Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Víkendová zaujímavosť: Osy sú múdrejšie, ako sme si mysleli

„Osy sa môžu navzájom spoznať a pamätať si kontakt s druhou konkrétnou osou aj po týždni,“ tvrdia americkí vedci vo svojom článku, ktorý vyšiel v časopise Current Biology.

Predtým sa predpokladalo, že spoločenstvá ako sú osy, včely a mravce, hoci aj žijú v kolóniách, nemôžu rozpoznať jeden druhého. Výskum zoológov z Michiganskej univerzity ukázal, že to nie je tak.

Odborníci pozorovali správanie osy Polistes fuscatus, ktorá žije v spoločenstvách a s ostatnými si stavia hniezdo. Na rozdiel od včiel, každá samička osy Polistes fuscatus môže byť kráľovnou – plnohodnotnou samičkou, ktorá privedie na svet nové potomstvo. Z toho dôvodu kráľovná musí bojovať s ostatnými členmi, aby zachovala ustanovenú hierarchiu a nepustila na svoje miesto druhú osu.

Donedávna si vedci mysleli, že samičky Polistes fuscatus sú oveľa agresívnejšie k cudzím osám ako k členom svojho spoločenstva. Okrem toho sú schopné aj individuálne rozlíšiť druhé osy – rozlišovacím znakom sú svetlé a tmavé škvrny na ich „tvárach“. Odborníci tiež tvrdia, že kráľovná si minimálne týždeň pamätá tie osy, s ktorými musela bojovať.

Počas experimentu vedci vybrali 50 samičiek Polistes fuscatus. Osy po jednom páre umiestnili na 24 hodín do špeciálneho kontejnera, potom ich na týždeň oddelili. Osy v kontejneri medzi sebou navzájom bojovali a potom „uzatvorili mier“.
Keď ich po týždennom rozdelení opätovne umiestnili v jednej miestnosti, osy sa správali mierumilovne, hoci pri stretnutí s neznámymi osami sa opäť stávali agresívne.

Ako uviedli vedci, svedčí to o tom, že hmyz má schopnosť zapamätať si svojich bývalých nepriateľov. Táto schopnosť im bráni neustále bojovať s tými istými jedincami a umožňuje zachovať hierarchickú štruktúru, hovorí sa v časopise.

Podobné sociálne správanie existuje aj u vyšších cicavcov, medzi nimi aj primátov. Predpokladalo sa, že sociálne správanie je podmienené vyššou nervovou sústavou a zložitou stavbou mozgu.

Nový výskum poukazuje na to, že zložité sociálne správanie živočíchov môže mať oveľa hlbšie korene než sa predpokladalo. Je možné, že pre jeho vznik sú potrebné oveľa jednoduchšie nervové a genetické „tehličky“ (fundamenty.) Môže to však znamenať aj to, že hmyz je oveľa rozumnejší ako sme si doteraz mysleli.

Autor článku: Zo zahraničných portálov spracoval Martin German
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments