Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

V akcii Dobytkár bol z kolúznej väzby prepustený prvý obvinený

V akcii Dobytkár bol prepustený z kolúznej väzby prvý obvinený
insert_photoFacebook Polícia SR

Pred niekoľkými dňami sme uverejnili článok „Dobytkár: Zdá sa, že jeden z väzobne stíhaných je na slobode.“ Vychádzali sme z verejne dostupných údajov, keď počet väzobne stíhaných na základe uznesení súdov bol uvedený ako sedem. Samotná Polícia ale prostredníctvom Facebooku a neskôr aj priamo na otázku poľnoinfo.sk odpovedala, že ich je šesť. Dnes portál poľnoinfo.sk dostal oficiálnu informáciu, kto bol v kauze Dobytkár prepustený na slobodu.

„V akcii „Dobytkár“ je v súčasnosti väzobne stíhaných šesť fyzických osôb. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie vo veci v tejto chvíli nie je možné poskytnúť ďalšie informácie. Médiám boli doposiaľ v predmetnej veci zo strany Národnej kriminálnej agentúry poskytnuté informácie v rozsahu, v akom to trestné konanie umožňovalo, aby neboli ohrozené alebo porušené záujmy ním sledované,“ informuje portál poľnoinfo.sk oddelenie komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru.

15. apríla bol obvinený Ľ. K. prepustený z väzby

Podľa našich zdrojov, z minulého týždňa, mal byť obvineným, ktorý bol prepustený z kolúznej väzby, Ľubomír Kropil. Ide o bývalého funkcionára HZDS zadržaného a následne obvineného v prvom zásahu v rámci akcie Dobytkár. Túto informáciu nám dnes oficiálne potvrdil Špecializovaný trestný súd v Pezinku.

„Príkazom prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR zo dňa 15. apríla 2020 bol obvinený Ľ.K. prepustený z väzby na slobodu,“ informuje portál poľnoinfo.sk predseda Špecializovaného trestného súdu.

Ďalšie informácie v prípravnom konaní sú v zásade neverejné. Verejné sú len rozhodnutia súdov. O prepustení z väzby rozhodol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, takže bližšie informácie o dôvodoch nie sú zrejmé.

Z rozhodnutia prokuratúra je ale zrejmé, že pominuli dôvody na väzbu. A to pravdepodobne aj kvôli tomu, že Ľubomír Kropil popísal korupčnú schému tak dokonale, že si svojimi vyjadreniami dokonca priťažil a v rámci trestného konania bude jeho skutok kvalifikovaný cez vyššiu trestnú sadzbu.

„Tieto skutočnosti taktiež posilňujú dôveryhodnosť jeho výpovede, ktorá je okrem týchto faktov chronologická, detailne popísaná, založená na logických súvislostiach s doposiaľ zadováženým dôkazným materiálom, pričom jednotlivé dôkazy spolu s jeho výpoveďou dotvárajú mozaiku a ucelený obraz o spáchanej korupčnej trestnej činnosti,“ informuje uznesenie ŠTS zo začiatku apríla, ktoré má portál poľnoinfo.sk k dispozícií od spravodajského portálu aktuality.sk.

Zberateľ obrazov

Z výsluchu Ľubomíra Kropila vyplynulo, že jeho úlohou bolo oslovovať záujemcov o dotáciu. Kropil v rámci svojej výpovede uviedol aj to, že v období od roku 2012 až 2020 z takto prijatých finančných prostriedkov od jednotlivých žiadateľov o NFP, získal finančné prostriedky najmenej vo výške 1,2 milióna eur a to už po odpočítaní všetkých vzniknutých nákladov v súvislosti okrem iného s povinnosťami voči určeným príjemcom. Tieto finančné prostriedky podľa jeho vyjadrenia boli prevažne investované do drahých obrazov a zberateľských mincí, ktoré boli v priebehu domovej prehliadky zo začiatku marca zaistené.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Facebook Polícia SR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments