Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Ministerstvo podrezalo tradičnú výstavu. Jej dvojička v Českej republike žije

insert_photoTASR - Vyše 650 vystavovateľov z 12 krajín sa predstavuje na 46. medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstave Agrokomplex, ktorá sa vo štvrtok 22. augusta 2019 začala na nitrianskom národnom výstavisku. Vystavovatelia sa prezentujú na ploche viac ako 55.000 štvorcových metrov.

Štátne výstavisko na svojom webe propaguje výstavu AGROKOMPLEX 2021, ktorá by sa mala uskutočniť od 19. do 22. augusta 2021. Ministerstvo pôdohospodárstva, ako zriaďovateľ nitrianskeho výstaviska ale v reakcii na otázky poľnoinfo.sk uvádza, že je takmer na 100 percent isté, že Agrokomplex sa neuskutoční v takej forme, ako sme ho poznali pred pandémiou.

MPRV SR pravidelne rokuje s výstaviskom o tohtoročnom ročníku výstavy Agrokomplex. Aktuálne zvažujeme alternatívne možnosti realizácie podujatia, pretože epidemiologická situácia je síce na Slovensku dobrá, v zahraničí sa však rýchlo zhoršuje,“ uvádza reakcia MPRV SR pre poľnoinfo.sk.

Priamo ministerstvo pôdohospodárstva sme oslovili z hľadiska prípravy tradičnej augustovej výstavy z dôvodu, že Agrokomplex sa realizuje pod gesciou sekcie potravinárstva na agrorezorte. Ministerstvo je aj priamo zriaďovateľ štátneho výstaviska.

Dvojičkou slovenského Agrokomplexu je Zem živiteľka, ktorá sa už roky začína v Českých Budějoviciach týždeň po slovenskej výstave. Obe prehliadky poľnohospodárstva spája rovnaký rok vzniku 1974, približne podobná návštevnosť a to, že vlastníkom výstavných areálov, kde sa podujatie koná, je štát.

V ČR áno, u nás nie

Vlani sa ani jedna z uvedených výstav neuskutočnila. V tomto roku ale letnú výstavu v Českých Budějoviciach zorganizujú.

“Zem živiteľku pripravujeme v plnom rozsahu. Vychádzame z doterajších epidemických vývojov. Budeme nabádať ako vystavovateľov, tak návštevníkov, aby dodržiavali základné hygienické pravidlá. Najväčší problém teraz je, že bežne sa Zem živiteľka pripravuje od marca, my ju pripravujeme posledné tri týždne,” povedal na začiatku júla, podľa agentúry ČTK, Martin Karban, predseda predstavenstva českobudějovického výstaviska.

Nitriansky Agrokomplex síce propaguje výstavu na hlavnej stránke svojho webu, s náborom vystavovateľov však necelých šesť týždňov pred otvorením podujatia, zdá sa, ani nezačal.

„Zatiaľ sme neboli zo strany nitrianskeho výstaviska z hľadiska účasti na Agrokomplexe 2021 oslovení, pritom sa tejto letnej výstavy zúčastňujeme pravidelne od roku 1992,“ hovorí Marián Šupa zo spoločnosti Šupa Technika.

Zo 7,5 milióna eur na 0 eur

Tento prístup sa zdá ako veľmi zvláštny, keďže štátne výstavisko je už vyše roka bez tržieb. Pokiaľ v roku 2019, podľa portálu Finstat, vykázalo výstavisko tržby vo výške 7,5 milióna eur, tak za rok 2020 to bolo, v dôsledku koronavírusovej pandémie, 0 eur.

Aktuality.sk ešte na začiatku júna 2021, v článku s titulkom Agrokomplex sa potáca na hranici bankrotu. Kroky nového vedenia mu veľmi nepomáhajú, upozornili na nelichotivú situáciu v štátnom podniku. Agrokomplex vo svojej reakcii na článok kontroval, že „aktuálne má agrokomplex na účte väčšiu finančnú hotovosť, než tomu bolo pri nástupe nového vedenia v auguste 2020 a vysporiadané všetky pohľadávky voči vystavovateľom, ktoré presahovali až milión eur.“

Alternatíva je zatiaľ asi tajná

Ak by štátne výstavisko zorganizovalo výstavu, ktorej meno nesie aj v názve, pristáli by mu v priebehu augusta na účte stotisíce eur. Šesť týždňov pred podujatím je takmer nereálne pripraviť niečo iné, ako folklórny pohľad do poľnohospodárskeho múzea, ktoré je súčasťou výstavného areálu. Zdá sa, že ak sa nejaká výstava predsa len uskutoční, skončí to vyvetraním starých traktorov, prezentáciou skanzenu či ručným kosením lúk. A deti povozí vláčik. Žiaľ, o tomto moderné poľnohospodárstvo a potravinárstvo nie je.

„Je už takmer na 100% isté, že Agrokomplex 2021 sa neuskutoční v takej forme, ako sme ho poznali pred pandémiou. Z tohto dôvodu ešte nebola spustená mediálna kampaň podujatia,“ informuje portál poľnoinfo.sk tlačový odbor agrorezortu.

O tom, aká alternatíva nahradí tradičnú výstavu, sme sa napriek tomu, že sa na to pýtame, z odpovede MPRV SR nedozvedeli.

Ak sa vrátime do minulosti, zatiaľ poslednej výstavy Agrokomplex sa v roku 2019 zúčastnilo 115 623 návštevníkov. Zľavnené vstupné na výstavu dosiahlo 3 eurá a plné vstupné 5 eur. Len zo vstupného na štvordňovú výstavu by tak štátny areál zinkasoval stotisícové tržby.

Podobná suma by prišla na účet jediného štátneho výstaviska v SR aj z účtov vystavovateľov a samotného ministerstva pôdohospodárstva. To v ostatných rokoch podporovalo výstavu Agrokomplex cez kapitolu Technickej pomoci PRV 2014-2020. V pavilóne F výstavisko každoročne pripravilo interaktívnu prehliadku pre deti, ktorá bola štedro dotovaná finančnými prostriedkami z fondov Únie.

Už jedna poľnohospodárska výstava bola

Prečo agroministerstvo nemá záujem organizovať takúto výstavu v plnom rozsahu a v tradičných časových termínoch, nie je úplne zrejmé. Ešte v júni 2021 týždenník Roľnícke noviny pripravil poľnú prehliadku v Seliciach, ktorej sa zúčastnili tisícky návštevníkov. Prezentovali sa na nej dodávatelia zo všetkých sfér poľnohospodárstva.

Organizátori mali podujatie povolené a spĺňali podmienky stanovené Regionálnym úradom verejného zdravotníctva. Každý vystavovateľ bol upozornený, že má pôsobiť ako organizátor samostatného podujatia. V čase konania Celoslovenských dní poľa už síce tieto sprísnené podmienky neplatili, ale vystavovatelia boli s nimi uzrozumení a vedeli, ako majú pripraviť bezpečnú akciu.

Samozrejme, aj teraz nie je organizácia hromadných podujatí úplne jednoduchá. V exteriéri môže byť do 1000 osôb a v interiéri do 500 ľudí. Informuje o tom COVID Automat pre okresy, ktoré sa aktuálne nachádzajú v rovnakom stupni ako Nitra, kde je štátny výstavný areál umiestnený.

Organizátori hromadných podujatí sa s takýmito podmienkami vedia vysporiadať. V prípade výstaviska by napríklad každý pavilón mohol byť vnímaný ako samostatný výstavný priestor, čo reálne aj je. Možností, ako zorganizovať tradičnú poľnohospodársku výstavu v období, keď sa tisícky návštevníkov tlačia na mestských kúpaliskách je naozaj mnoho.

Otázka je, prečo k tomu na rozdiel od Českej republiky nedochádza aj u nás a prečo výstavisko a ministerstvo pôdohospodárstva radšej tradičnú výstavu podrezali. Vdýchne jej niekto život v roku 2022?

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR - Vyše 650 vystavovateľov z 12 krajín sa predstavuje na 46. medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstave Agrokomplex, ktorá sa vo štvrtok 22. augusta 2019 začala na nitrianskom národnom výstavisku. Vystavovatelia sa prezentujú na ploche viac ako 55.000 štvorcových metrov.

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1552 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments