky zastaval štát stavbami a títo vlastníci z takejto pôdy nemajú žiaden úžitok. Nemajú… Celý komentár »

MiMiroslav
MiMiroslav
28. november 2019 3:33

Aky pozemkový portál?žiadnu taku stranku som nenašiel to nedokazete napísať rovno názov stranky?

jan
jan
29. november 2019 22:03

Nezavádzajte ľudí, 20 rokov sme robili na tom, aby vlastníctvo bolo priznané ! p.Ministerka vy sa pocuvate co rozpravate????najvačšie problemy zacali ked vy ste bola riaditelka SPF a na vas prikaz sa delila tato poda medz vasich vyvolenych!uz pomaly 4 roky ste na stoličke ministerskej a nebyt farmaskych protestou,pozemkove upravy… Celý komentár »

jozef R.
jozef R.
30. november 2019 7:50
Odpoveď na  jan

Presne tak. Mimochodom ešte jedna perlička. Po pozemkových úpravách som zo zákona povinný prenajať dovtedajšiemu nájomcovi nové pozemky v rovnakej výmere, aké mal prenajaté pred pozemkovými úpravami. Lenže pri pozemkových úpravách sa vlastníkom scvrkne ich výmera o približne 8-10 %, pretože každá novovzniknutá parcela musí mať minimálne obslužnú prístupovú cestu… Celý komentár »

Nasa pôda
Nasa pôda
1. december 2019 12:16

Pani Matecna, naprv by to chcelo zaplatiť dôchodcom počítačové a internetové kurzy ak vravíte, že je všetko možné vidiet na portáli pozemkových úprav a nahlásia to na kazniach v kostoloch. SNS hlasa , že si váži dôchodcov lebo im naoko zvýšite dôchodky a akože podporujete kresťanské Slovensko. No to, čo… Celý komentár »

Janka Žáková
Janka Žáková
1. december 2019 19:56

Dotknutej osobe/mne/ na jej vlastníckom práve, mi štátna správa, nedovolí nahliadať do súpisu popisných informácií, odmieta akceptovať moje dedičské rozhodnutie, dôkazy, ktorému predchádza dedičské právo mojej starej mamy. Obdobie kedy sa nezapisovalo do geodézie – kartografie , a sa predsa zapisovalo,….pre určité „osobné záujmy“…už v osemdesiatych rokoch. Bola to prípravka?…..

Miroslav Polc
Miroslav Polc
2. december 2019 8:14

Nesúhlasím s predchadzajúcimi komentármi.Sám som bol účastník pozemkových úprav , ukončených v roku 2016.Nikto z účastníkov neprišiel ani o jeden meter štvorcový pozemkov,bolo docielené vlastníctvo 1/1, mali sme iba dve oficiálne námietky,ktoré projektanti vyriešili tak,že vlastníkom zostali pôvodné pozemky vo vlastníctve 1/4,preto zbytočne obviňujete pani ministerku,ja naopak oceňujem prácu pozemkového… Celý komentár »

jozef R.
jozef R.
3. december 2019 10:03
Odpoveď na  Miroslav Polc

Pravdepodobne sa jednalo o jednoduché pozemkové úpravy tzv.JPO a obslužné prístupové cesty tam už boli pôvodne v „E“. Keď dôjde na komplexné pozemkové úpravy a aj vlastník, ktorý má 5á pozemok, bude musieť mať k nemu prístupovú cestu, bude to úplne niečo iné. Niekde sa ubrať musí.