Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Festival, ktorý je vo svete ojedinelý

Festival, ktorý je vo svete ojedinelý
insert_photopolnoinfo.sk - Prezident medzinárodného festivalu odborných filmov profesor Štefan Mihina

Dnes sa v Nitre začal 25. ročník medzinárodného festivalu odborných filmov AGROFILM. Počas štvrťstoročia existencie, tejto vo svete ojedinelej prehliadky filmov, si mohli návštevníci SCPV – Výskumného ústavu živočíšnej výroby pozrieť takmer 3000 snímok zo 65 krajín.

Tento rok bolo do súťaže prihlásených 111 filmov z 21 štátov. Slovensko zastupuje 18 želiezok v ohni. Veľmi zaujímavým dielom zo slovenskej produkcie sa zdá aj portrét a dokumentárny film Bača Jano Červeň.

„V našom filme sme zachytili jeden rok na salaši v premenách času. Snímali sme v rôznych ročných obdobiach a v rozličnom počasí. Pre niekoho to môže byť romantika, ale pre ľudí na salaši je to predovšetkým každodenná drina,“ povedali Ľubomír Viluda a Ivan Kršiak, tvorcovia filmu.

Zaujímavosťou je, že život na dolnokubínskom salaši už nikto iný nezmapuje, pretože, tento rok bol salaš zrušený.

Agrofilm ale napriek zmenám, ktoré naša spoločnosť za posledných 25 rokov zaznamenáva, prežil. Ponúka divákom kvalitné diela, ktoré sa za posledné štvrťstoročie vyvíjajú. V prvých ročníkoch festivalu prevažovali zväčša odborné a inštruktážne filmy, pokiaľ v súčasnosti sú to dokumentárne filmy zamerané na prírodu a ekológiu.

Prehliadky filmov potrvá v Nitre do piatku 3. októbra. V tento deň Vám aj polnoinfo.sk prinesie informácie, ktoré filmy odbornú porotu najviac zaujali a získali ocenenie Magna mater.

Autor článku: Juraj Huba
Zdroj obrázku: polnoinfo.sk - Prezident medzinárodného festivalu odborných filmov profesor Štefan Mihina

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments