Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Dvojička tradičného Agrokomplexu sa tento rok neuskutoční

Dvojička tradičného Agrokomplexu sa tento rok neuskutoční
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

História výstavy Agrokomplex sa začala písať v prvej polovici sedemdesiatych rokov vo vtedy novovybudovanom výstavnom areáli v Nitre. V rovnakom období sa začína s prehliadkou poľnohospodárstva aj v západnej časti vtedy spoločného štátu. Na výstavisku v Českých  Budějoviciach vzniká výstava Zem Živiteľka.

Už roky sa obe výstavy konajú v tesnom závese. Nitriansky Agrokomplex spojený s dožinkami sa azda kvôli klimatickým podmienkam koná s týždňovým predstihom, pred výstavou Zem Živiteľka. Tento rok tomu tak ale nebude. Organizátori tradičnej českej výstavy včera oznámili, že Zem Živiteľka v roku 2020 nebude.

V Budějoviciach až o rok

„Pôvodný termín podujatia bol 27. august až 1. september 2020. Nový termín je 26. až 31. august 2021,“ informuje Výstavisko České Budějovice.

Výstava u našich západných susedov si ponechala dĺžku, akú poznali aj návštevníci Agrokomplexu zo začiatku milénia. Pokiaľ nitrianska výstava sa časom skrátila na štyri dni, České Budějovice stále trvajú šesť dní.

„Vlani Zem Živiteľka prilákala 123 017 platiacich návštevníkov, odborníkov a hostí. Je to najviac od roku 2003, odkedy je výstava šesťdňová. Ide o číslo bez detí do šiestich rokov, ktoré mali vstup zdarma,“ informuje správa ČTK.

V poslednom roku socializmu, v roku 1989, prešlo lesoparkovým areálom českobudějovického výstaviska za 16 dní konania výstavy cez 750 tisíc návštevníkov.

Agrokomplex sa zatiaľ pripravuje

Slovenský Agrokomplex sa tiež teší dlhodobo vysokej návštevnosti, ktorá v posledných rokoch dokonca rastie. Zo záverečnej správy k minuloročnej výstave vyplýva, že počas štyroch dní navštívilo chrenovské výstavisko 115 623 návštevníkov.

Na rozdiel od Zeme Živiteľky, v Nitre prípravy na 47. ročník výstavy pokračujú. Agrokomplex sa má podľa vlani zverejneného kalendára uskutočniť 20. až 23 augusta 2020.

„Momentálne nie je rozhodnuté, či sa výstava Agrokomplex 2020 uskutoční. Sledujeme vývoj situácie a v najbližších dňoch budeme verejnosť informovať,“ uviedol Vladimír Machalík, riaditeľ odboru komunikácie a marketingu na rezortnom ministerstve. Nitrianske výstavisko ako štátny podnik patrí do zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva pôdohospodárstva.

Proti konaniu výstavu Agrokomplex v Nitre hrá aj to, že jarná výstava Nábytok a Bývanie bola zrušená len niekoľko dní pred jej konaním. Výstava nábytku tak bola v Nitre pripravená a podľa zdroja z radu zamestnancov výstaviska, sú expozície vystavovateľov v pavilónoch postavené, dokonca niektorí v nich majú uzamknuté aj svoje exponáty.

Výstava Nábytok a Bývanie je presunutá na 16. až 20. septembra 2020, čo znamená, že ak sa uskutoční v novom termíne, jej expozície by museli byť pred tradičnou augustovou prehliadkou poľnohospodárstva rozobraté a po výstave Agrokomplex opäť postavené. Samozrejme, otázne je, či sa v septembrovom termíne uskutoční aj samotná výstava Nábytok a bývanie.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments