Dohoda s Mercosur na spadnutie? Francúzski aj belgickí farmári sú v uliciach
Francúzski poľnohospodári budú od budúceho pondelka protestovať proti zmluve o voľnom obchode medzi Európskou úniou a juhoamerickými štátmi združenými v organizácii Mercosur. Šéf lobistickej organizácie FNSEA Arnaud Rousseau v rozhlasovej stanici France Inter dnes povedal, že vyšší dovoz z juhoamerických krajín poškodí poľnohospodársky sektor v EÚ. Francúzski poľnohospodári protestovali aj v utorok, na dnešok protesty zvolali aj ich belgickí kolegovia.
Počuť hlas Francúzska do Brazílie
„Je tu riziko, že táto obchodná dohoda, ktorá spája časť juhoamerických štátov s Európou, bude mať na poľnohospodárstvo dramatické dopady,“ povedal Rousseau.
FNSEA je najväčšou lobistickou organizáciou vo francúzskom poľnohospodárskom sektore.
Členmi združenia Mercosur sú Argentína, Brazília, Paraguaj a Uruguaj, Venezuele bolo plné členstvo pozastavené od decembra 2016. Pridruženými štátmi sú Čile, Kolumbia, Ekvádor, Guyana, Peru a Surinam. Bolívia sa chystá do združenia vstúpiť.
„Od pondelka teda budeme na niekoľko dní vo všetkých regiónoch, aby sme v čase konania stretnutia G20 v Brazílii zabezpečili, že hlas Francúzska bude počuť. Dúfame, že sa k nám pripoja všetky európske krajiny, pretože táto téma sa netýka len jednej krajiny, netýka sa len Francúzska. Je to európska téma,“ povedal Rousseau.
Francúzski poľnohospodári však tentoraz neplánujú blokovať cesty a diaľnice, ako to robili vlani. Vtedy protestovali proti lacnému dovozu z viacerých krajín, vrátane Ukrajiny, a proti regulačnej záťaži. Protesty poľnohospodárov vtedy zasiahli celú Európu.
„Nie sme tu, aby sme obťažovali Francúzov. Sme tu, aby sme im povedali, že sme hrdí na to, že ich živíme a že ďalej vyrábame vo Francúzsku,“ povedal Rousseau.
Ministerka: Škodlivá konkurencia pre výrobcov
V nedeľu označila francúzska ministerka pôdohospodárstva Annie Genevardová plánovanú zmluvu o voľnom obchode medzi EÚ a juhoamerickými krajinami za „zlú dohodu“. Umožnila by totiž, aby mohlo do krajiny vstupovať „99.000 ton hovädzieho mäsa, 180.000 ton cukru a podobné množstvo hydinového mäsa“. Tým by podľa ministerky vznikla škodlivá konkurencia pre miestnych výrobcov.
K ťažkostiam, s ktorými sa francúzski poľnohospodári stretávajú, patrí aj horšia úroda v dôsledku nepriaznivého počasia. Vplyv majú tiež ochorenia hospodárskych zvierat a v neposlednom rade aj politická situácia po predčasných voľbách na začiatku leta, uviedla agentúra Reuters.
Na dnes zvolali protest aj poľnohospodári v Belgicku, a to do priestorov v blízkosti inštitúcií EÚ v Bruseli. Valónsky zväz FUGEA, ktorý je hlavným účastníkom protestov, sa tiež bráni proti chystanej zmluve o voľnom obchode so štátmi Mercosur. Tá by mohla byť dokončená v dňoch 18. a 19. novembra na stretnutí skupiny veľkých svetových ekonomík G20 v Brazílii.