Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Zo sveta

EK zažalovala Maďarsko pre pravidlá predaja pôdy cudzincom

Žalobu na Maďarsko pre nedodržiavanie predpisov Európskej únie vo veci práv zahraničných investorov na využívanie poľnohospodárskej pôdy podala dnes Európska komisia. Informoval o tom rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF.

Maďarsko čelilo už skôr pre pravidlá predaja poľnohospodárskej pôdy cudzincom disciplinárnemu konaniu spoločne s Bulharskom, Litvou, Lotyšskom a Slovenskom.

Európska komisia v zdôvodnení žaloby uviedla, že od začiatku spomínaného konania v októbri 2014 neprijala Budapešť žiadne opatrenia na nápravu súčasného stavu.

Vzhľadom na fakt, že príslušný zákon schválili v Maďarsku v decembri 2013, pričom do nadobudnutia jeho platnosti uplynulo iba veľmi málo času, vidí EK nedostatočný priestor pre investorov, aby sa prispôsobili novým právnym rámcovým podmienkam.

Kým v pôvodných zmluvách bolo zakotvené prechodné obdobie v dĺžke 20 rokov, boli by teda vypršali 1. januára 2033, v novom zákone sa toto obdobie skrátilo na štyri a pol mesiaca, pripomenula EK.

Pre poškodených investorov to podľa žaloby znamenalo odobratie záruk zakotvených v Charte základných práv Európskej únie, ako aj právnej bezpečnosti a zachovania práva na majetok.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
17. jún 2016 0:04

Skôr by som si položoil otázku. Kto má záujem o kúpu pôdy? Ako si chránia pôdu štáty v EÚ . A jednoducho si spravým svoj vlastný názor a nenechám sa ovplyvňovať .

realista
realista
17. jún 2016 11:46

Najprv EU nech pripraví rovnaké podmienky pre každého (dorovnať platby na uroveň starej dvanastky) a potom možme ist baviť sa o pôde stavím sa že si ani nepípnu potom

Jozef
Jozef
17. jún 2016 14:50

Madarsko má viac rozumu a vie že orná pôda sa nepredáva. 421

jm
jm
17. jún 2016 22:53

Pôda sa stala pre richlokvasených zbohatlíkov jedinečnou investíciou kapitálu ktorý ani nevedia ako získali.Teraz treba iba naisť spôsob ako ho čo najlepšie zhodnotiť. Preto sa netreba čudovať tak veľkému tlaku aj z EP.Žraloci plávajú aj tam.

realista
realista
18. jún 2016 9:23

treba okamzite zakazat predaj pody cudzincom lebo za chvilu sa EU aj tak rozpadne a o to menej budeme musiet vyvlastnovat kazdy nech gazduje doma