Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Štátne výstavisko Agrokomplex s poverenou riaditeľkou

Štátne výstavisko Agrokomplex s poverenou riaditeľkou
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Branislav Borsuk už nie je riaditeľom nitrianskeho výstaviska. Poverenou vedením Agrokomplexu je dlhoročná šéfka personalistiky Mária Balková.

Tá ako jedna z mála zamestnancov manažmentu pôsobila na výstavisku Agrokomplex dlhodobo a vždy, podľa bývalých kolegov, uprednostňovala profesionálny postoj pred politickým.

Už v minulom týždni vo štvrtok portál poľnoinfo.sk informoval, že minister Ján Mičovský mal záujem sa stretnúť s dnes už bývalým riaditeľom nitrianskeho výstaviska. Stretnutie sa nakoniec z dôvodu práceneschopnosti Branislava Borsuka neuskutočnilo.

„Dnes už sa situácia v tomto štátnom podniku vyjasnila, keďže podľa našich informácií v pondelok Branislav Borsuk napriek práceneschopnosti prišiel do Agrokomplexu a podpísal odvolací dekrét,“ informuje spravodajský portál aktuality.sk.

Najvyšší kontrolný úrad vo svojej správe, ktorá poukazuje na hospodárenie vybraných štátnych podnikov agrorezortu, v súvislosti s nitrianskym výstaviskom, konštatuje, že časté striedanie riaditeľov malo negatívne následky na hospodárenie podniku napríklad v oblasti investícií.

„V roku 2016 Agrokomplex začal štyri investičné akcie, ktoré mali byť financované z investičného rozpočtu ministerstva v sume cca 21,4 mil. eur a z vlastných zdrojov (437 tis. eur). Nedokončenými zostali tri investičné akcie (vynaložené zdroje vo výške cca 330 tis. eur). NKÚ SR vyhodnotil vynaložené finančné prostriedky na nedokončené investičné akcie ako neefektívne,“ informuje Národný kontrolný úrad.

Ten ďalej konštatuje, že Agrokomplex pri zadávaní zákaziek v rámci uvedených investičných akcií nepostupoval podľa zákona o verejnom obstarávaní.

„V roku 2019 uložil štátnemu podniku pokutu vo výške takmer 25 tis. eur. Agrokomplex mohol v lehote do 10 pracovných dní zaslať ÚVO súhlas k zisteným skutočnostiam, čím by sa pokuta znížila o 50 %. Súhlas však zaslal až šesť dní po lehote a nevyužil ani možnosť podať odvolanie,“ informuje správa.

Priemerná dĺžka pôsobenia vo funkcii riaditeľa Agrokomplexu je približne jeden rok. Za posledných desať rokov sa na riaditeľskej stoličke vystriedalo v štátnom podniku desať manažérov. Mária Balková je jedenásta.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments