Komisia reaguje na zákazy dovozu obilia z Ukrajiny
![Komisia reaguje na zákazy dovozu obilia z Ukrajiny](https://polnoinfo.sk/wp-content/uploads/2019/04/DSC_2099UPR-820x615.jpg)
Jednostranné opatrenia členských štátov Európskej únie (EÚ) v oblasti obchodu sú neprijateľné, uviedol v nedeľu hovorca Európskej komisie (EK). Týmto spôsobom reagoval na to, že Poľsko a Maďarsko oznámili zákaz dovozu obilia a iných potravín z Ukrajiny s cieľom chrániť svoj poľnohospodársky sektor. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
„Vieme o oznámeniach Poľska a Maďarska týkajúcich sa zákazu dovozu obilia a iných poľnohospodárskych výrobkov z Ukrajiny,“ uviedol hovorca EK v mailovom vyhlásení. „V tejto súvislosti je dôležité zdôrazniť, že obchodná politika patrí do výlučnej právomoci EÚ, a preto sú jednostranné opatrenia neprijateľné.“ Dodal, že „v týchto náročných časoch je kriticky dôležité, aby sa všetky rozhodnutia v rámci EÚ skoordinovali a zosúladili“.
Po tom, ako Rusko svojou inváziou zablokovalo niektoré čiernomorské prístavy, veľké množstvo ukrajinského obilia, ktoré je lacnejšie ako obilie dopestované v EÚ, zostalo v dôsledku logistických prekážok v stredoeurópskych štátoch, čo malo negatívny vplyv na ceny a odbyt miestnych poľnohospodárov.
Poľský zákaz, ktorý vstúpil do platnosti v sobotu (15. 4.) večer, sa vzťahuje aj na tranzit týchto výrobkov cez krajinu, uviedol v nedeľu minister ekonomického rozvoja Waldemar Buda.
„Zákaz je úplný, vrátane zákazu tranzitu cez Poľsko,“ uviedol Buda na Twitteri.
Dodal, že Poľsko bude rokovať s ukrajinskou stranou, aby vytvorili systém, ktorý zabezpečí, že tento tovar sa bude cez Poľsko len transportovať a neskončí na miestnom trhu.
Ukrajinské ministerstvo poľnohospodárstva v sobotu uviedlo, že poľský zákaz je v rozpore s existujúcimi dvojstrannými dohodami o vývoze, a vyzvalo Varšavu na rokovania s cieľom vyriešiť túto otázku.
Podľa ukrajinskej štátnej tlačovej agentúry Ukrinform sa ministri oboch krajín stretnú v pondelok v Poľsku a budú rokovať o dohode o tranzite.
Predovšetkým sa treba spýtať mlynu , ktorá doviezla , získala , kúpila … 1500 ton nevyhovujúcej pšenice z Ukrajiny ( údajne) , ako a od koho sa k obiliu dostala ⁉️⁉️
Takže detailne zistiť nielen “pôvod” pšenice , ale kto / firma … ho ponúkol / predal mlynu .
Prečo teda EÚ váha s opatreniami, keď samotné štáty nemôžu rozhodovať o tak závažných udalostiach. Celé zle.